imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

10 aplikací pro zdravější životní styl

10 iPhone aplikací pro zdravější životní styl


Naše chytré telefony mohou být užitečné v několika aspektech našich životů, samozřejmě včetně sportování. V dnešním článku si rozebereme všechny možné aplikace na sport, zdravou stravu a několik dalších činností s tím spojených.

Začátkem nového roku mají lidé tendenci měnit svůj životní styl k lepšímu a ani to nemusí být spojené s žádným novoročním předsevzetím. Ať už jsou vaše pohnutky jakékoliv, novoroční předsevzetí i přání změnit roky nic nedělání, existují aplikace, které vám na vaší cestě mohou značně pomoci.

Svůj životní styl můžete změnit několika způsoby. Nastavení si přehnaných cílů většinou nefunguje, změny byste tedy měli začít aplikovat postupně. Také si můžete najmout osobního trenéra, který vám vytvoří jídelníček na míru a bude se vám věnovat i v posilovně. Tento přístup u některých funguje, u některých ne, ze začátku to může vypadat jako příliš velký závazek a také vás to může stát v krátkém období velkou část vašeho času.

10 aplikací pro zdravější životní styl

Naštěstí u sebe máte své iPhony a App Store je plný skvělých aplikací, které vám pomohou začít vaší cestu za lepším a zdravějším životním stylem. V následujícím článku si některé takové aplikace rozebereme: představíme si ty, které vám pomohou se stravováním, zaznamenávat vaše sportovní aktivity a s vaší psychikou. Můžeme si být s pomocí našich telefonů sami sobě osobními trenéry?

Sport

Cvičit se dá všelijak, zde se ale zaměříme na kardio. Běhání může být skvělý způsob, jak si osvěžit mysl, příjemně se unavit a zbavit se stresu. Před nějakou dobou byla pro tento účel skvělá aplikace Runkeeper, nicméně cvičební plány dříve zdarma byly zpoplatněny. Nepřináší nic navíc, co by nezvládly ostatní běžecké aplikace.

Gipis

Gipis je cvičební plánovač zdarma s čistým designem a jednoduchým rozhraním. Po vyplnění dotazníku vám vytvoří plán na několik týdnů s údaji, kolik byste měli každý týden uběhnout. Podporuje GPS a svůj výkon tak můžete pečlivě sledovat. Kromě toho ale aplikace nic jiného nenabízí. Doporučujeme ji tak pro ty, kteří si chtějí běhání vyzkoušet a nechtějí zabřednout u jediné aplikace, za kterou by museli zaplatit hromadu peněz. Navíc i přes její jednoduchost jde o jednu z nejlepších běžeckých aplikací.

10 aplikací pro zdravější životní styl Gipis

Runtastic

Tato aplikace zvládá ty stejné základní funkce jako Runkeeper a za cvičební plány musíte zaplatit poměrně vysoké poplatky. Samozřejmě jde spárovat s chytrými náramky a nasbíraná data lze synchronizovat s aplikací Health. Zabudována je také Apple Music, Spotify byste ale hledali marně. Kvůli tomu nicméně smutnit nemusíte, protože Runtastic má v rukávu úžasné eso s názvem Runtastic-ecosystem.

Pokud chcete cvičit, jde o nejlepší volbu. Znamená sice předplatné 10 eur za měsíc, za delší období lze ale získat nepatrnou slevu. Dostane se vám za to celá řada cvičebních plánů a navíc osobní trenér, který s vámi bude neustále v kontaktu. Řekněme, že si zvolíte jeden z těch nejjednodušších plánů na zhubnutí za pár týdnů a s aplikací si spárujete svůj sportovní náramek. Aplikace vám bude v případě zvýšeného tepu říkat, ať zpomalíte, nebo vás bude v případě, že už nemůžete, motivovat k lepšímu výkonu.

10 aplikací pro zdravější životní styl Runtastic

Aplikace zahrnuje také celou řadu funkcí navíc, které ale nemusí být až tak užitečné, jelikož jsou většinou zaměřené na věci netýkající se běhání ani podobných sportů zaměřených na kardio. Navíc ke každé z nich lze najít mnohem lepší alternativu. Tyto funkce lze získat zakoupením verze Runtastic Pro za 5 eur, měsíční předplatné se ale vyplatí více. Díky němu totiž můžete používat všechny aplikace vývojáře na App Storu. Co je ale hlavní, verze Pro nezahrnuje cvičební plány, které jsou pro začátečníky to nejdůležitější.

Results

Fitness aplikace na doma jsou tím nejlepším způsobem, jak se doma přinutit zvednout z gauče. Nemusíte chodit do posilovny, budete ale potřebovat trochu místa, karimatku a nějakou dobrou hudbu k pohybu. Aplikace zahrnuje stovky cviků a u všech naleznete podrobné návody k jejich provedení. První trénink je zaměřen na zjištění, kolik uživatel zvládne opakování za určitý počet minut. Pokud uděláte třeba pouze 5 nebo jen 2 kliky, nemusíte se vůbec stydět, protože aplikace tyto údaje použije ke stanovení vaší aktuální kondice a podle výsledků sestaví cvičební plán na míru přímo vám.

Všechna cvičení začínají 5minutovým zahřátím, které vám rozproudí krev a dostane vaše tělo do optimální teploty pro posilování. Cviky jsou rozděleny do sérií a mezi každou je 60sekundová přestávka. Přestávky lze úplně zrušit, nebo naopak prodloužit. U začátečníků zabere cvičení zhruba 15-20 minut, které můžete zakončit protažením, což je velice důležité pro uvolnění napjatých svalů, na což spousta lidí zapomíná.

10 aplikací pro zdravější životní styl Results

Results není aplikace vytvořena pouze na skákání po pokoji, sdružuje výsledky všech aplikací Runtastic, které ovlivňují vytvořený cvičební plán. Dozvíte se tak například, jak moc jste zapracovali na svém břichu, pozadí nebo nohách – protože nabízí zvláštní aplikace speciálně na tyto tři oblasti – nebo kolik času jste strávili běháním. Všechna cvičení můžete provádět hezky po sobě a jejich přesné provedení se můžete naučit z videí vytvořených profesionálními trenéry. Ty si můžete stáhnout v celých balíčcích a sledovat je také přímo při cvičení.

Six Pack, Butt Trainer a Leg Trainer

Jde o jednoduché, ale úžasné doplňky k aplikaci Results. Cviky na břicho, pozadí a nohy jsou rozděleny do tří kategorií dle náročnosti: snadná, pokročilá, obtížná. Sice zde nenajdete žádná videa, místo nich vám ovšem budou předcvičovat animované postavičky, díky čemuž mohou vývojáři zvýraznit, jaké svalové partie budete s každým cvikem procvičovat. Aplikace zahrnuje i hudební doprovod s opravdu kvalitními skladbami, které vám pomohou umírat s úsměvem na rtech. U některých cviků budete ale muset dávat opravdu pozor, protože je možné, že jste je nikdy před tím ani neviděli.

10 aplikací pro zdravější životní styl Six Pack, Butt Trainer a Leg Trainer

Můžete si sice připadat trochu hloupě, žádný učenec ovšem z nebe nespadl, navíc správná technika je nesmírně důležitá. Bohužel na vás virtuální trenér nepočká a bude neustále počítat, kde byste být měli, ne kde jste ve skutečnosti. Ještě před samotným cvičením si můžete prohlédnout cviky a počet opakování, které na vás čekají, a dané cviky si vyzkoušet a naučit se jejich správnou techniku. Každé cvičení dostane svůj denní citát, například: „Poslouchej své tělo, ty sám jsi svůj nejlepší trenér“. Sice to možná bude znít zezačátku trapně, po pár cvičeních se ve vás ale může ozvat vaše vnitřní moudro. Za každou aplikaci musíte zaplatit 5 eur, pokud ale máte předplacen Runtastic, jsou vám k dispozici „zdarma“.

Heart Rate

Tato aplikace bude měřit váš srdeční puls. Pravda, neudělá z vašeho iPhonu hned specializované zdravotnické zařízení, přesto ale dostanete přesnější výsledky, než kdybyste si snažili změřit puls sami. Použití je snadné, po spuštění aplikace se aktivuje blesk a fotoaparát. Na něj přiložíte špičku prstu a po pár sekundách vám aplikace předá výsledek.

10 aplikací pro zdravější životní styl Heart Rate

K naměřené hodnotě můžete připsat i aktivitu, po které bylo měření prováděno, a uložené výsledky můžete sledovat i zpětně. Tuto aplikaci doporučujeme každému, kdo nemá žádný jiný nástroj na měření tepu, jelikož při cvičení je správný tep pro dosažení vašich cílů důležitý.

Stravování

Dalším důležitým aspektem cvičení je zdravé stravování, kterému je nutné se věnovat a náležitě plánovat. Je dobré si celý svůj den promyslet a podle toho si naplánovat, co budete jíst. Můžete odejít z domu s již nachystaným jídlem a na oběd tak nebudete muset chodit do nějakého fast foodu. Občas si sice vařené jídlo připravit nemůžete, pokud ale máte nějakou zeleninu, už to je polovina úspěchu.

YAZIO

I pokud zrovna nepočítáte každou snězenou kalorii, je dobré vědět, co během svého uspěchaného dne jíte. Tato aplikace se nám líbí díky čtečce čárových kódů, pomocí které se u potravin dozvíte obsah sacharidů, tuků a dalších látek. Taktéž si v aplikaci můžete stanovit určité cíle. Pokud chcete například zhubnout 10kg, aplikace vypočítá, že na to budete potřebovat 22 týdnů a upozorní vás, že zhubnout více než půl kila týdně není zdravé. Aplikace nabízí také spoustu zajímavých informací a receptů a každý týden můžeme objevit něco nového. Tuto aplikaci doporučujeme všem, kteří chtějí mít svůj jídelníček více pod kontrolou a nevadí jim mu věnovat čas. (Přidat všechno zkonzumované jídlo do aplikace zabere spoustu času.)

10 aplikací pro zdravější životní styl YAZIO

WaterMinder

Tato aplikace byla před pár týdny zvolena aplikací týdne zdarma, ovšem i standardní 3 eura za ni rozhodně stojí. Pokud tedy naleznete v kapse nějaké drobné, neutrácejte je ve fast foodu ale za tuto aplikaci. Spousta lidí zapomíná na to, jak důležitá je hydratace, zejména při pravidelném cvičení. Pokud jste tedy jedním z těch, co zapomínají pít, tato aplikace je přesně pro vás. Můžete si v ní nastavit upozornění a aplikace vám následně sdělí, že je čas vypít sklenku vody. Upozornění lze nastavit i na určitý čas.

10 aplikací pro zdravější životní styl WaterMinder

Nastavit lze také různé typy nápojů, což je důležité, protože aplikace počítá například alkohol, džus nebo energetický nápoj jinak než sklenici vody. Aplikace vás neustále motivuje vypít dané množství vody, samozřejmě všeho moc škodí, ovšem doporučené 2-3 litry denně zvládne s touto aplikací úplně každý.

Motivace

Kromě vylepšení vašeho života cvičením a lepším stravováním je důležité zvážit také faktor motivace. Změna zabere zezačátku vždy spoustu času a energie, a pokud nejste dostatečně motivováni, snadno se pak svého cíle vzdáte. Někteří lidé sdílí své denní úspěchy na Facebooku, někteří jen počítají kilogramy a centimetry a pak jsou lidé, kteří sílí sbíráním dostupných úspěchů, jako ve videohře. Můžete si sice své úspěchy někam zapisovat, brzy ale zjistíte, že to zdaleka nestačí, protože vedle zdraví je skvělou motivací také atraktivní vzhled.

Snapsie

V zrcadle své pravé já neuvidíme nikdy. Ne každý je schopen si o sobě vytvořit reálný obrázek, když se v něm uvidí. Proto je důležité sledovat svůj postup, protože pak můžete jít spát a ráno se vzbudíte s vědomím, že v těch malých změnách budete pokračovat, a ty se brzy stanou vaší rutinou a nový životní styl bude naprosto přirozenou součástí vašeho života. S touto aplikací se můžete každý den po cvičení vyfotit a fotografie si třídit do různých alb. Můžete si tak snadno procházet a porovnávat své „před tím, po tom“ fotografie. Už po pár týdnech můžete na svém těle zpozorovat první změny.

10 aplikací pro zdravější životní styl Snapsie

Spánek

Spousta lidí ani netuší, jak důležitý je kvalitní spánek, zejména pro vaše hormony a další řadu faktorů, které jsou pro lepší život důležité. Kvalitní ovšem neznamená dlouhý. Na cvičení budete potřebovat spoustu energie, vedle jídla byste si tedy měli hlídat také spánek.

Sleep Better

Díky této jediné aplikaci můžete získat spoustu zajímavých a užitečných informací o vašem spánku, navíc zahrnuje také chytrý budík, který je možná tou nejužitečnější věcí, jakou jsme kdy viděli. Tato aplikace je taktéž vyvíjena společností Runtastic, což znamená, že za výše zmíněných 10 eur se vám dostane všech jejích funkcí. Jde o skvělou aplikaci a rozhodně byste ji měli vyzkoušet. Rychle se díky ní dozvíte více o vašem spánku a co dělat, abyste se ráno neprobudili unavenější, než když jste šli večer spát.

10 aplikací pro zdravější životní styl Sleep Better

Dbalost

Ne každý má to odhodlání cvičit každý den, přestože je sportování skvělým způsobem, jak se zbavit stresu. Pohybem si můžete odpočinout od věnování pozornosti na vaše zdraví. Aplikace Health na to má zvláštní záložku, a pokud Apple říká, že to je důležité, musíme mu věřit. Pokud netušíte, o čem by dbalost mohla být, pak se vám tato aplikace opravdu hodí.

Pokud se vám nedaří najít svůj vnitřní klid, připadáte si rozvrácení nebo se věčně cítíte unavení, je tato aplikace přímo pro vás. Pokyny vám bude předávat příjemný ženský hlas a mimo jiné vám sdělí, že tato cvičení zaberou pouze pět minut a kdykoliv je tedy budete moci zapracovat do svého běžného dne. Aplikaci můžete používat měsíc zdarma, poté je nutné si zakoupit roční předplatné za 60 eur, při stahování si tedy dejte pozor. Předplatné zahrnuje přes 200 meditačních technik a za vyzkoušení tak rozhodně stojí.

10 aplikací pro zdravější životní styl

Shrnutí

Žádná aplikace z vás samozřejmě neudělá Arnolda Schwarzeneggera, rozhodně vám ale na vaší cestě pomohou. Můžete běžet kamkoliv se vám zamane, cvičit můžete doma nebo v kanceláři a nezabere to ani moc času. Pokud ho moc nemáte, ale i tak byste se rádi začali pravidelně hýbat, tyto aplikace jsou pro vás jako stvořené. Hodit se vám budou i v případě, že chodíte cvičit do posilovny, ale rádi byste se ještě trochu protáhli před televizí. Lepší zařízení na získání návyků zdravého stravování a spánku než to, co máte 24 hodin denně ve vašich rukách, nenajdete. Tyto aplikace vám pomohou se držet vašeho plánu a s jejich pomocí toho můžete dosáhnout opravdu hodně. A pokud porovnáte jejich cenu s členstvím v posilovně, jsou prakticky zdarma. Jestliže vám tyto aplikace přirostou k srdci, dříve nebo později si stejně svou cestu do posilovny najdete.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!