new_apple_keyboard_by_spewboy-d36ts3o

10 klávesových zkratek, které by měl znát každý uživatel Macu

#Tipy a triky
2015. 04. 13.

Pokud používáte váš Mac den co den, určitě si lámete hlavu, jak vaši práci urychlit a zefektivnit. Není pochyb, že práce na Macu je velmi jednoduchá, no proč si ji ještě víc nezjednodušit?

Mám na mysli klávesové zkratky, o nichž mnozí z nás ani netuší a dělají tyto akce (pokud vůbec) mnohem složitějším způsobem. Myší.

A právě proto jsme pro vás vybrali 10 těch nejužitečnějšícfh, které by vám mohly pomoci každý den. Ve většině případů se používají v kombinaci kláves Command (cmd), Option (alt), Shift a případně Tab s příslušným písmenem na klávesnici.

Podívejme se, co tu máme:

Command + Q
Ukončí jakýkoliv právě spuštěný program. Výhodou této zkratky je, že nejenže aplikaci skryje, jako v případě, že stisknete X (křížek) v horním levém rohu, ale kompletně ji ukončí a tedy přestane běžet i na pozadí.

Command + W, Option + Command + W
Také ukončí jakékoliv okno, které používáte, nebo v případě přidržení klávesy Option zavře okna dané aplikace všechny.

Command + T
Klasická zkratka pro webové prohlížeče, která vám během procházení otevře novou záložku. V případě, že používáte Chrome, podržením klávesy Shift ještě otevřete ty naposledy zavřené.

Command + Tab, Command + ~
První ze zkratek vám otevře vestavěný přehled právě spuštěných aplikací na Mac OS X, přes který můžete snadno přepínat mezi spuštěnými aplikacemi. Pokud Command budete držet, opětovným mačkáním Tab-u se můžete mezi aplikacemi přepínat. Druhá zkratka je v podstatě totéž jen s tím rozdílem, že se mezi aplikacemi přepíná zprava doleva namísto zleva do prava, jako tomu bylo držením Tab-u. Ještě malá rada. Pokud stále držíte Command a stisknete do toho klávesu Q, zavřete tak právě zvýrazněný program.

prispevek1 1

Command + X, Command + C, Command + V
Tyto zkratky snad ani nemusím představovat. Asi nejznámější a nejpoužívanější zkratky slouží pro vystřižení, kopírování a vkládání souborů či textu.

Command + F
Zkratka k vyhledávání slov v textu, v dokumentu nebo souborů v počítači. Také ji využijete téměř v každém programu a dnem, kdy ji začnete používat, váš život nebude už nikdy stejný.

Command + Shift + 3
Velmi užitečná zkratka na vytvoření screenshotu celé obrazovky tak, jak ji vidíte.

Command + Shift + 4
Také zkratka pro printscreen, ale v tomto případě se váš kurzor změní na ořezávátko pro zvýraznění té části, kterou chcete uložit. Pohrát se navíc můžete i s mezerníkem, s nímž vybranou plochu můžete ještě přesunout na jiné místo.

Command + Shift + A, Command + Shift + U, Command + Shift + D, Command + Shift + H
Zkratky užitečné zejména ve Finderu. Písmena na konci zkratky jsou počátečními jednotlivých složek. A tedy Applications (aplikace), U jako Utillities (utility), D jako Desktop (plocha) a H jako Home (domů).

Command + Option + Esc
Vynucené ukončení jakékoli aplikace, která neodpovídá. Doposud jste to pravděpodobně dělali přes pravý klik na aplikaci v Docku. Nemám pravdu? Pokud k tomuto ještě přidáte Shift, zavřete právě aktivní aplikaci.

Command + H, Command + Option + H
Skryje aktuální spuštěnou aplikaci. Užitečné například v práci, kdy neděláte právě to, co byste měli a šéf se náhle zjeví. Podržením klávesy Option se navíc skryjí všechny ostatní aplikace kromě té aktivní, takže se můžete soustředit pouze na ni.

Zdroj: Cult of Mac

Přidejte komentář
 • Lukas Erben

  Co samozřejmě na Macu chybí jsou zkratky pro poslání okna aplikace na levou či pravou polovinu obrazovky, jako tomu je už léta ve Windows. Naštěstí lze doinstalovat spectacle… Podobně Finder umí řadu věcí svižně a elegantně ale po funkční stránce je to nedodělávka, díky bohu za XtraFinder…

 • Jirka Hradil

  “Co samozřejmě na Macu chybí jsou zkratky pro poslání okna aplikace na levou či pravou polovinu obrazovky”

  Používám SizeUp, +1

 • http://sokolmichle.cz/ Jiří Stejskal

  Command + ~ Já tam mám lupu.