imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

deset tipů pro safari ios

10 tipů pro Safari na iOS


Safari používáme každý den. Prohlížeč Applu má spoustu funkcí, které nejsou až tak známé, pokud je ale znáte, vsadíme se, že je užíváte neustále. Dnes vám ukážeme našich deset nejoblíbenějších.

  1. Otevírejte aplikaci jako frajer

Pojďme začít jednoduchou fintou, kterou asi znáte. Pokud silněji zatlačíte na zařízení s 3D Touch (6s a novější), můžete si při otevírání aplikace ušetřit pár kroků. V pop-up náhledu můžete otevřít nový panel s, nebo bez anonymního prohlížení, záložky nebo seznam četby.

01_ten_tips_for_ios_safari
  1. Náhled odkazů

Když už jsme u 3D Touch, zde je další tip využívající tuto technologii. Při čtení článku vás může zaujmout nějaký odkaz. Pokud ho zmáčknete trochu silněji, zobrazí se malý náhled. Pokud vás zajímá dál, ještě trochu přitlačte a Safari okamžitě danou stránku načte. Pokud vás ale už zajímat nebude, stačí displej pustit a pokračovat v brouzdání, jakoby nic.

A to není vše. Když náhled přetáhnete na horní stranu displeje (naznačeno malou šipkou), můžete si vybrat z dalších možností, jako otevřít v novém panelu, přidat do Reading Listu, kopírovat, sdílet atd. Stejnou metodu lze využít i při ukládání obrázků z internetu: silnější zatlačení > přetáhnout > uložit.

02_ten_tips_for_ios_safari
  1. Ukládání stránek jako .pdf

Tohoto lze docílit dvěma způsoby. Ten jednoduší je přes „Save PDF to iBooks“ v menu „Share“. Nicméně sdílet z iBooks není tak jednoduché, takže se může hodit jiný program pro PDF.

Složitější je pak „Print“ přes „Share“. Stránka bude převedena do stránek připravených k vytisknutí. Z nich si můžete vybrat ty, které chcete uložit. Poté stačí na kterékoliv vybrané stránce stlačit 3D Touch a zvolené stránky se otevřou v PDF-readeru. Nyní můžete s dokumenty pracovat dle libosti. Dokonce si je můžete přes AirDrop zkopírovat na svůj Mac.

03_ten_tips_for_ios_safari
  1. Delší stlačení

Naprosto jednoduché, všechna tlačítka zobrazí při delším stlačení extra funkce. Stlačením ikony pro záložky si můžete například přidat stránku do Reading Listu, do Shared Links atp. Pomocí přepínače panelů můžete snadno otevřít nový panel nebo zavřít starý. Nebojte se prozkoumat všechna dostupná tlačítka.

04_ten_tips_for_ios_safari
Až na tlačítko Share nic navíc nenajdete.
  1. Vyhledávání v otevřených panelech

V iOS 10 můžete mít otevřených panelů, kolik jen chcete. Někteří lidé si pak otevírají nespočet panelů pro pozdější použití. Jakmile ale potřebují něco najít, musí se brodit přes hromady otevřených panelů. Apple naštěstí myslel i na tyto lidi a do Safari zabudoval vyhledávání.

V pravém dolním rohu jednoduše otevřete přepínač panelů a otočte svůj telefon horizontálně (pokud máte tuto možnost zapnutou v Control Center). Panely se přepnou do módu náhledu a v levém horním rohu se objeví řádek pro vyhledávání. Do něj můžete zadat jakékoliv vámi požadované klíčové slovo.

05_ten_tips_for_ios_safari
  1. Request Desktop Site

Responzivní stránky mají obrovskou výhodu, občas se ale může hodit se na stránku podívat tak, jak vypadá na desktopu. Toho lze snadno dosáhnout v případě velkých tabletů, jako je 12,9” iPad Pro. Pro zobrazení desktopové verze stránky musíte udělat následující.

Otevřete menu „Share“ a zvolte Request Desktop Site. Jinak se k Request Desktop Site můžete dostat také delším podržením tlačítka Reload.

06_ten_tips_for_ios_safari
  1. Vyhledávání v textu

Jednou z nejotravnějších věcí je, když už po milionté projíždíte stránku a stále nemůžete najít hledané slovo. Kéž by v iOS fungovala zkratka CMD + F. I když k iPhonu plnohodnotnou klávesnici neseženete, vyhledát text můžete dvěma způsoby.

Prvním je začít psát hledané slovo do vyhledávacího řádku. V dropdown menu naleznete sekci „On This Page“ s číslem shodujících se nálezů. Ťuknutím na ně se vám nalezená slova zvýrazní na stránce. Druhou možností je „Find on Page“ v menu „Share“. (Apple by měl toto menu opravdu přejmenovat, jelikož v něm naleznete většinu požadovaných funkcí.)

07_ten_tips_for_ios_safari
  1. Zabudovaná RSS čtečka

Dříve zmíněné „Shared Links“ v iOS 10 je v podstatě RSS čtečka. Otevřete stránku, kterou chcete sledovat a stiskněte ikonu Bookmarks. V horním menu zvolte záložku „@“. Tím se dostanete do „Shared Links“. V dolním pravém rohu stiskněte „Subscriptions“ a poté „Add Current Site“. Nyní stačí vše potvrdit tlačítkem Done a je to. Nejnovější zprávy všech vašich sledovaných stránek budou zobrazeny přímo zde.

08_ten_tips_for_ios_safari
  1. Okamžité otevření zkopírovaného odkazu

Pokud kopírujete odkaz z e-mailu, můžete to udělat následovně. Zkopírujte ho do vyhledávacího řádku prohlížeče a stiskněte „Search“. Ačkoliv tato metoda není komplikovaná, existuje rychlejší způsob. Podržte ve vyhledávacím řádku prst déle a z následného menu vyberte „Paste and Go“. Safari odkaz otevře okamžitě.

09_ten_tips_for_ios_safari
  1. Dálkové ovládání panelů

V ideálním případě používáte od Applu více než jeden produkt. V ještě ideálnějším případě používáte na obou (všech) prohlížeč Safari. Víte totiž, že ho ekosystém zbožňuje. A pokud ekosystému dopřejete, co má rád, dobře se vám odvděčí.

V tomto případě můžete spravovat všechny panely na každém svém zařízení. To v iOS znamená následující: pokud otevřete přepínač panelů, objeví se na dolní straně okna malá ikona s názvem vašeho počítače. Otevřením této ikony zobrazíte všechny panely otevřené na vašem Macu nebo jiném zařízení od Applu.

Jakýkoliv zobrazený panel si tak můžete otevřít na jakémkoliv iOS zařízení nebo ho na dálku zavřít. Pro uzavření stačí přejet prstem doleva a zvolit „Close“.

10_ten_tips_for_ios_safari

Napadá vás nějaký další dobrý trik pro Safari? Neváhejte a podělte se s námi o něj v komentářích níže.

Zdroj: AppAdvice 1, 2

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!