imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apple campus 2 stodola

100 let stará stodola v Apple Campus 2


Ať už jste nejhodnotnější společnost na světě, nebo ne, tradice musíte ctít. Technologičtí obři mohou v Cupertinu přicházet a odcházet, ale stodola zůstává.

O novém sídle Applu toho víme hodně, například to, že se pomalu blíží jeho dokončení. Víme, že celá budova bude z 80 % ekologická. Víme, že veškerá potřebná energie bude dodávána ze 100 % z obnovitelných zdrojů. Také víme, jak pečlivě byla pozornost věnována těm nejmenším detailům. Co jsme ovšem nevěděli je, že vedle vysněné budovy Steva Jobse bude stát také stodola.

Abychom byli přesní, to Apple Campus 2 byl umístěn vedle dané stodoly, jelikož ta je podstatnou součástí scenérie Cupertina již po více než sto let. Ačkoliv přilehlé pole bylo od roku 1916 prodáno již několikrát, nikdo neměl to srdce onu stodolu zbourat, ačkoliv zde ani jedna technologická firma nezůstala.

apple campus 2 stodola

Nemovitost patřila původně rodině Glendenningů. Robert Glendenning přicestoval do Spojených států z Austrálie v roce 1850 se svou skotskou novomanželkou. Tou dobou byly celé Státy ještě v dobách „divokého západu“ a zlatá horečka byla teprve ve svých začátcích. USA koupilo Kalifornii od Mexika teprve v roce 1848, a když se v té oblasti našlo zlato, dobrodruzi, osadníci a zlatokopové se do státu nahrnuli s vidinou lepšího života.

Glendenningové se sem přestěhovali zřejmě z toho stejného důvodu. Ti sice pozemek oficiálně nekoupili, ale dle tehdejších platných smluv ji měli v pronájmu. Ani zmíněnou stodolu nepostavili původní majitelé, to až jejich vnučka Margaret se svým mužem v roce 1916, roky po smrti Glendenningů. Rodina zde založila farmu na meruňky a plody prodávala továrně na dětskou stravu Gerber.

Jak šel čas, měnilo se i přilehlé okolí. V 70. letech 20. století se začaly objevovat první technologické společnosti a kvůli nim začali místní označovat toto místo jako Silicon Valley. Technologické společnosti začaly pomalu od rodiny pozemky odkupovat, až nakonec Hewlett-Packard koupil dům Glendenningů, který kvůli novému podniku srovnali se zemí. Stodola ovšem zůstala nějakým způsobem nedotčená a společnost ji dokonce využívala jako skladiště a stala se z ní prostředí pro pikniky společnosti. Zaměstnanci ji začali vtipně označovat jako „oddělení meruněk“.

apple campus 2 stodola
Dům rodiny byl v posledních letech zbourán.

To už se dostáváme k Applu, který od HP v roce 2011 odkoupil pro svůj nový kampus velkou část pozemků. Místní se se změnou majitele o budoucnost stodoly začali obávat, Apple byl ovšem velice shovívavý a slíbil, že zanechá stodolu nedotčenou. Současné umístění nicméně kolidovalo s plány nového kampusu a tak ji byla společnost nucena dočasně rozebrat. Složena bude po dokončení prací na Apple Campus 2 do té stejné podoby, akorát umístěnou trochu dál.

Vtipné je, že předzvěstí dokončení nového kampusu bude ve skutečnosti sestavení staré stodoly.

apple campus 2 stodola

Je pravda, že Apple změnil tvář Silicon Valley takřka k nepoznání, je ale opravdu hezké, že zachovají takové maličkosti, jako starou stodolu. Kdybychom chtěli být krapet zlí, mohli bychom říci něco jako:

Je zajímavé, že 100 let stará stodola může zůstat, ale 100 starý jack pro sluchátka nemůže.

Zdroj: Curbed San Francisco

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!