imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

16letý chlapec prodal svou sbírku Applů za miliony dolarů


Mladému Alexi Jasonovi se splnil sen, když mohl otevřít výstavu své kolekce, která je – vzhledem k jeho věku – opravdu slušná. Aby mohl výstavu rozjet, musel toho hodně obětovat, svůj nejcennější kousek si však mohl nechat.

Není překvapující, že lidé v současnosti sbírají raději elektroniku než třeba mince nebo známky, zejména když jde o produkty Applu. Zařízení, jež je v dobrém stavu, může stát až desetinásobek původní ceny, ale u některých kousků je hranice hodnoty úplně někde jinde. Tato kratochvíle se začala rozmáhat po celém světě a fanatici začínají poznávat, jak hluboko do kapsy musíte mít, když chcete sehnat iPhone první generace v perfektním stavu (nebo dokonce ještě nerozbalený).

Není přitom divu, protože skutečná revoluce chytrých telefonů započala právě u něj. Lidé se na člověka dívali všelijak, když po městě chodil s nosem zabořeným do telefonu, případně když na něj mluvil skrz Siri. Dnes je mnohem divnější, když někdo z kapsy vytáhne MP3 přehrávač.

01_teenagers_sells_his_fortune_of_an_apple_collection

Sbírání čehokoliv je skvělým koníčkem, zvláště pak, jestliže sbíráte produkty tvořící historii od své oblíbené značky. Zisk některého starého produktu Applu může být ekvivalentem přidání sté lahve Coca-Coly do své poličky. Není cenný pro to, co je uvnitř, ale díky historii s ním svázané. Příběh firmy Steva Jobse a snu, který ve směru osobních počítačů převedl do reality.

Alex Jason žije ve státu Maine a je absolutně posedlý firmou sídlící v Cupertinu. Za peníze, které vydělal sekáním trávy, kupoval jejich počítače. Výsledkem je osm metrů dlouhý náklaďák až po okraj naplněný vzácnými předměty, které by si našly místo v kterékoliv jiné sbírce.

Čerstvý středoškolák žil dlouho s představou, že svou obrovskou sbírku zařízení od Applu začne vystavovat. Chtěl tedy vytvořit exhibici svých předmětů, které za dlouhé roky posbíral. Měl vše potřebné, aby se mu sen splnil – prostory pro zřízení výstavy a lidi, kteří mu rádi pomohli. Jedním z nich byl i Jerry Manock, který v letech od 1977 do 1984 v Applu pracoval. Alex však potřeboval více než jen experty, na rozjetí svého životního díla byly nutné i nějaké peníze.

Prodej části sbírky byla možnou cestou. Pochopitelně musel dělat těžká rozhodnutí, jelikož sbíráním všech zařízení strávil mnoho času a utratil hodně kapesného. Vypadá to však, že našel perfektního kupce – sběratele, jenž nejenže pomohl Alexovi ve splnění jeho snu, ale rovněž k urychlení celého procesu.

Klučina nepotřeboval prodat vše ze své sbírky, nejcennější kousek si nechal – Apple I, který bude ve výstavě figurovat také. Alexův otec Bill se za roky sbírání stal synovým hlavním podporovatelem – nikdy by si totiž nemohl dovolit Apple I z roku 1976 v hodnotě několika set tisíc dolarů jen díky penězům vydělaným za sekání trávy.

02_teenagers_sells_his_fortune_of_an_apple_collection

Po roce jsme se to pokoušeli uskutečnit, ale nikam to nevedlo. Byl to jeho sen již od deseti let, ale prostě se to nedařilo. Byl zničený. Najednou však přišel nový impuls a dal celý sen zpět do pohybu.

Alex musel těžce skousávat fakt, že jeho milované počítače již nejsou jeho, ještě složitější to však bylo pro Alexovy fanoušky. Od té doby, kdy Cult of Mac poprvé napsal o mladíkovi sbírajícím počítače, který prodal své kolo, aby měl na počítač Apple, si ho média začala všímat mnohem více. Během toho nasbíral kromě dalších přístrojů i mnoho fanoušků.

Není to překvapující – je vám 15 let a máte největší sbírku Apple produktů na světě. Jeho kompletní sbírku, čítající přes 250 zařízení, můžete zhlédnout na blogu https://alexsappleorchard.blogspot.com/. Najdete zde i takové skvosty, jakým jsou třeba původní poznámky Steva Wozniaka k Apple II, případně třeba Apple I s originální procesorem – na světě jediný svého druhu.

Alexův první počítač byl iMac G5, jenž získal výměnou za kolo a sněžnou frézu. S Macem, který byl už tehdy dva tři roky pozadu, se snažil něco udělat. Hledal tedy způsoby, jak G5 vylepšit. Rozebral poté počítače, které nakoupil, a zkombinoval jejich součástky s představou, že budou navzájem spolupracovat. Brzy však přišel na to, že je projekt nad jeho síly – vše bylo bez výsledku.

03_teenagers_sells_his_fortune_of_an_apple_collection

Chtěl jsem jen pěkný počítač. Zjistil jsem tehdy, že podobné počítače bývají vyhazovány. To odstartovalo lavinu. Chtěl jsem najednou vytvořit sbírku, sdílet ji online a vytvořit muzeum.

S představou muzea přišel ve chvíli, kdy jeho sbírka čítala 50 počítačů. Otec se synem se často účastnili různých výstav s retro počítači, kde Alex přicházel do styku s dalšími sbírkami. Jednou z nich byla i sbírka Lonieho Mimmse, který mu později pomohl. Setkal se i s několika bývalými inženýry Applu, kteří byli toho názoru, že funkční prototypy budou v rukách Alexe ve skvělých podmínkách – a to včetně jím dosud vlastněného Apple I.

Bill Jason skončil s prací v nemocnici, aby mohl podporovat sen svého syna o muzeu. Soukromá škola nedaleko Fairfieldu jim nabídla starou knihovnu, kterou Alex pojmenoval jako Maine Technology Museum. Brzy se toto místo stalo domovem celé sbírky, pro místní děti také připravili interaktivní program.

První designér Applu, Jerry Manock, se s Alexem setkal v Cupertinu v roce 2014 – během třicátého výročí Macintoshe. Jeden ze členů původního designového týmu poslal Jerrymu odkaz na Alexův blog, designér byl na první pohled ohromen. Kontaktoval Alexe a domluvili se na osobním setkání. Jakmile se navíc dozvěděl o představě muzea, okamžitě se připojil do týmu a pomohl se zapojením vynálezce Chucka Colbyho.

04_teenagers_sells_his_fortune_of_an_apple_collection

První záchvaty entusiasmu rychle mizely, podařilo se jim skrz sbírky posbírat pouhých 50 tisíc dolarů, což byla zdaleka nedostačující částka. Potřebovali totiž minimálně milion a půl, aby se projekt rozjel a zajistila se potřebná infrastruktura. Tohle nebylo dost ani na to, aby se počítače prostě jen vystavily vedle sebe – už jen na zabezpečení výstavy by museli vynaložit mnohem více.

Alex v tu chvíli začal přemýšlet o prodeji svého extrémně cenného Apple I, tím by projektu zajistil dostatek peněz pro rozjezd. Tento počítač je tak vzácný, protože v roce 1976 Apple udělal pouze 200 kusů, přičemž do současnosti přežilo jen 76 z nich. Počítač, jenž byl prý poskládán ještě samotným Stevem Jobsem, se minulý rok prodal za 815 tisíc dolarů.

Alexův kus má podle jeho otce hodnotu kolem 700 tisíc dolarů, tento kus historie proto raději drží mimo svůj domov na bezpečném místě. Na aukci by za něj mohli získat ještě mnohem víc, ale na rok dopředu jsou všechna místa v odpovídajících aukcích zabrána. Tolik času však na rozjetí projektu není, Bill práci opustil již před dvěma lety – od té doby neměla rodina žádné stabilní příjmy a celou dobu žijí z úspor a bankovních půjček.

Během svých cest rodina získala řadu nabídek, například od jednoho soukromého sběratele v Dubaji nebo od pražského Apple Musea. Šlo by však o prodej na splátky, což by s projektu rovněž nestačilo. Alexova sbírka však obsahovala i další sběratelské cennosti, jež v dalších sbírkách chyběly, Alex se s nimi však nechtěl rozloučit. Rodina se nakonec rozhodla prodat celou sbírku, nebyla jiná možnost.

05_teenagers_sells_his_fortune_of_an_apple_collection

Je to jako start-up, do něhož vložíte všechny peníze. Velké investory nelákal. Jde o úplně základní organizaci. Je to rodinný podnik s velkým snem syna.

Bill Jason se snažil najít řešení situace, kontaktoval tedy již výše zmíněného Lonnieho Mimmse, který se stal Alexovým mentorem. Je považován za jednoho z největších sběratelů technologií na světě a sám má vlastní exhibici a další projekty. Jeho výstava v Georgii je jen malou ukázkou, jak obrovská jeho sbírka může být. Vlastní více než 250 tisíc technologických zařízení, z nichž většina je – dočasně – někde k vidění.

Tyto výstavy se zájemcům otevírají jen příležitostně, i když Mimms plánuje výstavbu dlouhodobé exhibice. Na tu si však ještě musíme počkat. Největším problémem je totiž nedostatek prostorů, nejnovější zprávy ale mluví o tom, že se mu podařilo najít místo, kam by své relikvie mohl dát k prohlížení. Konečně bychom tak mohli počítat s běžnými otevíracími hodinami.

Místo, kde žije, je z technologického pohledu vcelku unikátní. V jeho městě totiž stále funguje starý CompUSA, což byla část staré americké počítačové franšízy. Překvapivě v okolí už nebydlí další podobní nadšeni, jakým je Mimms, výstavy starých technologií tak mají velkou šanci.

06_teenagers_sells_his_fortune_of_an_apple_collection

Jeho sbírka však nezahrnuje pouze produkty od Applu – sbírá různé předměty týkající se informačních technologií, nyní je ale svázaný zejména s výstavou Applu. Vedle vzácností od této značky vlastní třeba i Kenbak 1 (1971) nebo Altair (1975). Mimms má 4 ze současných 76 Apple I.

Je zcela pochopitelné, proč se myšlenky Billa upínaly směrem k Mimmsovi. Kromě faktu, že je sám sběratelem, má rovněž řadu zkušeností se zařizováním výstav. Mimms dal za Alexovu sbírku dokonce i nabídku, a to jen s výjimkou Apple I. Celková částka pak splatila bankovní půjčky, cenu auta a náklady na Alexovo studium vysoké školy. Vedle toho byla Alexova sbírka nedotčena a konečně si ji může zajít prohlédnout každý, kdo chce.

Vše se jim podařilo zařídit během jednoho listopadového týdne. Mimms si půjčil náklaďák, pomocí něhož sbírku přemístili na místo výstavy. Alex a Bill pak byli pozvání na robotickou soutěž v Georgii, kterou pořádal právě Mimms.

Během cesty jsme si povídali o historii každého kousku ze sbírky. Bylo to hořkosladké povídání. Lonnie je gentleman a znamená pro nás hodně, že Alexova sbírka míří právě k němu.

07_teenagers_sells_his_fortune_of_an_apple_collection

Alexovi se teď otevřela nová kapitola v životě – jeho sbírka již na papíře není jeho, kdykoliv ji však může navštívit. Maine Technology Museum se parádně rozjelo a neustále se rozrůstá o další unikátní kusy. V budoucnosti chtějí připojit i výstavu aktuálních robotických technologií a rovněž by v budoucnu rádi vytvořili více interaktivní muzeum.

Bill a Alex v tuto chvíli pracují ve spolupráci s městem Augusta na vytvoření stránek pro vědecké muzeum. Chlapec i fanoušci pořád smutní kolem ztráty pokladu, ale Alex prostě nesmí zastavit. Během posledních měsíců nahromadil již dalších 20 nových přístrojů a kdo ví, kde se jeho další sbírka zastaví.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!