imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

20 skrytých funkcí iOS 11


Finální verze iOS 11 vyšla 19. září, a jak všichni víme, velké množství uživatelů již na nejnovější verzi systému přešlo. Je tak ideální čas na to, abychom se podívali na dvě desítky detailů, kterých byste si během běžného používání nemuseli všimnout. To by ale byla škoda, všechny jsou skutečně šikovné.

Rychlé uvítání do rodiny

Ti, kteří mají dvě (nebo dokonce více) iOS zařízení, získali skvělý nástroj pro nastavování nových přírůstků. Nejenže můžete nastavit systém ze zálohy iOS 11, je také možné snadno přenášet data, stačí jen dát nové zařízení blízko k tomu původnímu.

Webové stránky v PDF

V iOS 11 se objevila i nová možnost sdílení. Jestliže chcete webovou stránku zkonvertovat do PDF, stačí jen kliknout na tlačítko pro sdílení a vybrat možnost Vytvořit PDF. Poté je stále možné dokument upravit podle svých představ, následně jej pak nasdílet s dalšími. Skutečně užitečné!

Jen pokud to chcete také

WiFi sítě jsou po naší republice rozeseté úplně všude, zvlášť ve velkých městech. Když pak některou z nich využijete (třeba při návštěvě kavárny), při příštím procházení kolem se telefonu bude chtít znovu připojit. Jenže v některých situacích to může být velice otravné – jdete si takhle po městě, něco na telefonu pomocí mobilních dat děláte, a najednou se telefon připojí na relativně vzdálenou WiFi McDonalds s jednou čárkou signálu. To se již stávat nebude. Ode teď si můžete jednotlivé sítě rozdělit do kategorií podle toho, jestli chcete nebo nechcete automaticky připojovat.

Klávesnice pro jednu ruku

Na tuto funkci budeme mít ještě podrobný článek, nechceme tak prozradit všechna překvapení. Abychom vás nalákali, můžete mít celou svou klávesnici na straně displeje, abyste na ní psali bez problému jen jednou rukou.

Ticho, prosím!

Může se stát, že jste třeba ve skupinové konverzaci, přátelé se trochu rozjedou a neustále vám pak cinká jedno upozornění za druhým. Teď můžete vybrat konverzaci v aplikaci Zprávy a swipnout ji zprava doleva. Vedle možnosti Smazat zde najdete i tlačítko pro skrytí upozornění. To je přesně to, co v podobných chvílích hledáte.

Dark Mode

Tento trik již uživatelé, kteří tolik touží po Dark Modu, jistě znají. Můžete jít do Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Přizpůsobení displeje > Inverze barev > Chytrá inverze. Takto získáte uživatelské prostředí, které se velice blíží kýženému Tmavému režimu – invertují se všechny barvy kromě obrázků a médií

Jen základy

Úložného prostoru není nikdy dost, díky novému systému pro vás teď máme radu i v tomto směru. Nahlédněte do Nastavení > Obecné > Úložiště: iPhone a zapněte volbu „Odložit nepoužívané“. To všechny aplikace, které otevíráte jen málokdy, přesune co cloudu a ušetří vám tam pěknou řádku MB.

Efekty

Aplikace Fotoaparát měla vždy v zásobě slušnou nabídku efektů, od teď je jejich výběr ještě snazší. Když se na displeji kliknete na tři dotýkající se kruhy v pravém horním rohu, vyskočí nad spouští nabídka všech možných efektů, jeden lepší než druhý. Nejde o nic zásadního, ale rozhodně jde o příjemnější řešení než dříve.

Live Photos všude kolem nás

Od nynějška je možné pořizovat Live Photos – které jsou mezi uživateli skutečně oblíbené – i během telefonování pomocí FaceTimu. Stačí jen kliknout v levém spodním rohu. Abyste tuto funkci mohli využívat, musí mít obě zařízení tuto možnost povolenou.

Nahrávání obrazovky

Přestože běžný uživatel často nahrávat svou obrazovku nepotřebuje, je dobré vědět, že to vůbec lze. Abyste mohli kromě screenshotů dělat i videa, musíte jít do nastavení Ovládacího centra a následně si zde vybrat tlačítko „Záznam obrazovky“.

Dělejte screenshoty jako profík

Když už jsme u screenshotů… Pokud stisknete tlačítko pro spuštění spolu s tlačítkem Home, típnete snímek tak, jak na ostatních platformách. Výhoda je také v tom, že screenshot můžete hned upravovat pomocí rozkliknutí náhledu v levém spodním rohu.

Naučila se číst

Někdy může být trochu nepatřičné, když vám telefon udílí rady mezi dalšími lidmi. Naštěstí se Siri naučila číst a je tak ještě chytřejší. Teď její pomoci můžete využívat kdykoliv a kdekoliv, aniž byste se cítili trapně.

Kdo se ptá?

Řada aplikací po vás vyžaduje data z GPS, takže je lepší vědět, která je skutečně potřebuje. Od teď se v proužku menu objevuje modrý text, který jasně ukazuje, jaká aplikace zrovna GPS využívá.

Čtečka QR kódů

Drobnost, ale neskutečně šikovná. Sice již největší éra QR kódů přešla, stále však na ně čas od času narazíme. Vzhledem k občasnosti je ale zbytečné mít v mobilu další aplikaci jen na toto. Od teď už ji mít nemusíte. Aplikace Fotoaparát to zvládne sama a po naskenování vám nabídne další možnosti, jak dál. Takto se můžete třeba i připojovat na WiFi.

Zabudovaný skener dokumentů

I Poznámky se staly s iOS 11 chytřejšími. Když kliknete na značku „+“, jak vidíte na obrázku níže, můžete vybrat „Naskenovat dokumenty“. Jak asi tušíte, pomocí nich lze snadno skenovat tištěné dokumenty. Nejde o nejpropracovanější řešení v historii, ale funguje velice rychle a slušně.

Tabulky

Když zůstaneme u Poznámek, je tu další skvělá novinka. Když kliknete na ikonku mřížky, do textu vložíte tabulku. Tím si můžete své záznamy dělat přehlednější a kompletnější.

Magická hůlka

Stylus k iPadu Pro má také pár překvapení. Zaprvé s ním můžete dělat více věcí – když třeba klepnete na zamknutý displej iPadu, začnete hned dělat poznámky.

AirPods: Zvolte si sami

Do teď dvojité klepnutí na sluchátka od Applu vyvolalo Siri. V iOS 11 si můžete nastavit, aby AirPods pomocí tohoto gesta přepínaly písničky nebo zastavily hudbu. Krása!

Chytré hodinky jako nové

Co je pozadí pro telefony a počítače, to je Watch Face pro Apple Watch. Snadno můžete pozměnit podobu svých hodinek, když už vám trochu zevšední. V iOS 11 je nabídka Vytvořit Watch Face v aplikaci Fotky. Dělá přesně to, co říká – vytvoří nový Watch Face pro vaše Apple Watch.

Jestliže vám výše vyjmenované tipy nestačily, můžete se podívat na více v tomto videu.

Zdroje: Tom’s Guide a CNet

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!