imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

pět plus jeden důvod pro aktualizaci mac

5 + 1 důvod, proč byste měli aktualizovat svůj Mac


Ačkoliv vám může přijít zbytečné mít na svém počítači operační systém v nejaktuálnější verzi, za tu trochu vynaloženého času to stojí, protože macOS Sierra nabízí nějaké skvělé funkce, které předchozí systémy neměly.

I pokud nejste zrovna fanouškem aktualizací operačního systému, od vydání macOS Sierra uběhla dlouhá doba a všem, kteří tak ještě neučinili, se aktualizace svých počítačů určitě vyplatí. Pokud máte MacBook s OS El Capitan, mohly by vás obrovské rozdíly mezi těmito dvěma systému opravdu překvapit. Většina lidí nerada aktualizuje své počítače, protože již mají na určitém OS přesně nastavené své pracovní prostředí a rádi by vše našli na svém místě i po aktualizaci.

pět plus jeden důvod pro aktualizaci mac

Ovšem Apple zabudoval do macOS Sierra ze září loňského roku spoustu nových funkcí, které vám mohou vaši práci výrazně usnadnit. Už jen díky těmto funkcím se aktualizace vašeho laptopu vyplatí, samozřejmě ještě než se do toho pustíte, nezapomeňte si svá data zálohovat. To byste ostatně neměli dělat jen před aktualizací OS, ale pravidelně.

MacOS Siri

Pokud máte dobrou angličtinu a rádi využíváte služeb Siri během řízení vozidla, tato funkce se vám bude skvěle hodit i zde. Osobní asistentka Applu může být velice užitečná i na vašem počítači, protože kromě její tradiční pomoci (telefonování, předpověď počasí, sportovní výsledky, vytváření plánů cesty) dokáže vyhledávat také soubory. Ty můžete vyhledávat pomocí různých parametrů, například datum vytvoření nebo datum poslední editace. Příklad: „najdi mi dokumenty, na kterých jsem pracoval tento týden“.

pět plus jeden důvod pro aktualizaci mac

Siri se umí dobře vypořádat také s e-maily, přesně, jak byste od šikovné asistentky očekávali. Nejjednodušší je v tomto případě vyhledávat podle odesilatele nebo příjemce a během několika sekund vám Siri zobrazí všechny e-maily spojené s danou osobou. Během psaní e-mailu můžete vyhledávat obrázky, které do něj posléze vložíte. Hodit se vám může také si připnout výsledky hledání do záložky Today na pravé straně a mít je tak kdykoliv ihned k dispozici.

Nejrychleji lze Siri zapnout klávesovou zkratkou CMD + Space, nebo můžete kliknout na patřičnou ikonu vpravo nahoře. Známá aktivace heslem „Hey Siri“ není prozatím na Macu dostupná.

Zprávy

Nejnovější systém neobdržel od iOS pouze Siri, ale také některé funkce z iMessage. Žádné velké změny sice nenajdeme, Apple se ale soustředil na kompatibilitu s nejnovější aktualizací na iPhonu. Nejde sice o tu nejužitečnější funkci, můžete ale přijímat a odesílat reakce v textech pro iMessage a dokáže zobrazovat i efekty, ačkoliv nemůžete žádné posílat zpět.

pět plus jeden důvod pro aktualizaci mac

Optimalizace volného místa

8-10GB volného místa může pro Macy s menším diskem znamenat hodně, a pro ně přináší Sierra řešení v podobě optimalizace volného místa. Klikněte na logo Applu a přejděte do About this Mac, kde naleznete obecné informace o vašem laptopu. Zde vyberte záložku Storage, ve které se dozvíte, co na vašem disku zabírá kolik místa. Pruhovaně zvýraznění místo (Purgeable) zabírají soubory, které systém vyhodnotí jako zbytečné.

Pod možností Manage můžete začít volné místo optimalizovat ručně, nebo automaticky. Systém označí v menu Applications staré nebo duplikované prvky, které poté můžete manuálně smazat. O něco lepší možností je smazání starších souborů od určitého data z koše. Nastavit můžete také chování souborů po jejich otevření v iTunes nebo chování dat uležených na iCloud. Pokud byste měli svůj systém aktualizovat kvůli jedné jediné věci, pak je to právě tato.

Miniaturní okno videa

Tato funkce se může zdát naprosto bezvýznamná, ve své jednoduchosti je ale skvělá. Při psaní v Pages můžete sledovat minimalizované video vedle vašeho okna. Tato funkce je dostupná v Safari i iTunes. V případech, kdy video nepřehrává nativní přehrávač (například na YouTube), můžete podržet Ctrl a dvakrát kliknout na video, čímž spustíte nativní ovládací panel. Minimalizující ikonu naleznete v něm, díky čemuž můžete i taková videa zmenšit a posunout kam se vám zachce. Tato funkce je dostupná i v iOS.

Continuity

Největší výhodou Sierry je Continuity, která k sobě spojuje všechna zařízení Applu opět o něco bezpečněji a moderněji. Lidé, kteří si zakoupí Mac, již většinou od Applu nějaké jiné zařízení vlastní, což ale neplatí pro uživatele starších Maců. Kompletně synchronizovaná data na iCloudu mohou znamenat daleko jednodušší a rychlejší komunikaci a přenos dat.

Pokud rádi využíváte AirDrop, pak se vám bude po aktualizaci zajisté zamlouvat také Universal Clipboard. Díky němu můžete například zkopírovaný obsah klávesovou zkratkou CMD + C ze svého Macu dokončit na svém iPhonu. Uživatelé Apple Watch si budou připadat jako v nebi, protože se Sierrou jim odpadá otravný proces zadávání vašeho hesla. Hodinky mohou váš počítač odemknout automaticky.

+1

Bezpečnost. Aktualizace na nejnovější software se vyplatí také díky opravě řady bugů a vylepšenému zabezpečení. Ačkoliv se nejedná o hlavní důvod pro uvedení nového systému, stále je vhodné svůj počítač po 2-3 měsících po koupi aktualizovat, jelikož výrobce obvykle opraví několik bugů, které vyšly najevo až později a uživatelům se dostane momentálně nejbezpečnější systém. Také se vyplatí zkontrolovat, jestli ostatní uživatelé nehlásí u nového systému nějaké chyby, stáhnutí Sierry ale opět doporučujeme, i pokud jste měli v minulosti z tohoto systému nějaké obavy.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!