imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

5+1 užitečných klávesových zkratek na iPadu, které jste možná neznali


Není žádným tajemstvím, že se Apple snaží svou řadou iPadu Pro oslovit tu skupinu uživatelů, kteří nepotřebují klasický laptop, ale stále chtějí rychle a efektivně pracovat na dokumentech nebo ve škole. Svou práci si můžete na iPadu značně ulehčit, stačí jen znát několik klávesových zkratek.

Kombinace iPadu a klávesnice může být skvělou volbou pro každodenní užívání, pokud během práce na něm nepotřebujete tolik portů a nevyužijete výhody desktopového operačního systému. Nicméně používání dotykového ovládání může být při snaze používat iPad jako notebook trochu nepohodlné. Abychom se přes tyto obtíže dostali, máme tu několik klávesových zkratek.

01_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Jediným, co pro jejich využití potřebujete, je iPhone či iPad a klávesnice. Klávesnicí může být Magic Keyboard, Smart Keyboard nebo kterákoliv klávesnice výrobce třetí strany, jež je podporována Applem.

Spotlight Search

Všichni na Macu milujeme vyhledávání skrz Spotlight, jelikož zde během několika sekund najdeme vše od aplikací až po dokumenty. Dokonce tu jde používat i kalkulačka. Na iOS tato funkce nebývá příliš využívaná, rozhodně ne tolik v porovnání s laptopy od Applu. Když však k iPadu připojíte klávesnici, najednou je využití Spotlight Search hodně snadné.

02_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Jedinou věcí, kterou musíte znát, je zkratka Command + Mezerník, který okamžitě v notifikačním centru otevře vyhledávací buňku. V ní prohledáte kontakty, emaily, zprávy z iMessage nebo třeba najdete lokaci v Mapách. Abyste si pracovní rytmus urychlili ještě více, stejnou klávesovou zkratkou se dostanete zpátky do výchozího bodu.

Klávesová zkratka pro Home button

Svůj Home button můžete v klidu stisknout i během psaní nebo úpravy dokumentů, a to nemusíte vůbec sahat na samotný iPad. Stačí najednou stisknou Command + H, tak se na domovskou obrazovku dostanete nejrychleji. Bohužel však teď neexistuje lepší řešení s Touch ID než je napsání klasického hesla. Bylo by výborné, kdyby Apple do své klávesnice přidal i čtečku otisků prstů, kterou bychom mohli použít třeba i u Macu.

03_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Přepínání aplikací

Máme tu stejný problém jako u Home buttonu: obě ruce máme na klávesnici a rozhodně se nám nechce přecházet do klikání na iPadu, který máme na šířku. Občas ale musíte mezi aplikacemi přepínat, třeba když si děláte poznámky na přednáškách. Pořád překlikáváte mezi prohlížečem a Wordem či Pages. Naštěstí je tu zkratka i pro rychlé přepnutí aplikací, konkrétně Command + Tab. Jde o stejnou zkratku jako známe z macOS nebo z Windows.

Když do kombinace přidáte ještě Shift, přepínání aplikací půjde na druhou stranu. V landscape režimu můžete přepínat až mezi deseti běžícími aplikacemi (což je režim, který při psaní budete používat nejčastěji), v portrait režimu je to pak sedm aplikací.

04_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Virtuální klávesnice

Může se také stát, že hledáte na klávesnici znak, který na fyzické klávesnici prostě není. A když nevíte, jakou kombinaci použít pro jeho vyvolání, raději byste si jej našli. V tu chvíli přichází řada na virtuální klávesnici, jíž vyvoláte stisknutím tlačítka ESC. Tato možnost se může hodit i v jiných případech, třeba když využíváte aplikaci pro ukládání do schránky, která používá speciální rozložení kláves. Tímto způsobem můžete snadno do dokumentů přidávat textové boxy, hodit se to může třeba i při vytváření obyčejného mailu.

05_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Udělat screenshot

Obvyklým způsobem, jak na iPadu či iPhonu děláme screenshoty, je kombinace Home buttonu a zamykacího tlačítka. Nicméně existuje i klávesová zkratka při používání klávesnice. Zkratku již můžete znát z Macu, jde o kombinaci Shift + Command + 3. Obrazovka udělá obvyklou animaci a uloží fotku do příslušné složky.

+1

Jakmile si zvyknete na využívání klávesových zkratek, může se vám následující tip hodit při snaze objevit všechny možnosti. Když na iPadu krátce kliknete na tlačítko Command, ukáže se vám seznam zkratek speciálně pro otevřenou aplikaci. Jde o skvělý způsob, jak se naučit nové zkratky při používání jednotlivých aplikací. Něco podobného by se nám rozhodně hodilo i na Macu. Čím více se toho naučíte, tím jednodušší na iPadu bude navigování, editování a psaní.

06_useful_keyboard_shortcuts_for_ipad

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!