imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Apple by si mohl navrhovat vlastní procesory


Podle Marka Gurmana, analytika společnosti Bloomberg, by Apple mohl udělat v roce 2020 velký krok kupředu a nahradit současné procesory Intel svým řešením. Změna by zásadním způsobem ovlivnila celý ekosystém.

Bloomberg se díky anonymním zdrojům dostal k informacím ohledně možných plánů Applu. Jestliže Gurmanovi věříte (a často patří k nejlépe informovaným), Apple začal u Maců pracovat na největší změně za dlouhou dobu. Bavíme se o projektu Kalamata a mělo by jít o návrh vlastních procesorů, které by nahradily současné řešení od Intelu.

Kdyby tento moment nastal, šlo by o první krok ve velké strategické změně, kterou zástupci firmy již několikrát naznačovali. Základem je tvorba vlastního softwaru a hardwaru, čímž se docílí nejlepšího možného propojení. V případě iPhonů a iPadů už tato symbióza funguje několik let, chytrá zařízení jsou poháněna vlastními ARM čipy. Jestliže by to samé provedli i u Macu, otevřelo by to firmě z Cupertina řadu možností.

Zaprvé by bylo pokořeno několik hranic, jelikož v současnosti se pokaždé čeká na novou generaci procesorů od Intelu. Apple vždy musí čekat, než své nové Macy představí publiku. Na Intel však čeká i téměř veškerá konkurence – Dell, HP, Lenovo, Asus. Všechny tyto firmy jsou na Intelu závislé. Zatím.

Vzpomeňme si i na dříve uniklé informace k projektu Marzipan. Šlo o zprávu, kde Gurman mluvil o snahách Applu zpřístupnit aplikace z iOS i na Macu. Vznikl by i nový univerzální App Store. Jestliže by se obě platformy více přiblížily, byla by nutná i nová hardwarová propojení. Tvorba vlastního procesoru by přitom vše potřebné umožnila.

Gurman je ale ohledně informací velice opatrný, první změny očekává až v roce 2020, kde bychom se měli dočkat začátku přerodu. Nejdříve by se vlastních procesorů mohla dočkat méně výkonná zařízení, jako MacBook a MacBook Air. Jako další mají přijít silnější zařízení, jako iMac Pro a Mac Pro. Analytik zároveň upozorňuje, že se do té doby může stát prakticky cokoliv. Klidně i úplně přerušení projektu.

Trh však již na informace reagoval. Akcie Intelu okamžitě klesly o 9,2 %, což je největší pád za poslední dva roky. Situace se časem zlepšila, ale pro investory jde o žhavé téma. Reakce trhu je jasná, ročně Intel od Applu získává téměř 5 % svých příjmů.

Už se nemůžeme dočkat případných podrobnějších informací. Gurman řekl, že Marzipan by se mohl stát největším hitem letošního WWDC a představeného iOS 12. Apple totiž v rámci zlepšování stability trochu zpomalil. Jistí si však budeme až po 4. červnu.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.