imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Apple Glass mohou přijít se dvěma 8K displeji


Tentokrát informace o připravovaných AR/VR brýlích od Applu přináší server CNET. Podle jejich zdrojů se můžeme těšit na skutečně vysoké specifikace, představení je však ještě daleko.

Po Gurmanovi přichází s informacemi o AR/VR headsetu od Applu i CNET. Podle anonymních zdrojů zpravodajského webu prý mohou dosud neexistující technologie vyřešit dva největší problémy VR brýlí – přítomnost kabelů a požadavek na vysokou rychlost přenosových dat.

To by mohlo znamenat, že vývojáři dlouhé měsíce pracují na zařízení, které bude míst skutečně nadupané specifikace. Bavíme se tu o dvou displejích s rozlišením 8K. Jen pro porovnání, aktuální VR technologie se snaží dosáhnout na 4K.

Zařízení by bylo připojeno na speciální krabičku, jež by se starala o bezdrátový přenos dat, konkrétně 60GHz WiGig technologie, jež si s množstvím dat hravě poradí. V současnosti se o to samé dokážou postarat kabely, což ale zásadně snižuje pohodlnost užívání.

Nebude chybět ani externí kamera pro sledování okolního světa – využívat by se měla i pro rozšířenou realitu. Zařízení bude pohánět vlastní 5nm procesor od Applu. Tady se bavíme o technologii, na kterou si skutečně budeme muset počkat – v současnosti nejvýkonnější čip od Applu, A11 Bionic, totiž běží na 10nm technologii.

Vývoj běží pod kódovým označením T288 a představení se očekává nejdříve v roce 2020. Když se podíváme na ambice projektu, nejde o tak strašnou dobu.

Rok 2020 mimochodem odpovídá i informacím od Gurmana. Známý prorok ze světa Applu má spolehlivé zdroje, jež tvrdí, že Apple Glass budou mít vlastní displej, čip i operační systém rOS (Reality Operating Systém). Podle Gurmana teď navíc Apple zvyšuje rychlost výzkumu a vývoje, aby měl potřebné technologie už v roce 2019.

Myšlenku AR/VR brýlí podporuje i sám Tim Cook, chce se ale držet klasického „ne první, ale nejlepší“:

Dnes mohu říct, že technologie samotná ještě neexistuje v takové kvalitě. Nemusíme být za každou cenu první, chceme být ale nejlepší v tvorbě zážitků našich uživatelů. Cokoliv, co byste na trhu v blízké budoucnosti viděli, by nebylo něco, s čím by byl kdokoliv z nás spokojený.

Na základě jeho vyjádření můžeme počítat s tím, že Apple nějaké nápady na podobné brýle má. Jak už to ale u anonymních zdrojů bývá, neznáme jejich důvěryhodnost. Do roku 2020 je však hromada času, během níž se k nám dostane ještě spousta dalších informací.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.