imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

apple vytváří rezervu pro americké společnosti

Apple investuje 200 milionů dolarů do společnosti vyrábějící Gorilla Glass


Cupertinská společnost oznámila, že pomůže společnosti Corning 200 miliony dolary z 1 miliardy, kterou má vyhrazenou pro americké firmy. Jako první tedy výrazně pocítí politiku Donalda Trumpa a slib Applu vyrábět v USA.

Od zvolení aktuálního prezidenta Spojených států z loňského roku se mluví o jeho politice a jejím dopadu na celý svět. Během své kampaně se nemilosrdně vyjádřil na adresu technologických společností a speciálně pak k té vůbec nejhodnotnější, k Applu. Mnoho lidí se obávalo, jak to s Applem bude, kdyby na politické sliby 45. prezidenta Spojených států opravdu došlo. Momentálně jsou obě strany zřejmě v klidu: Foxconn, výhradní továrna na montáž iPhonů, sídlí nadále v Číně a finančním rezervám žádné nebezpečí nehrozí.

apple vytváří rezervu pro americké společnosti

Následkem toho Tim Cook na začátku května oznámil, že společnost vyhradí jednu miliardu dolarů z dostupných 256 na podporu americké výroby. Apple plánuje rozdělit tyto peníze mezi své dodavatele a doufá, že tím pomůže v růstu pracovní síly kolem Cupertina. Samozřejmě to nedělá jen z dobré vůle, Apple si zejména nechce poškodit vztah s aktuální vládou, protože by mohl přijít o hromadu peněz, kdyby došlo na změnu daňových regulací. Kvůli tomu má za sebou Tim Cook pravděpodobně spoustu probdělých nocí a tak je štědřejší než obvykle.

Corning je skvělý příklad dodavatele, který neustále inovuje a zároveň jde o jednoho z dlouhodobých dodavatelů Applu. Toto partnerství začalo před 10 lety s příchodem prvního iPhonu a každý zákazník, který si dnes koupí kdekoliv na světě iPhone nebo iPad, se bude dotýkat skla, které bylo vyrobeno v Americe. Na naši spolupráci jsme nesmírně hrdí a do Corningu, který má za sebou bohatý odkaz inovativních výrobních procesů, nadále investujeme.

apple vytváří rezervu pro americké společnosti

Apple v prohlášení také dodal, že je odhodlán podporovat společnosti se sídlem v USA a vytvářet inovativní výrobu a vysoce kvalifikovanou pracovní sílu. Tento postoj by mohl pomoci vytvořit základ pro technologicky ovládanou výrobu v USA. 10letá spolupráce Applu a Corningu umožnila vznik zaměstnání pro 1 000 vysoce kvalifikovaných pracovníků na polích vývoje a výzkumu, výroby i obchodu.

Počet lidí, který je s Applem nějakým způsobem spojený a pracuje pro něj ve Spojených státech, se pohybuje okolo 2 milionů. To se může zdát jako zdánlivě vysoké číslo, když do něj ale započítáte prodejce v Apple Storech, pracovníky skladů nebo lidi vyvěšující billboardy, zjistíte, že se o nijak vysoké číslo nejedná. Nehledě na tisíce různých oblastí, které musí všechny pracovat bez problémů, aby mohla tak obrovská společnost fungovat: i ta nejmenší skupina lidí pracujících v Applu, nebo například v Corningu a vyrábějící Gorilla Glass, můžete mít na chod společnosti obrovský vliv.

apple vytváří rezervu pro americké společnosti

Dlouhodobý vztah Corningu s Applem nevedl jen k výrazným inovacím skla, díky kterým mají uživatelé celou řadu nových možností, ale vytvořil také téměř 1 000 pracovních míst v USA a dovolil nám neustále růst a rozšiřovat se. Díky této investici bude moci zůstat náš závod v Harrodsburg světovým centrem dokonalosti technologie skla.

– Wendell P. Weeks, předseda, CEO a prezident Corningu.

Tim Cook se v rozhovoru pro CNBC o vytvoření rezervy vyjádřil, že by mohla vytvořit nové pozice, které by mohly vytvořit další nové pozice a tak dále a tak dále – jaký lepší příklad byste chtěli, než samotný Apple. Stačí si uvědomit, jak po spuštění App Storu vzrostla poptávka po softwarových vývojářích a designérech a startupy hledají neustále nové lidi na komunikace, finance a prodej. To neprospělo jen americké ekonomice, ale také několika dalším zemím. Z tohoto cyklu těží několik skvělých společností po celém světě.

apple vytváří rezervu pro americké společnosti

I když Tim Cook a Donald Trump nebudou ti nejlepší přátelé, rozhodnutí je to i tak rozumné. Můžeme tvrdit, že Apple udělal další skvělou investici, po které mohou následovat další, které mohou pomoci vývoji na poli informačních technologií i v dalších oblastech života. Momentálně nevíme, jaké společnosti chce Apple z této rezervy podporovat, rozhodně ale nemusí chodit daleko, jelikož několik úžasných společností čeká hned za rohem.

Zdroj: Apple a The Verge

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!