apple koupil společnost na umělou inteligenci

Apple koupil společnost na umělou inteligenci

#Novinky
2017. 05. 15.

Apple zaplatil za společnost Lattice, která se zabývá takzvanými „dark data“, 200 milionů dolarů. Nová akvizice nemusí projektům jako je Siri pomoci přímo, v dlouhodobém měřítku může být ale užitečná jak pro Apple, tak pro uživatele.

Jednou z největších výzev na dnešním poli informačních technologií jsou tzv. „big data“ a problémy s nimi spojené. Dnešní společnost generuje každou sekundu takové množství dat, které jednoduše není schopen lidský mozek zpracovat přirozeně a dokonce to nedokáží ani počítače. Tato nesourodá masa dat se nazývá dark data. Gartner tento pojen definuje následovně :

Dark data jsou informace, které organizace aktivně sbírají, zpracovávají a ukládají během svých běžných obchodních aktivit, ale obecně se jim nedaří je využívat k dalším účelům.

apple koupil společnost na umělou inteligenci

Jak všichni dobře víme, ve vědění je síla a z big data by se dalo vyčíst spousta znalostí, kdybychom k tomu měli potřebné metody. Odhaduje se, že v dark data se nachází 70-80 % všech existujících dat. Není tedy překvapením, že se s tím snaží něco udělat všechny velké společnosti. Apple začal nákupem společnosti za 200 milionů dolarů, jejíž hlavním cílem bylo přes strojové učení a umělou inteligenci vytvořit z matoucí masy dark data organizované a zvládnutelné balíčky.

Lattice Data byla založena v roce 2015 Christopherem Ré, Michaelem Cafarellem, Raphaelem Hoffmannem a Fengem Niu, kteří své metody a výzkum zakládali na těch prováděných na stanfordské univerzitě. Dle slov společnosti jsou schopní zpracovávat data „kvalitně jako člověk a rychle jako stroj“.

apple koupil společnost na umělou inteligenci

Apple akvizici společnosti potvrdil, nicméně dál se k celé situaci nijak nevyjadřoval, jako obvykle. Lattice Data se pak k nákupu vyjádřila jen velice všeobecně:

Apple čas od času kupuje menší technologické společnosti a my obvykle své záměry a plány nezveřejňujeme.

Mohlo se ale stát, že Apple se musel o Lattice přetahovat ještě s dalšími společnostmi, které o ně projevily zájem. Cílem akvizice mělo být teoreticky „vývoj umělé inteligence osobního asistenta investora“, tudíž můžeme očekávat, že bude mít nákup v budoucnu pozitivní vliv i na Siri.

Do té doby bude mít Apple minimálně dobrý nástroj na získávání ještě většího množství informací. Pokud je pak bude využívat vhodně, nepomůže to pouze jemu, ale také nám, uživatelům.

Zdroj: 9to5mac

 

Přidejte komentář