imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

apple koupil společnost na umělou inteligenci

Apple koupil společnost na umělou inteligenci


Apple zaplatil za společnost Lattice, která se zabývá takzvanými „dark data“, 200 milionů dolarů. Nová akvizice nemusí projektům jako je Siri pomoci přímo, v dlouhodobém měřítku může být ale užitečná jak pro Apple, tak pro uživatele.

Jednou z největších výzev na dnešním poli informačních technologií jsou tzv. „big data“ a problémy s nimi spojené. Dnešní společnost generuje každou sekundu takové množství dat, které jednoduše není schopen lidský mozek zpracovat přirozeně a dokonce to nedokáží ani počítače. Tato nesourodá masa dat se nazývá dark data. Gartner tento pojen definuje následovně :

Dark data jsou informace, které organizace aktivně sbírají, zpracovávají a ukládají během svých běžných obchodních aktivit, ale obecně se jim nedaří je využívat k dalším účelům.

apple koupil společnost na umělou inteligenci

Jak všichni dobře víme, ve vědění je síla a z big data by se dalo vyčíst spousta znalostí, kdybychom k tomu měli potřebné metody. Odhaduje se, že v dark data se nachází 70-80 % všech existujících dat. Není tedy překvapením, že se s tím snaží něco udělat všechny velké společnosti. Apple začal nákupem společnosti za 200 milionů dolarů, jejíž hlavním cílem bylo přes strojové učení a umělou inteligenci vytvořit z matoucí masy dark data organizované a zvládnutelné balíčky.

Lattice Data byla založena v roce 2015 Christopherem Ré, Michaelem Cafarellem, Raphaelem Hoffmannem a Fengem Niu, kteří své metody a výzkum zakládali na těch prováděných na stanfordské univerzitě. Dle slov společnosti jsou schopní zpracovávat data „kvalitně jako člověk a rychle jako stroj“.

apple koupil společnost na umělou inteligenci

Apple akvizici společnosti potvrdil, nicméně dál se k celé situaci nijak nevyjadřoval, jako obvykle. Lattice Data se pak k nákupu vyjádřila jen velice všeobecně:

Apple čas od času kupuje menší technologické společnosti a my obvykle své záměry a plány nezveřejňujeme.

Mohlo se ale stát, že Apple se musel o Lattice přetahovat ještě s dalšími společnostmi, které o ně projevily zájem. Cílem akvizice mělo být teoreticky „vývoj umělé inteligence osobního asistenta investora“, tudíž můžeme očekávat, že bude mít nákup v budoucnu pozitivní vliv i na Siri.

Do té doby bude mít Apple minimálně dobrý nástroj na získávání ještě většího množství informací. Pokud je pak bude využívat vhodně, nepomůže to pouze jemu, ale také nám, uživatelům.

Zdroj: 9to5mac

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!