imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

ohebný displej

Apple a LG pracují na ohebném displeji


Alespoň to tvrdí korejská stránka The Investor. Apple se prý rozhodl pro LG z toho důvodu, že v případě Samsungu by pomáhal svému největšímu soupeři.

Podle korejského webového portálu The Investor vytvořilo LG skupinu, jejímž hlavním cílem je vytvoření ohebného displeje pro budoucí iPhony. Zároveň prý sesterská společnost LG Innotek tvrdě pracovala na vývoji ohebných plošných spojů, které jsou kromě displeje nezbytné také pro samotný telefon.

Takzvané RFPCB spoje jsou součástí velkého množství moderních telefonů (například ve spojení displeje s fotoaparátem), jelikož se dá díky nim ušetřit spoustu místa. Tyto plošné spoje ovšem obsahují jak pevné, tak ohybné prvky, a tudíž je jejich výroba daleko složitější než pouze u tvrdých/ohebných spojů.

plošný spoj
Takto vypadá hybridní plošný spoj.

V posledních dvou letech představilo LG celou řadu různých ohebných displejů. Některé jste mohli ohnout jako knihu a některé dokonce srolovat jako noviny. Samozřejmě šlo ve všech případech o panely OLED, které se stanou s největší pravděpodobností základem všech budoucích vlajkových iPhonů. Jediným problémem je stále vysoká výrobní cena. Výsledný produkt navíc není příliš odolný a při samotné výrobě vzniká spousta odpadu.

Přesně to tuto technologii omezuje. Pokud se společnostem podaří tyto problémy překonat, Applu nebude v nasazení těchto prvotřídních displejů do jeho produktů prakticky nic bránit. Samozřejmě se jedná o nesmírně náročný úkol a i ty nejoptimističtější odhady stanovují nasazení takových displejů nejdříve na rok 2020.

ohebný displej

Vysoká míra spolupráce mezi Applem a LG tedy není nic překvapivého. Apple tvrdou cestou zjistil, že být závislý na jediném dodavateli není nic příjemného (v tomto případě ve spojení iPhonu X a dodávkami displejů OLED od Samsungu), jelikož se může cenovka dostat znatelně vysoko. Nelze se tedy divit, že podle Ming-Chi Kua začně v roce 2018 dodávat displeje pro iPhony také LG, které se nechalo slyšet, že Applu s jejich problémem velice rádo pomůže.

Situace s ohebnými displeji je nicméně poněkud jiná, jelikož se ještě nikdy nevyráběly masově. Proto zřejmě Apple věří LG, protože kdyby se obrátil na Samsung, pak by přímo pomáhal své největší konkurenci, čemuž by se zajisté raději vyhnul. Dá se tedy předpokládat, že Apple nebere na trhu telefonů LG jako soka, kterého by se musel obávat.

lg
Špatné telefony LG nevyrábí.

Mimochodem to není poprvé, co se ve spojení s iPhonem mluví o ohebném displeji. Před tím se o tomto tématu mluvilo v roce 2016, kdy začalo LG s přípravami na masovou výrobu ohebných displejů pro iPhony na začátek roku 2018. Jak již nicméně víme, nic takového se nestane, alespoň prozatím. V budoucnu bychom se této až kouzelné technologie přeci jen mohli dočkat. Patent na to již existuje!

Na konečný výsledek si budeme muset každopádně počkat, dlouho.

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.