imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

Apple možná spolupracuje s Carl Zeiss na AR brýlích


Jeden ze spekulantů o vývoji Applu přinesl další novinku. Vypadá to, že Apple našel zvučného partnera pro svůj projekt a mluví o tom již tolik lidí, že to prostě musí vyjít.

Minulý rok jsme dostávali jednu spekulaci za druhou – informace a sliby, že Apple pracuje na VR nebo AR brýlích. Nebylo by to překvapující, jelikož Google již v roce 2014 přišel se svým produktem. Reakce Applu by tak byla normálním krokem.

Trochu jsme doufali, že se projekt skrývá v patentech publikovaných na konci roku 2014, jež byly dále ještě následovány dalšími patenty na začátku roku 2015. Dokonce i spekulant Mark Gurman, který mine jen málokdy, mluvil před několika měsíci o AR brýlích. Business Insider pak přispěchal s informací, že jejich zdroj potvrdil nově vzniklý tým, který se stará úpravu aplikace fotoaparátu na iPhonu tak, aby byla připravena pro AR.

01_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Otázka, zda půjde o VR, nebo AR, je vyřešená. Tim Cook sám několikrát prohlásil, že vidí budoucnost v augmentované realitě, ne v té virtuální. Pro VR existuje řada užitečných aplikací, ale nelze je využít v tak širokém měřítku jako AR.

VR má nějaké zajímavé aplikace, ale nemyslím si, že by šlo o technologii s tak širokou základnou možností jako AR. Augmentované realitě chvíli potrvá, než se vyladí, ale nepůjde o nic zásadního.

Díky Robertu Scobleovi se nyní na světlo světa dostaly další informace. Známý technologický bloger se podělil o zprávu, že Apple pracuje na něčem velice podobném brýlím Snapchatu, a to hned ve spolupráci s králem Carl Zeiss. Německá firma vyvíjí inovativní technologická řešení na poli brýlí, zdravotnických technologií, biologického výzkumu, technologií 3D měření, automobilového průmyslu, fotografického průmyslu, filmového průmyslu a planetárií již více než 160 let. To už je hodně zkušeností. Firmu můžete znát z mobilního světa například díky spolupráci s Nokií, které vyráběla čočky fotoaparátů.

02_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Scoble tvrdí, že zaměstnanec Zeissu mu informaci potvrdil. Scoble napsal:

Zaměstnanec firmy Carl Zeiss potvrdil spekulace, že Apple a Carl Zeiss AG pracují na páru brýlí pro augmentovanou/smíšenou realitu a k oznámení by mělo dojít letos. (Původně jsem si myslel, že to má být příští rok, ale když jsem tohle uviděl, věřím v letošní představení.)

Datum případného debutu je hodně nejisté, a pokud bychom si měli vsadit my, rok 2018 z úst Gurmana zní věrohodněji. Navíc když sám Scoble píše, že je stav produktu od Applu ve výzkumno-vývojové fázi. Jakmile však budou brýle hotovy, bude je možné bezdrátově připojit k iPhonu a budou schopny neustále promítat obraz do zorného pole uživatele. Čili to, co dokážou všechny další AR brýle.

03_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Vlastnosti rozebírané ve spekulacích z minulého listopadu zní mnohem zajímavěji:

Přidáním AR technologie do softwaru fotoaparátu iPhonu bude Apple přesvědčovat lidi, aby mířili svůj telefon na skutečné objekty ve světě a aby je systém rozeznával, tvrdí jeden ze zasvěcených zdrojů. Bude k tomu potřeba vytvořit či licencovat databázi 3D objektů.

04_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Pokud k něčemu podobnému nakonec skutečně dojde, musí jít o nebrýlové brýle, jelikož měl Tim Cook pro řešení Google Glass jen samé negativní poznámky:

Vždycky jsme si mysleli, že brýle nejsou chytrým směrem, lidé je prostě nebudou chtít nosit. Místo toho, aby posouvaly technologii do pozadí, jsou brýle dotěrné – to jsme si mysleli vždycky. Vždycky jsme si mysleli i to, že půjde o fiasko, a to se dosud naplňuje.

Zdroj: 9to5mac

Beoplay
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!