imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple možná spolupracuje s Carl Zeiss na AR brýlích


Jeden ze spekulantů o vývoji Applu přinesl další novinku. Vypadá to, že Apple našel zvučného partnera pro svůj projekt a mluví o tom již tolik lidí, že to prostě musí vyjít.

Minulý rok jsme dostávali jednu spekulaci za druhou – informace a sliby, že Apple pracuje na VR nebo AR brýlích. Nebylo by to překvapující, jelikož Google již v roce 2014 přišel se svým produktem. Reakce Applu by tak byla normálním krokem.

Trochu jsme doufali, že se projekt skrývá v patentech publikovaných na konci roku 2014, jež byly dále ještě následovány dalšími patenty na začátku roku 2015. Dokonce i spekulant Mark Gurman, který mine jen málokdy, mluvil před několika měsíci o AR brýlích. Business Insider pak přispěchal s informací, že jejich zdroj potvrdil nově vzniklý tým, který se stará úpravu aplikace fotoaparátu na iPhonu tak, aby byla připravena pro AR.

01_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Otázka, zda půjde o VR, nebo AR, je vyřešená. Tim Cook sám několikrát prohlásil, že vidí budoucnost v augmentované realitě, ne v té virtuální. Pro VR existuje řada užitečných aplikací, ale nelze je využít v tak širokém měřítku jako AR.

VR má nějaké zajímavé aplikace, ale nemyslím si, že by šlo o technologii s tak širokou základnou možností jako AR. Augmentované realitě chvíli potrvá, než se vyladí, ale nepůjde o nic zásadního.

Díky Robertu Scobleovi se nyní na světlo světa dostaly další informace. Známý technologický bloger se podělil o zprávu, že Apple pracuje na něčem velice podobném brýlím Snapchatu, a to hned ve spolupráci s králem Carl Zeiss. Německá firma vyvíjí inovativní technologická řešení na poli brýlí, zdravotnických technologií, biologického výzkumu, technologií 3D měření, automobilového průmyslu, fotografického průmyslu, filmového průmyslu a planetárií již více než 160 let. To už je hodně zkušeností. Firmu můžete znát z mobilního světa například díky spolupráci s Nokií, které vyráběla čočky fotoaparátů.

02_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Scoble tvrdí, že zaměstnanec Zeissu mu informaci potvrdil. Scoble napsal:

Zaměstnanec firmy Carl Zeiss potvrdil spekulace, že Apple a Carl Zeiss AG pracují na páru brýlí pro augmentovanou/smíšenou realitu a k oznámení by mělo dojít letos. (Původně jsem si myslel, že to má být příští rok, ale když jsem tohle uviděl, věřím v letošní představení.)

Datum případného debutu je hodně nejisté, a pokud bychom si měli vsadit my, rok 2018 z úst Gurmana zní věrohodněji. Navíc když sám Scoble píše, že je stav produktu od Applu ve výzkumno-vývojové fázi. Jakmile však budou brýle hotovy, bude je možné bezdrátově připojit k iPhonu a budou schopny neustále promítat obraz do zorného pole uživatele. Čili to, co dokážou všechny další AR brýle.

03_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Vlastnosti rozebírané ve spekulacích z minulého listopadu zní mnohem zajímavěji:

Přidáním AR technologie do softwaru fotoaparátu iPhonu bude Apple přesvědčovat lidi, aby mířili svůj telefon na skutečné objekty ve světě a aby je systém rozeznával, tvrdí jeden ze zasvěcených zdrojů. Bude k tomu potřeba vytvořit či licencovat databázi 3D objektů.

04_apple_working_with_zeiss_on_glasses

Pokud k něčemu podobnému nakonec skutečně dojde, musí jít o nebrýlové brýle, jelikož měl Tim Cook pro řešení Google Glass jen samé negativní poznámky:

Vždycky jsme si mysleli, že brýle nejsou chytrým směrem, lidé je prostě nebudou chtít nosit. Místo toho, aby posouvaly technologii do pozadí, jsou brýle dotěrné – to jsme si mysleli vždycky. Vždycky jsme si mysleli i to, že půjde o fiasko, a to se dosud naplňuje.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!