imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple na Qualcomm podává obrovskou žalobu


Apple podal žalobu na svého vlastního partnera ve výši jedné miliardy dolarů! Qualcomm dle stížnosti praktikoval proti Applu poškozující licenční praktiky.

Příběh začal, když americká Federal Trade Commission (FTC) podala stížnost proti Qualcommu. Komise nařkla společnost z toho, že porušuje antimonopolní zákony.

Výrobce čipů podle uvedených informací využívá neférových výhod a zneužívá svého postavení a portfolia patentů. Firma se prakticky snaží zůstat jako jediná, která bude dalším společnostem poskytovat procesory pro LTE sítě. A to tak, že za každou cenu.

01_apple_suing_qualcomm

Podle aktuální legislativy jde o něco nelegálního. FTC tvrdí, že Qualcomm skrze svou výhodnou patentovou pozici vyjednal několik nevýhodných dohod s výrobci telefonů. Zejména pak s Applem, tedy společnost, jež nyní svého partnera zažalovala o miliardu dolarů. Prý jsou nuceni nakupovat technologie, které nepotřebují.

Napětí musí být obrovské: od roku 2011 do roku 2016 byl Qualcomm exkluzivním dodavatelem LTE čipů pro každý iPhone. Až od iPhonu 7 je částečně doplněn novým dodavatelem: některé telefony mají čipy od Intelu, ale zbytek má pořád ty od Qualcommu.

02_apple_suing_qualcomm

Mnoho let Qualcomm neférově trval na zpoplatnění technologií, které se nákupu vůbec netýkaly. Čím víc Apple inovuje díky funkcím jako TouchID, pokročilé displeje a fotoaparáty, tím více peněz Qualcomm získává bez rozumného důvodu, a tím nákladnější je pro Apple podobné inovace přinášet. Qualcomm založil svůj byznys na starých a zděděných standardech, přesto zneužívá svého dominantního postavení a vylučovací taktiky ke zvyšování poplatků. Navzdory tomu, že je pouze jedním z tuctu dodavatelů, kteří se podílejí na základních telefonních standardech, trvá Qualcomm na platbách od Applu v téměř pětinásobné výši oproti tomu, co účtují všichni ostatní majitelé patentů, se kterými máme dohody, dohromady.

K uchránění tohoto byznysového schématu udělal Qualcomm několik radikálních kroků, nedávno třeba odepřením téměř 1 mld. dolarů v platbách od Applu jako odplatu za pravdivé vypovídání příslušným orgánům, které společnost vyšetřovaly.

Apple hluboce věří v inovace a byl vždy ochotný platit férovou a odpovídající cenu za využívání patentů. Jsme neuvěřitelně zklamáni tím, jakým způsobem Qualcomm provozuje svou činnost a po letech dohadů o tom, co je férový a smysluplný poplatek, nemáme jinou možnost, než se obrátit na soud.

03_apple_suing_qualcomm

Pokud bychom si měli vsadit, náš tip by byl jasný. Qualcomm měl problémy s některými orgány v dalších zemích již několikrát, takže je nepravděpodobné, že by se soud postavil na jejich stranu. Výrobce čipů se nicméně brání a všechna nařčení odmítá. Zde je ukázka jejich reakce:

I když jsme zatím jen ve fázi detailního přezkoumávání stížnosti, je už nyní jasné, že stížnosti Applu jsou zcela neopodstatněné. Apple záměrně nepřesně popsal naše dohody a vyjednávání, stejně jako skutečnou hodnotu a důležitost technologií, které jsme sami vynalezli, kterými jsme přispěli a které nyní sdílíme se všemi výrobci mobilních telefonů skrz naše licenční programy. Apple dlouhodobě aktivně podporuje útoky regulátorů na podnikání Qualcommu v mnoha soudních sporech napříč celým světem, jak je vidět v nedávném rozhodnutí KFTC (korejská obchodní autorita, pozn. red.) a stížnosti FTC. A to skrze zkreslování faktů a zatajování informací. Vítáme tuto možnost slyšet všechna tato bezpředmětná nařčení u soudu…

04_apple_suing_qualcomm

Je smutné vidět, jak se dlouholetá partnerství proměňují ve světě financí v prach…

Zdroje: Macrumors 1, 2, 3

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!