imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple od Samsungu objednává ještě více OLED panelů


Podle aktuálních zpráv byl Apple hodně aktivní na trhu s displeji. Zvýšil počet objednaných panelů od jihokorejské firmy a teď může doufat, že je Samsung dodá včas. Plánuje Apple další velký úspěch?

Podle zpráv Korean Heraldu podepsaly obě společnosti dohodu na výrobu 160 milionů OLED panelů. Jde v podstatě o zásadní rozšíření dřívější dohody z roku 2016, která počítala s výrobou 100 milionů displejů. Zatím neznáme přesné informace o tom, co za nastalým rozšířením stálo, případně kdy bude Samsung schopný displeje dodat. Vzhledem k tomu, že zprávy hovoří o dřívějším startu výroby nadcházejících iPhonů, nebude mít jihokorejská společnost moc času na odpočinek.

To bylo ze zpráv vše. Když už však o OLED technologii mluvíme tak často, mohli bychom se podívat na její výhody a nevýhody. Upozornění – pokud nemáte rádi technologické povídání, může být tento článek trochu náročnější na strávení. Neváhejte tedy nechtěné pasáže přeskočit a posunout se až dolů. Zároveň bychom se předem rádi omluvili všem čtenářům, kteří jsou profesionály v oboru, snažili jsme se vše popisovat co nejjednodušeji, aby informace pochopil každý.

01_oled_technology_in_newest_iphones

Abychom pochopili, co je to OLED, se musíme podívat na technologii LED. Zkratka LED znamená Light-Emitting Diode a jde o vcelku novou technologii, ačkoliv to pro lidi mladší třiceti let může vypadat překvapivě. Tři vědci – Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura – vynalezli LED vyřazující modré světlo v roce 1994, o dvacet let později za tento vynález získali Nobelovu cenu. Zcela zaslouženě, když pomyslíme, kolik odvětví nám tato technologie zcela změnila, protože se LED používá třeba u dopravního značení, dálkových ovladačů nebo pochopitelně monitorů.

Vzhledem k tomu, že jde o diody, jsou LED panely vytvořeny z polovodičů. Světlo je vyzařováno ve chvíli, kdy v propustném směru prochází elektrický proud. Průchod elektrického proudu zvyšuje energetickou úroveň určitých elektronů, díky čemuž mohou tyto elektrony přeskočit na vyšší elektronovou cestu. Jakmile pak přeskočí zpět na nižší úroveň (k čemuž jsou nuceny, protože není stabilní), musejí nějak energii vyzářit. Toto probíhá pomocí elektromagnetické radiace. Frekvence může být různá, ale ve většině případů spadá do spektra viditelného lidským okem.

Tomu říkáme světlo.

02_oled_technology_in_newest_iphones

Teď, když víme, jak LED vyzařuje světlo, se přesuňme k OLED technologii. Podobnost zkratky není náhodná, opět se bavíme o diodách vyzařujících světlo, rozdílem však je vrstva zodpovědná za záření – je vytvořena z organického materiálu. Většina dnešních OLED panelů je AMOLED – active-matrix organic light-emitting diode – která dokáže vypínat i jednotlivé pixely. Díky tomu můžeme mít větší obrazovky s vyšším rozlišením.

Největší výhodou technologie je absence potřeby podsvícení, díky čemuž vypadá černá na těchto displejích tak skvěle a díky čemuž jsou obrázky na displeji tak kontrastní a nevyzařují světlo na nechtěných místech. Tento fakt může vést i k tomu, že jsou OLED displeje mnohem efektivnější a nepoužívají tolik baterie. Velkou výhodou je i fakt, že kombinace jednotlivých vrstev může být použita v mnoha různých formách, dokonce i ve flexibilní. Je jasné, proč se ve spojení s iPhonem 8 neustále bavíme i o možnosti zahnutého displeje.

Technologie má však i své nevýhody. Jednou z nich je fakt, že má organická část tendenci ztrácet své původní vlastnosti, zejména pod UV zářením. Firmy tento problém vyřešili instalací UV filtrů, nikdo nechtěl, aby se mu displej pod slunečním zářením kroutil.

03_oled_technology_in_newest_iphones

Vzpomínáte na skandál kolem žloutnoucích OLED displejů? Důvodem byla životnost OLED panelů, jelikož jak OLED displej vyzařuje modré světlo, ztrácí své světelné vlastnosti. Když jeden komponent barevného spektra mizí, mění se i celková podoba barevného schématu – když nám zmizí modrá, přesouvá se obraz ke žluté. Problém s vypalováním barev do displeje a jeho živostností záleží zejména na nás. Když se na obrazovce vyskytuje stejný obrázek po delší dobu, pixely své přirozené vlastnosti ztrácejí mnohem rychleji a vypalují se do displeje.

Společnosti zvládají snížit nevýhody na minimum, takže i když jsme měli s OLED displeji špatnou zkušenost (zdravíme Samsung), už se nebojíme, technologie se vyvinula.

04_oled_technology_in_newest_iphones

Jde o jeden z důvodů, proč se všichni tak těší na nadcházející iPhone s OLED displejem. Podle zpráv to vypadá, že si počkáme jen do září. Myslíme, že načasování Applu je absolutně ideální. Chtěli počkat, dokud OLED technologie nebude v takové fázi, v jaké je nyní – zbavil se tak všech problémů a snížil počet kompromisů. Takhle se to děla!

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!