imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple pracuje na unikátních čipech pro notebooky


Představa, že by si někdy Apple vytvořil vlastní procesory pro MacBooky, je velice vzdálená a dost možná se nikdy nenaplní. Přesto společnost z Cupertina pracuje na vlastních unikátních čipech, které by snížily důležitost komponentů od Intelu.

Vytvoření desktopového CPU pochopitelně není nic snadného a Intel je bezesporu jasným lídrem v celém odvětví. Apple by musel investovat obrovské množství peněz do vývoje a výroby, aby byl schopný pokrýt alespoň vlastní potřeby. Celá anabáze by se pravděpodobně ani nevyplatila, přestože si společnost vyrábí vlastní čipy u jiného produktu už od roku 2010, konkrétně procesory série A do svých iPhonů.

01_unique_apple_notebook_chips

Díky tomu může Apple sám sobě dodávat nejlepší ARMové mobilní procesory na trhu, jež dosahují toho nejvyššího výkonu. S dosud získanými zkušenostmi by firma měla být schopna vstoupit na dosud neoznačenou část trhu, stejně jako se jim to povedlo s čipy T1. Jde o čip, který je sice malou, o to však důležitější součástí MacBooků Pro s Touch Barem – zajišťuje výkon pro samotný Touch Bar a čtečku otisků prstů Touch ID.

02_unique_apple_notebook_chips

Mark Gurman, redaktor Bloombergu, tvrdí, že Apple chystá další hit. Podle interních zdrojů plánuje společnost výrobu svých čipů, které by se měly stát součástí všech dalších laptopů firmy. Nová součástka nese kódové označení T310 a máme ji milovat zejména díky velké úspoře energie. Tento čip by měl být umístěn po boku klasického procesoru od Intelu a byl by využíván v momentech, kdy na svém notebooku nepotřebujete takový výkon – tím by se šetřila spotřebovaná energie, čili bychom měli mnohem delší výdrž u MacBooků Pro.

03_unique_apple_notebook_chips

Způsob, jakým by čipy fungovaly, se dá srovnat s dvojitým GPU u 15“ MacBooků Pro, kde je dedikovaná grafická karta pro důležitější a náročnější operace, vše ostatní má pak na starosti integrované řešení od Intelu. Něco podobného jsme navíc zažili už i v případě procesorů, například iPhone 7 má čtyřjádrový čip, a telefon občas využívá jen polovinu těchto jader, aby snížil energetickou náročnost při řešení jednodušších operací. Když pak uživatel začne používat aplikace využívající více síly, telefon dokáže okamžitě přepnout do plného výkonu.

04_unique_apple_notebook_chips

Názorným příkladem, kdy by naše MacBooky podobný čip využívaly, je třeba moment, kdy přímo na notebooku nepracujeme, na pozadí nám však pracuje několik procesů (jako třeba synchronizace iCloudových fotek, mailů, zpráv…) nebo aktualizace. My bychom díky tomu nemuseli hned sahat po nabíječce. Největší rozdíl mezi čipem T1 a druhým procesorem je, že první jmenovaný pracuje prakticky samostatně, zatímco druhý procesor by dokázal pracovat i s propojeným úložným prostorem nebo procesy na pozadí.

05_unique_apple_notebook_chips

Vývoj by byl pro Apple skvělou cestou, jelikož byla firma sesunuta z čtvrté příčky mezi největšími výrobci telefonů na pátou pozici se 7,5% podílem na trhu. Jak již bylo řečeno, na finanční výsledky firmy to nemá vliv, jelikož MacBook Pro 2016, a vlastně všechny další produkty Applu, se poslední tři měsíce prodávaly skvěle. Nová technologie by pomohla s rozhodováním uživatelů při případném přemýšlení o updatu svého notebooku, jelikož další verze dost pravděpodobně dorazí v průběhu léta. Růst výdrže baterie by jistě znamenala hodně dobrou zprávu i pro uživatele MacBooků Air, kteří právě rozhodují, na jaký další počítač přejdou.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!