imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

Apple prodává více telefonů než libovolná jiná společnost


Z nejnovější zprávy Gartneru je jasné, že Apple v posledním kvartálu roku 2016 prodal více telefonů než kterákoliv jiná firma. Tímto úspěchem tak společnost z Cupertina konečně překonala svého úhlavního konkurenta Samsung.

V posledním kvartálu bylo prodáno kolem 432 milionů nových smartphonů, což znamená 7% meziroční nárůst. Co je důležitější, Apple se svými 77 miliony prodaných kusů patří na úplnou špičku mezi výrobci smartphonů. Podle interních výsledků Apple dokázal ve stejném období o rok dřív prodat 71,5 milionů kusů. Poslední výsledky by tak firmě připisovaly 17,9 % trhu, což je meziroční 2% růst.

01_apple_selling_more_phones_than_all_other_companies

Pro Samsung byl rok 2016 úplnou pohromou, největší vahou se na tom bezesporu podílely problémy s Galaxy Note 7. Se svými výsledky však firma nemusí být úplně nespokojená – Samsung prodal 76,7 milionů zařízení. Jestliže však čísla porovnáme s minulým rokem, vidíme jasný pokles. V roce 2015 prodala společnost ve stejném období 83,4 milionů kusů, pokles podílu na trhu byl tedy z 20,7 % na 17,8 %.

Rozdíl mezi dvěma společnostmi je minimální, když se však podíváme na cenovky, kdy u iPhonů začínáme na 650 eurech, je Samsung v problémech. V nabídce jihokorejského giganta je totiž řada produktů za mnohem nižší cenu, díky čemuž si udržel slušné výsledky a systém Android pak jasně dominantní postavení. Podle odhadů Gartneru je trh aktuálně rozdělen s 81,7 % pro Android a 17,9 % pro iOS. První jmenovaný přitom meziročně poklesl o 1 %, druhý naopak o 2 % vzrostl.

02_apple_selling_more_phones_than_all_other_companies

Není to poprvé, kdy Apple prodal více telefonů než Samsung. V roce 2014 se to americké společnosti podařilo s iPhonem 6 a iPhonem 6 Plus, a to zejména díky představení většího displeje.

Applu zabral návrat na první příčku celých osm čtvrtletí, vyrovnanost mezi dvěma vedoucími firmami však nikdy nebyla větší – máme tu rozdíl jen 256 tisíců kusů. Když byl Apple v posledním kvartálu roku 2014 ve vedení naposledy, mohly za to zejména iPhone 6 a 6 Plus s velkým displejem.

– řekl Anshul Gupta, ředitel výzkumu v Gartneru.

03_apple_selling_more_phones_than_all_other_companies

Aktuální přehled trhu nám tedy ukazuje Apple na prvním místě, Samsung na místě druhém. Třetí příčka patří s 9,5 % společnosti Huawei. Dalším v pořadí je s 6,2 % firma Oppo, která je stále oblíbenější hlavně v Číně. Pátá příčka patří BBK Communication Equipment s 5,6 %. Když se podíváme na celý rok, firmy dohromady v roce 2016 prodaly 1,5 miliardy smartphonů, což je 5% meziroční růst. Při pohledu na celoroční výsledky jednotlivých firem tu máme Samsung ve vedoucí pozici s 306,4 miliony prodaných kusů (20,5 %), Apple na druhé příčce prodal 216,06 milionů kusů (14,4%).

Apple tím pádem na trhu meziročně ztratil 1,5 %, Samsung dokonce 2 %, což znamená snížení prodejů o 9 milionů zařízení u prvního jmenovaného a snížení 14 milionů kusů v případě druhého. Největším důvodem poklesu je ztráta na čínském trhu, kde se obrovské dominanci těší místní výrobci, zejména tedy Huawei a Oppo se značným růstem.

Zdroj: 9to5mac

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!