imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple prodává více telefonů než libovolná jiná společnost


Z nejnovější zprávy Gartneru je jasné, že Apple v posledním kvartálu roku 2016 prodal více telefonů než kterákoliv jiná firma. Tímto úspěchem tak společnost z Cupertina konečně překonala svého úhlavního konkurenta Samsung.

V posledním kvartálu bylo prodáno kolem 432 milionů nových smartphonů, což znamená 7% meziroční nárůst. Co je důležitější, Apple se svými 77 miliony prodaných kusů patří na úplnou špičku mezi výrobci smartphonů. Podle interních výsledků Apple dokázal ve stejném období o rok dřív prodat 71,5 milionů kusů. Poslední výsledky by tak firmě připisovaly 17,9 % trhu, což je meziroční 2% růst.

01_apple_selling_more_phones_than_all_other_companies

Pro Samsung byl rok 2016 úplnou pohromou, největší vahou se na tom bezesporu podílely problémy s Galaxy Note 7. Se svými výsledky však firma nemusí být úplně nespokojená – Samsung prodal 76,7 milionů zařízení. Jestliže však čísla porovnáme s minulým rokem, vidíme jasný pokles. V roce 2015 prodala společnost ve stejném období 83,4 milionů kusů, pokles podílu na trhu byl tedy z 20,7 % na 17,8 %.

Rozdíl mezi dvěma společnostmi je minimální, když se však podíváme na cenovky, kdy u iPhonů začínáme na 650 eurech, je Samsung v problémech. V nabídce jihokorejského giganta je totiž řada produktů za mnohem nižší cenu, díky čemuž si udržel slušné výsledky a systém Android pak jasně dominantní postavení. Podle odhadů Gartneru je trh aktuálně rozdělen s 81,7 % pro Android a 17,9 % pro iOS. První jmenovaný přitom meziročně poklesl o 1 %, druhý naopak o 2 % vzrostl.

02_apple_selling_more_phones_than_all_other_companies

Není to poprvé, kdy Apple prodal více telefonů než Samsung. V roce 2014 se to americké společnosti podařilo s iPhonem 6 a iPhonem 6 Plus, a to zejména díky představení většího displeje.

Applu zabral návrat na první příčku celých osm čtvrtletí, vyrovnanost mezi dvěma vedoucími firmami však nikdy nebyla větší – máme tu rozdíl jen 256 tisíců kusů. Když byl Apple v posledním kvartálu roku 2014 ve vedení naposledy, mohly za to zejména iPhone 6 a 6 Plus s velkým displejem.

– řekl Anshul Gupta, ředitel výzkumu v Gartneru.

03_apple_selling_more_phones_than_all_other_companies

Aktuální přehled trhu nám tedy ukazuje Apple na prvním místě, Samsung na místě druhém. Třetí příčka patří s 9,5 % společnosti Huawei. Dalším v pořadí je s 6,2 % firma Oppo, která je stále oblíbenější hlavně v Číně. Pátá příčka patří BBK Communication Equipment s 5,6 %. Když se podíváme na celý rok, firmy dohromady v roce 2016 prodaly 1,5 miliardy smartphonů, což je 5% meziroční růst. Při pohledu na celoroční výsledky jednotlivých firem tu máme Samsung ve vedoucí pozici s 306,4 miliony prodaných kusů (20,5 %), Apple na druhé příčce prodal 216,06 milionů kusů (14,4%).

Apple tím pádem na trhu meziročně ztratil 1,5 %, Samsung dokonce 2 %, což znamená snížení prodejů o 9 milionů zařízení u prvního jmenovaného a snížení 14 milionů kusů v případě druhého. Největším důvodem poklesu je ztráta na čínském trhu, kde se obrovské dominanci těší místní výrobci, zejména tedy Huawei a Oppo se značným růstem.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!