imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apple profesionální software

Apple a profesionální software


Spolupráce cupertinské společnosti a oborů vyžadujících profesionální hardware a software sahá daleko do minulosti. Uživatelsky přívětivé prostředí, optimalizovaný software a dostupnost všech možných řešení udělali z počítačů Mac nezbytnou součást všech profesionálních video a audio studií.

Tendence posledních let a obrovský růst mobilního trhu zahrnující nesmírný úspěch iPhonu dal vzniknout silné uživatelské základně Applu, která postupně po telefonech začala objevovat také svět Macintoshů. A ačkoliv není Mac prvním produktem Applu, reprezentuje začátek zmíněného uživatelsky přívětivého prostředí, který známe z iPhonů a iPadů. Řešení nebylo vůbec složité, i když první pokus o přiblížení počítačů všem nevyšel podle představ. Steve Jobs se při představení prvního Macu za své přesvědčení rval zuby nehty: jeho nejvyšší prioritou bylo, aby počítač řekl po zapnutí „ahoj“.

apple profesionální software

Trh informačních technologií to tehdy nevstřebal. Uživatelům se uzavřený operační systém vůbec nezamlouval a nakonec šlo o značný propadák, po kterém Steve Jobs z Applu odešel. Jobs, mnohými považován za génia, měl nakonec pravdu a další Mac byl představen o několik let později po ukončení 70 % ostatních produktů.

Prvním velkým úspěchem Applu byl iMac G3, který se ovšem neprodával tak dobře díky brutálnímu hardwaru nebo protože byl tak levný. Lidé ho prostě rádi používali. Po úspěchu Macu mohl Apple konečně začít s vývojem vlastního softwaru a nemohl se vyhnout ani programům potřebným pro profesionální práci, které jsou navíc do dnešního dne dostupné právě pouze pro Mac.

apple profesionální software

Možná překvapivě se tyto programy používají i dnes, i když se jim Apple až tak moc nevěnuje, oproti ostatním společnostem, které vytváří konkurenční software proti tomu od Applu. Jedním z těch nejznámějších je pak Photoshop od Adobe. Známému editačnímu softwaru pro fotografie se budeme věnovat později, nejdříve si představíme vlastní software Applu.

O tom je potřeba vědět, že si ho společnost optimalizuje přímo pro svůj vlastní operační systém a hardware používaný ve svých počítačích, tudíž lze dosáhnout dobrého výkonu i s relativně slabším hardwarem v porovnání s programy na PC se silnější specifikací.

Hudební aplikace, editace a mixování hudby – proč Apple?

Většina z vás pravděpodobně zažila situaci, kdy se na pódiu rozsvítí ikonické logo nakousnutého jablíčka a za ním se zjeví očekávaný DJ. Logo už sice nesvítí, ale hudebníci mají stále několik dobrých důvodů, proč si počítače Mac kupovat. Hlavním vysvětlením je, že Apple byl první společností, která se začala zajímat o potřeby tvůrců uměleckého obsahu. Pokud se vrátíme v čase o něco zpět, může to být spojeno s vizí Steva Jobse a prostředí více nakloněnému běžným uživatelům, jelikož takoví tvůrci jsou často přesně tou skupinou, která si s počítači nemusí až tak rozumět.

apple profesionální software

Tím, že Apple začal vytvářet počítače, které mohli plně využít pro své potřeby i uživatelé s minimálními znalostmi, si lidé, kteří o nákupu počítače nikdy před tím ani neuvažovali, nyní kupovali právě Macintoshe. Jak se začaly počítače rozšiřovat a vytvářet větší uživatelskou základnu, Apple dokázal hudebníky konečně oslovit také krátkou odezvou. Přitom se před tím nejednalo o žádnou samozřejmost: systém OS X a správně naladěný hardware poskytoval dobu odezvy v řádech milisekund díky velice rychlému přenosu dat přes rozhraní FireWire, což znamenalo obrovský krok kupředu při využívání těchto počítačů na živých vystoupeních v zábavním průmyslu. Apple měl od té doby na čem stavět: trh byl plný softwarů na editaci hudby, Applu se ale podařilo získat uznání hudebních producentů díky programu Logic Pro, stejně jako se mu to podařilo s pohyblivými obrázky.

apple profesionální software

Logic Pro X je skvělý sám o sobě. Navíc má dodatečnou aplikaci s názvem Logic Remote, díky které můžete na iPadu používat programy Logic Pro, MainStage a GarageBand. MainStage bylo vytvořeno speciálně pro živou hudbu a za pouhých 30 euro jde o skvělý doplněk k systému Applu. I zjednodušené verze GarageBand a Logic Pro dokáží hudebníkům usnadnit život nehledě na to, kde se zrovna nachází, a zároveň vytvořit plně profesionální hudební požitek.

Editace videa, kompozice, VFX

Nejznámějším prvkem balíčku profesionálního softwaru je Final Cut X, který je mezi lidmi rozšířen podobně jako Logic Pro. Pro tvůrce videí je nutné být s editačním nástrojem Applu obeznámen, ačkoliv původní nadšení kvůli ubývajícím aktualizacím v posledních letech poněkud opadlo. Program se nicméně používá ve studiích po celém světě. Samozřejmě je k němu potřeba také prostředí Mac a příjemná cenová politika z nich dělá neporazitelný produkt. Spoustě lidí se navíc nelíbí od představení Adobe Creative Cloud obchodní politika Adobe, v rámci které si již nemůžete jejich software zakoupit, ale pouze za poplatek vypůjčit a to ještě pouze v balíčku. Oproti tomu za Final Cut stále zaplatíte pouze jednou, i když se mu nedostává tak častých aktualizací jako Premiere Pro.

apple profesionální software

Apple programy velice dobře optimalizuje k jím používanému hardwaru a díky tomu ho nelze překonat rychlostí renderování, ani na slabších iMacích. Jde o typický příklad spolupráce cílového softwaru a cílového hardwaru, prostě funguje. Editorům se většinou uživatelské prostředí moc nezamlouvá a přívětivější je spíše pro začínající editory. Snadnému používání také značně pomáhá fakt, že byl navržen pro Trackpad. Apple ví, že většina uživatelů i přes poněkud zvláštní prostředí pracuje na svých laptopech ráda. Nicméně jako celek to funguje, editace je skvělá a vše je tak zejména hlavně o zvyku.

apple profesionální software

Ani Motion 5 se poslední dobou nedostávalo moc velké pozornosti, ačkoliv jde o skvělý program. Tomu se ale studia dobýt nepodařilo, lidi v tomto případě zajímá spíše fixní cena. Srovnávat ho můžete s programy jako Fusion, Nuke a After Effects, které se nejčastěji využívají u kompozic, vizuálních efektů a grafiky. Uživatelské prostředí se z velké části podobá tomu ve Final Cut, a pokud s ním máte nějaké zkušenosti, používat Motion 5 se můžete naučit velice snadno. Jestliže vás práce s videem zajímá, jde pro slabší hardware o skvělou volbu, zejména ve spojení s Final Cut. Za 50 dolarů budete na trhu hledat schůdnou alternativu jen těžko.

Fotografie a ostatní

Aperture je náš starý favorit, který je ale zřejmě na konci své cesty. To je opravdu škoda, protože šlo o skvělý a kompaktní program, kterému se ale nedostalo žádné aktualizace již roky. Šlo o jednoduché řešení pro fotografy a všechny ty, kteří nemají moc zkušeností s Photoshopem, i přesto jste se ale nemuseli obávat žádných kompromisů. Program si získal díky atraktivní ceně a své jednoduchosti velkou základnu uživatelů, která se teď bude muset zřejmě spolehnout právě na Photoshop, i když je Aperture komplexnější řešení pro editaci a správu fotek: jde v podstatě o kombinaci programů Photoshop, Lightroom a Bridge a třetí vydání umí vytvářet i fotomontáže.

apple profesionální software

Zmínit musíme i Compressor, další doplňkovou aplikaci podobně jako MainStage, a ačkoliv existují vydařenější řešení, starším uživatelům Macu možná udělá radost. Jak napovídá jeho název, Compressor slouží ke komprimaci a konvertování. Dokáže vytvářet DVD a publikovat vytvořené věci online. Uživatelské prostředí je podobné jako ve Final Cut, iMovie a Motion.

Apple a Adobe

Začátek vztahu mezi těmito dvěma společnosti se datuje dlouho do minulosti. Na konci 80. let koupilo Adobe program s názvem Display vytvořený Johnem Knollem a Thomasem Knollem a v roce 1990 ho vydalo pod názvem Photoshop, který byl původně dostupný pouze pro Macintosh. Původní nápad bratrů vznikl kvůli faktu, že počítače Apple Mac Plus neuměly pracovat s šedými obrázky, a tak si vytvořili svůj vlastní program. Od té doby mají mezi sebou Apple a Adobe dobré vztahy: všechny programy jsou podporovány hardwarem. To znamená, že když si otevřete Premier Pro, můžete si zvolit i renderování přes GPU, protože Adobe podporuje všechny grafické karty používané v počítačích Mac. Před pár lety byla tato možnost dostupná pro většinu grafických karet AMD, v posledních letech ale dramaticky narostla podpora ostatních GPU a využít toho tak mohou i uživatelé PC.

[08_apples_relationship_with_pro_software.jpg]

Jelikož jsou vedle fotoaparátů nejlepším přítelem fotografů obvykle MacBooky Pro, společnost se vývoji Photoshopu pro macOS pečlivě věnuje: šlo o jednoho z prvních vývojářů třetích stran, který přišel s podporou Touch Baru. Z Photoshopu se stal hlavní program designérů, webových programátorů, lidí z marketingu a žurnalistů, jelikož Adobe nabízí specializovaný software pro všechny tyto oblasti a přechod mezi programy je jednoduchý. Tyto aplikace jsou pro nás nezbytností a překvapivě snadno se používají na Trackpadu MacBooků.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!