imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple řeší problém s množstvím kabelů


Je smutné, že současná situace kolem kabelů vypadá dost komplikovaně, brzy bychom se však mohli dočkat zlepšení. Program Made for iPhone (MFi) dostává staronový přídavek.

Pravdou je, že ať už bylo odebrání sluchátkového jacku sebelepším krokem do budoucna, přineslo nám řadu obtíží. Bylo by fajn, kdybychom se pak tímto přechodným obdobím dostali stylem, který více odpovídá Applu a jeho produktům. Hromada adaptérů tomu však neodpovídá. Vypadá to ale, že situaci pochopili i v Cupertinu a začali podporovat dlouho existující typ konektoru, jenž jsme dříve u Applu neviděli. Na oplátku bychom mohli dostat řešení našich potíží.

Řešením situace má být Ultra Accessory Connector (UAC). Tento konektor by pak využíval osmi pinů stejně, jako tomu je u Lightningu, a znát jej můžete primárně z fotoaparátů od Nikonu. Nebojte se však, Apple nechce zase vše měnit a nahrazovat Lightning nebo USB-C – konektor by měl pomoci s vzájemnou propojitelností.

01_apple_solving_the_cable_issue

V současnosti není možné používat sluchátka s Lightningem u přístroje s USB-C, naopak pak nemůžete připojit USB-C headset do Lightningu. A to přestože se oba porty zdají být standardem pro budoucnost. Zde by tak měla přijít řada na UAC, který by plnil roli jakéhosi spojovníka. Společnosti by totiž svá sluchátka vybavovala místo jacku/Lightningu/USB-C právě UAC. V rámci příslušenství by pak bylo možné nakoupit kabely s libovolným výstupem: Lightning->UAC, USB-C->UAC nebo třeba sluchátkový jack->UAC.

Díky tomuto řešení byste potřebovali jediný kabel, a v závislosti na portech zdroje hudby byste pak svá sluchátka vybavili příslušným řešením. Byl by konec všem adaptérům. Klasické špunty nebo in-eary nemívají odnímatelné kabely, UAC by tak pomohl zejména v případě náhlavních headsetů.

02_apple_solving_the_cable_issue

Toto staronové řešení je docela slušné i z pohledu velikosti, má pouze 2,05 x 4,85 mm, takže je přibližně stejně tenký a o polovinu kratší než USB-C nebo Lightning. Díky přechodu na tento standard by firmy mohly ušetřit více prostoru i pro sebe. MFi program má několik striktních pravidel – Apple jasně definuje technické specifikace, pod nimiž musí zařízení pracovat. Investice však stojí za to, bez ní by totiž nebylo možné vyrábět příslušenství pro produkty od Applu.

Od firmy byl však tento krok vcelku riskantní. Kolem konektorů a adaptérů teď nepanuje úplně radostná atmosféra, čili kdykoliv se někdo tématu dotkne, uživatele jen rozpálí do běla. Apple se tímto krokem snaží nabídnout řešení právě pro ně. Jak ale Verge popsal:

Jestliže vám celá anabáze připadá jako zbytečně složité řešení, jak se vrátit k původnímu a pohodlnému analogovému konektoru, je to prostě proto, že to tak je.

03_apple_solving_the_cable_issue

Tohle rozhodně není způsob, jakým bychom si představovali řešení situace s konektory, ale je to pořád lepší než nic. Ještě jednu věc je dobré ujasnit – tento krok neznamená, že iPady a iPhony tento konektor získají, jde pouze o doporučení pro výrobce příslušenství a sluchátek.

Zdroj: The Verge9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!