imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Apple se v devadesátkách o přehnanou korektnost nestaral


Historie Applu ukrývá několik skutečných pokladů. Pojďme se vrátit například do roku 1994, kdy se společnost z Cupertina nebála naplno opřít do své konkurence. V tomto případě nebyl terčem nikdo jiný než samotný Microsoft.

V polovině devadesátých let se Microsoft začal stávat pro Apple, který tehdy řídil Michalel Spindler, stále větším problémem. Již nějakou dobu přicházel trend, jenž dodnes dobře známe – operační systém Billa Gatese se stával standardem pro domácí používání.

Apple se s tím snažil bojovat, rozjel tedy odvážnou obchodní strategii. Hlavní problém totiž viděli v tom, že operační systém Applu běží pouze na Macu, zatímco Windows úplně na všem. Co se dalo dělat, rozhodli se pro podobný krok. Dohodli se s Power Computing a pustili macOS i do dalších zařízení.

To byl první krok. Dalším byla série parodických videí, za níž stáli zaměstnanci Applu v čele s Davem Garrem. Perfektní styl, evidentní soutěž ve vzájemném popichování – trojice videí je dodnes skvělá, i když po 25 letech dobře víme, že se tento obchodní plán úplně nevydařil.

Video I think We’re a Clone Now je adaptací písničky I think We’re Alone Now z pera Tommyho Jamese & The Shondells. Video vzniklo v roce 1994, konkrétně Infinite Loopu 1, tehdejší centrále Applu. Tady je výsledek:

Jak můžete sami vidět a slyšet, video je plné odkazů a popichování. Mezi naše oblíbence patří třeba: „The heat from Pentium warms a mid-sized town,“ ale je zde i řada dalších.

Garr se do tvorby videí pustil se vší vervou. S jedním videem nebyl spokojený, rozhodl se tak tvořit další. Následující video je třeba parodie U Can’t Touch This od MC Hammera. Sledujte hlavně text, nejen kostýmy a účesy. Jen pro ukázku:

„PowerPoint and Windows, Office and NT, I might like ‚em better after my lobotomy.“

Dnes bychom si podobnou strategii ani nedokázali představit, proto rozhodně doporučujeme videa z tohoto období zhlédnout. Jde o pěknou vzpomínku v kontrastu s tím, co vidíme dnes – Apple je přitom stejnou společností, která si videa výše objednala.

Zdroj: The Next Web

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.