imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

apple kupuje výrobu paměťových čipů

Apple si chce pro svá zařízení sám vyrábět paměti


Společnosti by se zřejmě nezávislost na ostatních vyplatila do posledního centu, zejména na rivalech jako je Samsung. Podle jedné zprávy je Apple jedna ze společností, která usiluje o oddělení Toshiby na výrobu NAND flash čipů.

Ještě než se pustíme do aukční války o nové čipy, pojďme si nejdříve ujasnit, co vůbec takový NAND flash čip je. Dnes jsou snad všechna nová zařízení vybavena diskem Solid State Drive, SSD úložištěm, které má oproti pevným diskům HDD několik výhod. Například nemají žádné mechanické části, díky čemuž nejsou tak náchylná na mechanické otřesy, pohyb atp. Kromě toho jsou také výrazně rychlejší. SSD jsou v podstatě složeny ze dvou částí: řadič paměti a paměťové čipy. Ty druhé jmenované jsou nazývány NAND.

Jde o paměťové čipy, které takzvaně „nezapomínají“, což znamená, že na nich uložená data zůstávají i po přerušení dodávky elektrické energie, tedy například vypnutí počítače, a proto jsou vhodné jako datová úložiště. V dnešní době přitom nějaké datové úložiště potřebuje i takový kávovar, tudíž jde o velice důležitý prvek informačních technologií dneška. Aktuálně světu dodávají tyto čipy zejména dvě velké společnosti: Toshiba a Samsung. Toshiba byla jedna ze společností, která byla v 80. letech při vynalezení flashových pamětí. Dnes vyrábí 20 % všech NAND čipů.

apple kupuje výrobu paměťových čipů

Nyní je oddělení vyrábějící tyto paměti k prodeji. To už se dostáváme k Applu. Cílem cupertinské společnosti je očividně se postupně zbavovat závislosti na třetích stranách. I dřívější zprávy o OLED displeji iPhonu 8 mluvili o ohrožení představení telefonu, jelikož hlavní dodavatel displejů, Samsung, si není jistý, zda bude schopen poptávku včas dodržet. Jde přitom o přesně tu nepohodlnou a nepříjemnou situaci, které by mohl Apple snadno předejít, kdyby měl dohled nad většinou výrobních procesů. Oddělení na čipy NAND Toshiby by pro Apple bylo skvělou příležitostí se tomuto cíli přiblížit.

Nicméně to nebude mít snadné, jelikož bude muset přeplatit takové společnosti, jako jsou Google, Amazon, nebo Broadcom. Broadcom přitom prý Toshibě nabídl 18 miliard dolarů a to je i pro Apple spousta peněz. Dle všeho ovšem ani není Broadcom ten největší přihazující, tím by měla být společnost Western Digital, která už je na poli paměťových médií poměrně úspěšná.

Podle portálu Korea Herald se závodu o získání miliardového obchodu účastní i dva největší dodavatelé Applu, TSMC a Foxconn, což by ale pro Apple byla dobrá zpráva. Bohužel se ale Toshibě (ani japonské vládě) moc nezamlouvá idea prodeje svách technologií Číně, protože se obávají úniku technologických tajemství. Vzhledem k tomu, že o nadcházejících produktech Applu víme spoustu informací ještě měsíce před jejich představením, je tato obava naprosto ospravedlnitelná.

apple kupuje výrobu paměťových čipů

Otázkou tak zůstává, na kolik si svou nezávislost Apple cení. Oddělení pamětí NAND pro něj není životně důležité, zejména díky tomu, že výrobci mu mohou bez jakýchkoliv problémů čipy dodávat. iPhony 7 mají NAND právě od Toshiby, přičemž nové MacBooky Pro mají čipy Samsungu. Pokud by měl Apple nějaké problémy s jedním dodavatelem, snadno si může objednat výrobu o druhého. Nehledě na to, že by nemusel platit 20 miliard dolarů za nové oddělení…

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!