imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple zažádal o patent ohledně indukčního nabíjení


Několik nově podaných patentů Applu se dostalo na veřejnost a ukazují nám, že se blíží bezdrátové nabíjení pro iPhone a modulární pásek Apple Watch.

Patenty udělené před 4 dny nebyly nijak zvlášť zajímavé, jelikož se jednalo o věci kolem ukončených projektů a netýkaly se aktuální nabídky zařízení. Později však přišla ještě další vlna patentů, která přináší mnohem větší naději na uplatnění v akci. Stejně jako v minulých letech, i tentokrát se spekuluje o tom, že by mohl nový iPhone konečně získat bezdrátové nabíjení. Mluví se i o tom, že se společnost z Cupertina dokonce spojila se specialisty z firmy Energous.

01_patent_for_inductive_charging

Hodně této spekulaci nahrává i věta CEO Energous, Steva Rizzoneho, který naznačil uzavření dohody s „jednou ze světově největších společností vyrábějících spotřební elektroniku“. Apple řadě z nás přišel pochopitelně na mysl jako první, později však Copperfield Research uvedli, že WattUp od Energous kvůli systému bezdrátového nabíjení pomocí rádiových frekvencí Applu do představy nesedí. Navíc si Apple v roce 2013 zažádal o patent, který napovídá o velkém zájmu o vytvoření vlastního řešení.

02_patent_for_inductive_charging

Výše zmíněné patentované technologie využívají pro nabíjení magnetických cívek, zbavují se tak veškerých rádiových vln. To je však hojně používané řešení a je tak smysluplnější plán Applu rozšířit vlastní standard i do dalších zařízení. Jen si představte, že místo zapojování konektoru jen položíte svůj MacBook na vlastní nabíjecí stanici. Na stejné stanici bychom pak mohli stejně dobře nabíjet i naše iPady a iPhony. Vůbec se pak nemá cenu bavit o tom, jaké požehnání by to bylo u Apple Watch. Klíčem k úspěchu je ale to, že by zařízení musela udržet odpovídající tloušťku, ale jak známe Jonyho Iva, ten by si s tím poradil.

03_patent_for_inductive_charging

Apple v jedné ze svých patentových žádostí uvedl, že použití rádiových vln by bylo neprofesionální a nepraktické, možná až nebezpečné. Díky různým průzkumům můžeme vidět, že hned několik firem tento způsob nabíjení používá už roky. Jde bezesporu o fungující a bezpečnou technologii, ale pokud Apple míří na širší řešení pro více zařízení, byla by alternativní technologie správným krokem. V patentové žádosti se Apple dost rozepisuje o detailech už dávno předtím, než vůbec zmínka o spolupráci s Energous přišla na svět:

Tento typ rádiového přenosu je velice neefektivní, protože jen malá část poskytované nebo vysílané energie se k přijímači kvůli směru vysílání a překrývání se dostane. Většina energie je poslána mimo přijímač a ztrácí se ve volném prostoru. Tento typ přenosu by mohl být přípustný u přenosu dat, není však praktický pro přenášení většího množství elektrické energie, jako je třeba právě nabíjení elektronických zařízení.

04_patent_for_inductive_charging

Apple o Copperfield Research řekl, že uzavřeli partnerství se společností Lite-On a přístup této firmy je ve věci bezdrátového nabíjení dost podobný. Navíc bychom tak byli blíže skleněnému šasi, protože právě tento materiál je při indukčním nabíjení zcela klíčový.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!