imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

Apple zažádal o patent ohledně indukčního nabíjení


Několik nově podaných patentů Applu se dostalo na veřejnost a ukazují nám, že se blíží bezdrátové nabíjení pro iPhone a modulární pásek Apple Watch.

Patenty udělené před 4 dny nebyly nijak zvlášť zajímavé, jelikož se jednalo o věci kolem ukončených projektů a netýkaly se aktuální nabídky zařízení. Později však přišla ještě další vlna patentů, která přináší mnohem větší naději na uplatnění v akci. Stejně jako v minulých letech, i tentokrát se spekuluje o tom, že by mohl nový iPhone konečně získat bezdrátové nabíjení. Mluví se i o tom, že se společnost z Cupertina dokonce spojila se specialisty z firmy Energous.

01_patent_for_inductive_charging

Hodně této spekulaci nahrává i věta CEO Energous, Steva Rizzoneho, který naznačil uzavření dohody s „jednou ze světově největších společností vyrábějících spotřební elektroniku“. Apple řadě z nás přišel pochopitelně na mysl jako první, později však Copperfield Research uvedli, že WattUp od Energous kvůli systému bezdrátového nabíjení pomocí rádiových frekvencí Applu do představy nesedí. Navíc si Apple v roce 2013 zažádal o patent, který napovídá o velkém zájmu o vytvoření vlastního řešení.

02_patent_for_inductive_charging

Výše zmíněné patentované technologie využívají pro nabíjení magnetických cívek, zbavují se tak veškerých rádiových vln. To je však hojně používané řešení a je tak smysluplnější plán Applu rozšířit vlastní standard i do dalších zařízení. Jen si představte, že místo zapojování konektoru jen položíte svůj MacBook na vlastní nabíjecí stanici. Na stejné stanici bychom pak mohli stejně dobře nabíjet i naše iPady a iPhony. Vůbec se pak nemá cenu bavit o tom, jaké požehnání by to bylo u Apple Watch. Klíčem k úspěchu je ale to, že by zařízení musela udržet odpovídající tloušťku, ale jak známe Jonyho Iva, ten by si s tím poradil.

03_patent_for_inductive_charging

Apple v jedné ze svých patentových žádostí uvedl, že použití rádiových vln by bylo neprofesionální a nepraktické, možná až nebezpečné. Díky různým průzkumům můžeme vidět, že hned několik firem tento způsob nabíjení používá už roky. Jde bezesporu o fungující a bezpečnou technologii, ale pokud Apple míří na širší řešení pro více zařízení, byla by alternativní technologie správným krokem. V patentové žádosti se Apple dost rozepisuje o detailech už dávno předtím, než vůbec zmínka o spolupráci s Energous přišla na svět:

Tento typ rádiového přenosu je velice neefektivní, protože jen malá část poskytované nebo vysílané energie se k přijímači kvůli směru vysílání a překrývání se dostane. Většina energie je poslána mimo přijímač a ztrácí se ve volném prostoru. Tento typ přenosu by mohl být přípustný u přenosu dat, není však praktický pro přenášení většího množství elektrické energie, jako je třeba právě nabíjení elektronických zařízení.

04_patent_for_inductive_charging

Apple o Copperfield Research řekl, že uzavřeli partnerství se společností Lite-On a přístup této firmy je ve věci bezdrátového nabíjení dost podobný. Navíc bychom tak byli blíže skleněnému šasi, protože právě tento materiál je při indukčním nabíjení zcela klíčový.

Zdroj: MacRumors

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!