imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple získal povolení k testování samořiditelných vozidel


Přestože jsme si mysleli, že je projekt kolem automobilu Applu definitivně u ledu, dostala teď celá situace úplně nový náboj – Apple totiž na území Kalifornie získal povolení k testování samořiditelných aut. Je Project Titan opět naživu?

Mnoho věrohodných zdrojů se během loňska shodlo na tom, že Apple, navzdory velkému najímání inženýrů z Tesly a dalších společností, nebude pracovat na vlastním projektu kolem samořiditelných vozidel. Podle všeho by však americký gigant připravuje software pro vozidla, který by z Applu následně udělal platformu pro další výrobce vozidel.

01_apple_permitted_to_test_selfdriving_software

Podle informací Bloombergu Apple brzy začne svůj software testovat v reálných podmínkách a na veřejných komunikacích, právě totiž získal potřebná povolení. Firma z Cupertina však pochopitelně není jedinou s podobnými úmysly, toto povolení dostalo relativně dost dalších společnostní. Software Applu patří do kategorie přísně střežených informací, zdroj Bloombergu si tak nepřál být jmenován.

Autonomní software by mohl být tím „produktem“, pomocí nějž by se Apple dostal na automobilový trh – pokud tedy budou výsledky testování pozitivní. Aktuální předpovědi totiž naznačují, že by na konci příštího desetiletí měla být až čtvrtina ujetých kilometrů řízena bez nutnosti zapojení lidského faktoru. Apple tak ví moc dobře, jaký potenciál se zde nachází.

02_apple_permitted_to_test_selfdriving_software

Závod o místo na trhu však bude nabitý, povolení na testování samořiditelných aut získalo celkem 29 společností. Stejně jako obvykle, bude testování prováděno pod dozorem řidiče, který bude během celé jízdy kontrolovat průběh a v případě potřeby zasáhne. Kalifornské oddělení pro provoz motorových vozidel udělilo povolení Applu pro tři vozidla Lexus RX450h 2015 a šest řidičů.

V minulosti Apple odmítal reagovat na jakékoliv dotazy kolem automobilového projektu, během získaného času však v prosinci minulého roku podal žádost o povolení. Aktuální podoba přikazuje v případě jakékoliv nehody způsobené testovaným vozidlem nahlásit vše do deseti dnů úřadům, v tu chvíli by se pak testování nepodařilo udržet v tajnosti. Ale víme, jak to Apple má – nic nenechá náhodě, navíc ve chvíli, kdy by jakýkoliv incident očernil pohled veřejnosti na celou problematiku samořiditelných vozidel.

03_apple_permitted_to_test_selfdriving_software

Ve spojení s tímto projektem nyní Apple pracuje na vývoji a výzkumu v několika různých centrech a specializovaných odděleních. Bloomberg odhaduje, že má Apple tajnou kancelář v Sunnyvale nedaleko Apple Parku. Druhé tajné pracoviště by se mělo skrývat v Kanadě, kde vývojáři údajně pracují na operačním systému, mozku celého projektu. Zatím není jasné, proč je podobné opatření s rozdělenými kancelářemi nutné, pravděpodobně jde o bezpečnostní opatření. Čím méně lidí o projektu ví, tím méně se může dostat na veřejnost.

Apple by v budoucnosti mohl skutečně pracovat i na vlastním vozidle. V tuto chvíli se však dle všeho zaměřuje na tvorbu autonomního softwaru, který by byl určen automobilům třetích stran. To je ale u Applu hodně nezvyklý přístup. Dosud se vždy americký gigant staral jak o software, tak o hardware – jedinou výjimkou bylo CarPlay. Nemůžeme se dočkat, s čím tým vedený Bobem Mansfieldem přijde a jak si Apple povede na jím dosud neprobádané části trhu.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.