imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple získává téměř celý zisk na trhu s mobily


V Cupertinu něco udělali skutečně dobře. Apple dominuje trhu tak jasně, že prakticky nikdo nemá šanci se k němu alespoň přiblížit. Získává totiž profit desetkrát vyšší, než co dostává zbytek trhu dohromady.

Všichni moc dobře víme, že Apple neprodukuje své telefony z charitativních důvodů. Prostě chtějí zisk, to je vše. Nicméně je překvapující, že si na trhu s mobilními telefony připisuje až 91 % ze zisků celého trhu, a to navzdory klesajícím prodejům. To znamená, že firma ve třetím kvartálu ještě zefektivnila svůj model. Pojďme se podívat na konkrétní čísla.

01_apple_profit

Celkový zisk trhu se podle analýzy Strategy Analytics ve třetím kvartálu (červenec, srpen a září) pohyboval na 9,4 miliardách dolarů. Apple z této sumy získal podíl ve výši 8,5 miliard dolarů.

„Apple dominoval a ukořistil rekord ve výši 91 % celkového podílu zisků z prodejů smartphonů po celém světě. Schopnost Applu maximalizovat nastavení cen a minimalizovat náklady je skutečně ohromující a iPhony nadále generují obrovské zisky. Huawei, Vivo a OPPO jsou tři další nejvýdělečnější prodejci za zmíněné čtvrtletí, ale jsou stále velice daleko za Applem,“ řekla Linda Sui, ředitelka Strategy Analytics.

02_apple_profit

A říct, že „jsou za Applem“, je dost mírné, jelikož druhý Huawei urval pouhé 2,4 % z tohoto obrovského zisku, i když získali titul za nejvýdělečnějšího výrobce zařízení s Androidem. Vivo a OPPO získaly každá po 2,2 %, na zbytek trhu pak zbývá dalších 2,2 %.

03_apple_profit

Tyto odhady jsou pak dostatečně věrohodné. Společnost BMO Capital Markets před měsícem vydala podobnou zprávu, kde zjistila, že má Apple více než 103% profit. Což samozřejmě přináší otázku, jak je to vůbec možné, aby měl někdo profit vyšší než 100 %. Odpověď není tak složitá, zbytek trhu se totiž pohyboval na nule nebo měl ztrátu, jako třeba firmy LG a HTC.

Proč se vlastně tři firmy, které jsme zmínili výše, pohybují na lepších číslech než zbytek trhu? Linda Sui má odpověď: „Tři ze čtyř nejvýdělečnějších společností sídlí a funguje zejména v Číně. Firmy jako Huawei, Vivo a OPPO zlepšily své výsledky díky posílení produktových sérií a zeštíhlení dodavatelského řetězce.“

Tento fakt pravděpodobně pomohl i tomu, že měl Apple tak dobrý kvartál v porovnání s klesajícím růstem zisku. Pravda, nemohl sice své produkty více prodávat v Číně, ale ukazatele byly vysoko ve 33 ze 40 klíčových zemích světa.

04_apple_profit

Je teď ještě evidentnější, že je společnost v dobrém stavu a navzdory klesajícím prodejům se nemusí přímého ohrožení první pozice v ziscích ještě dlouho obávat. Jak uklidňující je pak fakt, že bude mít Cook a jeho parťáci na chleba i následující měsíc.

Zdroje: AppleInsider and 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!