imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Apple získává téměř celý zisk na trhu s mobily


V Cupertinu něco udělali skutečně dobře. Apple dominuje trhu tak jasně, že prakticky nikdo nemá šanci se k němu alespoň přiblížit. Získává totiž profit desetkrát vyšší, než co dostává zbytek trhu dohromady.

Všichni moc dobře víme, že Apple neprodukuje své telefony z charitativních důvodů. Prostě chtějí zisk, to je vše. Nicméně je překvapující, že si na trhu s mobilními telefony připisuje až 91 % ze zisků celého trhu, a to navzdory klesajícím prodejům. To znamená, že firma ve třetím kvartálu ještě zefektivnila svůj model. Pojďme se podívat na konkrétní čísla.

01_apple_profit

Celkový zisk trhu se podle analýzy Strategy Analytics ve třetím kvartálu (červenec, srpen a září) pohyboval na 9,4 miliardách dolarů. Apple z této sumy získal podíl ve výši 8,5 miliard dolarů.

„Apple dominoval a ukořistil rekord ve výši 91 % celkového podílu zisků z prodejů smartphonů po celém světě. Schopnost Applu maximalizovat nastavení cen a minimalizovat náklady je skutečně ohromující a iPhony nadále generují obrovské zisky. Huawei, Vivo a OPPO jsou tři další nejvýdělečnější prodejci za zmíněné čtvrtletí, ale jsou stále velice daleko za Applem,“ řekla Linda Sui, ředitelka Strategy Analytics.

02_apple_profit

A říct, že „jsou za Applem“, je dost mírné, jelikož druhý Huawei urval pouhé 2,4 % z tohoto obrovského zisku, i když získali titul za nejvýdělečnějšího výrobce zařízení s Androidem. Vivo a OPPO získaly každá po 2,2 %, na zbytek trhu pak zbývá dalších 2,2 %.

03_apple_profit

Tyto odhady jsou pak dostatečně věrohodné. Společnost BMO Capital Markets před měsícem vydala podobnou zprávu, kde zjistila, že má Apple více než 103% profit. Což samozřejmě přináší otázku, jak je to vůbec možné, aby měl někdo profit vyšší než 100 %. Odpověď není tak složitá, zbytek trhu se totiž pohyboval na nule nebo měl ztrátu, jako třeba firmy LG a HTC.

Proč se vlastně tři firmy, které jsme zmínili výše, pohybují na lepších číslech než zbytek trhu? Linda Sui má odpověď: „Tři ze čtyř nejvýdělečnějších společností sídlí a funguje zejména v Číně. Firmy jako Huawei, Vivo a OPPO zlepšily své výsledky díky posílení produktových sérií a zeštíhlení dodavatelského řetězce.“

Tento fakt pravděpodobně pomohl i tomu, že měl Apple tak dobrý kvartál v porovnání s klesajícím růstem zisku. Pravda, nemohl sice své produkty více prodávat v Číně, ale ukazatele byly vysoko ve 33 ze 40 klíčových zemích světa.

04_apple_profit

Je teď ještě evidentnější, že je společnost v dobrém stavu a navzdory klesajícím prodejům se nemusí přímého ohrožení první pozice v ziscích ještě dlouho obávat. Jak uklidňující je pak fakt, že bude mít Cook a jeho parťáci na chleba i následující měsíc.

Zdroje: AppleInsider and 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!