imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Apple zvládl vyřešit již polovinu problémů Intelu


Celý svět se děsí chyb, které se objevily v procesorech od Intelu. Je to zcela pochopitelné, jelikož jejich čipy se objevují jak v obrovském množství počítačů, tak telefonů. Apple nyní k tématu vydal vyjádření.

Mluvíme o jednom z nejvážnějších bezpečnostních problémů vůbec, respektive o dvou problémech. Jeden má přezdívku Meltdown a týká se procesorů Intel. Druhému se říká Spectre, dotýká se přitom nejen Intelu, ale i AMD a ARM. Nejzásadnější věcí na celé situaci je, že kvůli problému lze získat přístup k datům, i když jsou zašifrována a schována za heslem. Vše, co k tomu stačí, je přitom relativně jednoduchý kód v JavaScriptu a prohlížeč.

Jde pochopitelně o skandální problém, Apple se tak k tématu musel vyjádřit. Řekl k problému následující:

Bezpečnostní výzkumníci nedávno odkryli dva bezpečnostní problémy, známé jako Meltdown a Spectre. Tyto problémy se týkají všech moderních procesorů a dopadají téměř na všechna výpočetní zařízení a operační systémy.

Systémy Mac a zařízení s iOS nejsou výjimkou, zatím však neexistují známky zneužití dopadajícího na naše zákazníky. Jelikož je ke zneužití potřeba škodlivá aplikace, kterou musí uživatel nahrát na svůj Mac či zařízení s iOS, doporučujeme stahovat software pouze z důvěryhodných zdrojů, jako je třeba App Store.

Apple již podnikl zmírňující kroky u iOS 11.2, macOS 10.13.2 a tvOS 11.2, aby pomohl k ochraně před Meltdownem. Apple Watch Meltwodnem ovlivněna nejsou. V nadcházejících dnech plánujeme udělat podobné kroky u Safari, aby se zajistila ochrana proti Spectre. Pokračujeme ve vývoji a testování dalších bezpečnostních záplat, které tento problém řeší, a budou součástí nadcházejících updatů iOS, macOS, tvOS a watchOS.

Apple tak úspěšně uhasil část požárů, Meltdown vás teď neohrožuje. Řešení problému se Spectrem je však o něco komplikovanější, snad se však podaří Safari upravit co nejdříve. Otázkou je rovněž to, zda po těchto krocích naše zařízení nezpomalí. Někteří odborníci totiž očekávají snížení výkonu o 5 až 30 %. Apple tvrdí, že podle všech dostupných testů není u macOS a iOS vidět žádný pokles. Doufáme, že tomu tak bude i po dalších updatech.

Zdroj: Apple

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.