imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

bill gates rozhraní xerox

Bill Gates: nápad na grafické rozhrání máme od Xeroxu


Zakladatel Microsoftu Bill Gates ukončil v rámci oblíbených Ask Me Anything na Redditu věčnou debatu: kdo kopíroval od koho? Apple od Microsoftu, nebo Microsoft od Applu?

Gates řekl, že se nelze bavit o tom, kdo kopíroval od koho, jelikož je celá situace daleko jednodušší. Podle něj se nechali on i Steve Jobs inspirovat úžasnou prací na Xerox PARC. Po spatření takového rozhraní v akci již nebylo cesty zpět, oběma bylo jasné, že se musí vydat cestou právě k takovému rozhraní. Podle Gatese zároveň neporušili žádný patentový zákon, jen se nechali inspirovat tím, co viděli.

bill gates rozhraní xerox

Xerox může být dnešní dny znám pouze za své tiskárny, což je škoda, protože měl stejně tak velký dopad na naše životy jako Apple a Microsoft. Sehrál velkou roli při tvorbě a vývoji sítě dnes známé jako internet, u tohoto procesu pak byli i Gates s Jobsem. Xerox přesně věděl, čeho chce na tomto poli dosáhnout, a to spojení jeho tiskáren s centrálními počítači. Tento nápad oba technologické giganty i americkou vládu natolik zaujal, že začali projekt finančně podporovat. Z něho vzešel v roce 1991 internet, jak ho známe dnes.

Kdo ví, za co dalšího můžeme být Xeroxu vděční? Bill Gates se bohužel k tomuto tématu více nevyjádřil, co ho ale velice zajímá, je výzkum umělé inteligence a humanoidních robotů. Podle něj půjde o vědecký převrat, jakmile budou počítače schopny číst a chápat stejné věci jako lidé. K tomuto dodal: momentálně počítače nedokáží enormní vědomosti ukryté ve svých tělech vědomě využít, tudíž nemohou je nemohou správně vylíčit, zatímco lidé s méně dovednostmi to dovedou.

bill gates rozhraní xerox

S tím by ale zřejmě nesouhlasil Steve Jobs. Dle biografie měl totiž Apple půjčit nějaké počítače Microsoftu, aby pro ně mohl vyvíjet software. Krátce poté byly vydány Windows 1.0, které byly až překvapivě podobné operačnímu systému Mac. To může být poměrně podezřelé, protože první verze Windows vyšla v době, kdy byl Mac OS již ve verzi 2.1. Doporučujeme zhlédnout film „Piráti ze Silicon Valley“, ve kterém se právě kvůli tomuto Steve Jobs a Bill Gates v jedné scéně strašlivě pohádají.

Zdroj: CNet

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!