imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Bude Touch ID skutečně na zadní straně iPhonu? – Komentář


Před několika dny se na internetu objevily první uniklé fotografie designu nadcházejícího iPhonu. Největším šokem byla dvě designová rozhodnutí – nejdřív vertikálně umístěné čočky fotoaparátu a díra uprostřed zad, jež by nasvědčovala umístění Touch ID. Jaká je šance, že by Apple skutečně přesunul Touch ID na zadní stranu telefonu?

Pakliže jste dosud fotky nového iPhonu neviděli, přikládáme je níže. Zde máte uniklé obrázky podzimního telefonu, které části fanoušků způsobily drobný infarkt:

01_will_touchid_be_on_the_back_of_the_phone_opinion 02_will_touchid_be_on_the_back_of_the_phone_opinion

Jasně na fotografiích vidíme, že znatelně narostla velikost displeje, spodní a vrchní hrany pak téměř zmizely. Dosud zažité proporce iPhonu jsou pryč, což rozhodně není problém, spíš naopak! V porovnání se Samsungem Galaxy S8 a LG G6 vypadal iPhone 7 jako z úplně jiného světa, je nejvyšší čas, aby Apple s něčím podobným přišel také. Bezrámečkový displej pro jablečný lid!

03_will_touchid_be_on_the_back_of_the_phone_opinion

Až na hrůzně vyhlížející díru v zádech tak na novém designu není nic zlého. Jak bylo vidět z četných reakcí na internetu, nikdo nechce, aby to nakonec vážně dopadlo takhle.

04_will_touchid_be_on_the_back_of_the_phone_opinion

Telefon pomocí Touch ID můžete odemykat klidně i ve stovkách případů. Proč by byl Touch ID na zádech špatnou volbou?

  1. Položený telefon na stole už byste bez zvednutí neodemkli, resp. byste museli naklikat kód, což je proti myšlence Touch ID.
  2. Když budete mít telefon v ruce, tlačítko pro odemknutí (alespoň do té doby, než si prst navykne) byste museli hledat po zádech, jelikož na něj přímo nevidíte.
  3. Pokud rádi používáte telefon v autě, v držáku byste Touch ID rovněž nevyužili.
  4. Apple Pay by se s Touch ID na zádech stal neohrabanějším.
  5. Záda by byla hnusná.
  6. Jako třešnička na dortu by pak byly všechny ty obaly, které by bylo nutné dělat s dírou na zadní straně.

Seznam bychom mohli prodlužovat skoro donekonečna, raději bychom ale mluvili o tom, proč myslíme, že na zádech vůbec Touch ID NEBUDE.

05_will_touchid_be_on_the_back_of_the_phone_opinion

Prvním důvodem je umístění otvoru – to je na nákresech umístěné na velice zvláštním místě, přesně uprostřed zařízení. Když si zkusíte iPhone zvednout, zjistíte, že vám prst přirozeně míří někam do prostor, kde je logo Applu. Buď byste tak pro Touch ID museli začít používat malíček, nebo byste museli telefon držet v dost nepohodlné pozici, abyste nakonec ukazováček na senzor správně umístili. Pro volbu umístění Touch ID by neexistovalo moc horších míst, než kterou je právě prostředek zadní strany telefonu.

Druhým důvodem je rozložení součástek uvnitř telefonu. Je těžké si představit, že by se do prostor díry vůbec podařilo Touch ID nacpat – Samsung sám přiznal, že se rozhodl pro umístění svého senzoru na otisky prstů vedle kamerky proto, že jinam se jednoduše kvůli baterce nevešel. Nejinak by tomu bylo u iPhonu – na milion procent bude uprostřed zařízení baterka, v tom případě by bylo nepředstavitelné, že by se tam potom Touch ID fyzicky vešlo.

06_will_touchid_be_on_the_back_of_the_phone_opinion

Třetím důvodem je pochopitelně design. Je prakticky neuvěřitelné, že by se Apple rozhodl umístit svou čtečku otisků prstů právě sem – takhle natvrdo a bez skrupulí. Dokonce by dávalo smysl, kdyby se Touch ID objevilo přímo v logu a dalo by se ti i šikovně vysvětlit: „Omlouváme se, přátelé, nepodařilo se nám Touch ID integrovat do displeje, ale teď alespoň máte důvod, proč si na naše logo sáhnout denně ve stovkách případů.“ Zabudování Touch ID přímo do displeje je pochopitelně velice složitý úkol, ani Samsungu se jej nepodařilo splnit. Nicméně Apple je přesně tou firmou, která s řešením podobného „neřešitelného“ úkolu zvládá přijít. Už třeba jen samotná čtečka otisků prstů – Apple byl první, kdo ji smysluplně a funkčně integroval do smartphonu.

Můžete se pak pochopitelně ptát, k čemu tedy díra v zádech je. Odpověď není snadná, nevíme totiž ani to, že jde skutečně o poslední návrhy telefonu. Klidně to mohou být pouze fotky designu některého z prototypů. Kdyby ne, odpověď se může skrývat v magnetickém připojení pro indukční nabíjení nebo je to proudový kondenzátor z Návratu do budoucnosti. Nikdo zatím neví – jen doufejme, že to nakonec skutečně Touch ID nebude.

Doufejme, že se Touch ID objeví na klasickém místě, ne na zadní straně nového iPhonu. Jestli by se tam totiž objevil, očekáváme ještě větší vlnu kritiky, než když se Apple rozhodl pro odstranění sluchátkového jacku.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!