imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Byl představen iPhone XR


Jako poslední novinky jsme se na Keynote dočkali třetího iPhonu. Podle očekávání jde o 6,1“ LCD model s tenkými rámečky, Face ID a dostupnější cenou. Jde o zařízení odsouzené k úspěchu.

Překvapivě to na letošní Keynote vypadalo tak, že nejzajímavější novinkou není další vlajková loď, ale levnější varianta iPhonu s označením XR. Důvodem je, že Apple nikdy nepředstavil zařízení, jež by mělo tolik společných parametrů s nejdražšími modely, ale zároveň bylo dostupné za tolik výhodnější cenu.

Největším kompromisem se zdá být displej samotný, jenž zůstal u LED technologie, zatímco zbylé dvě novinky mají OLED panel. Displej v XR má rozlišení 1792 x 828 px, což je při úhlopříčce 6,1“ hustota 326 PPI. Displej se dočkal nového označení Liquid Retina. Apple věří, že jde o nejlepší LED displej v historii, a to díky létům praxe, ladění a testování. I když ale bude sebevíc krásný, na OLED nedosáhne.

Další věcí je, že rámeček není z prémiové nerezové oceli, ale z klasického hliníku. Zmizela i technologie 3D Touch, ta ale mnoha uživatelům chybět nebude, i když je to i tak škoda. Na druhou stranu zde máme haptickou odezvu, jež se podobá té z Trackpadu MacBooků Pro. Díky tomu nebude problém telefon používat i bez tlačítka Home. Namísto odolnosti proti prachu a vodě s klasifikací IP68 je tu jen IP67, na iPhonu XR najdeme také jen jednu čočku fotoaparátu.

Po stránce procesoru zde najdeme to samé, jako v iPhonu Xs a Xs Max, tedy A12. Na rychlost si tak rozhodně stěžovat nebudeme. Dalším skvělým faktem je, že díky Face ID najdeme na přední straně kamerku se 7 Mpx, Animoji nám už neuniknou. Teoreticky by měla baterka vydržet o hodinu a půl více než v případě iPhonu 8 Plus, což je skvělý nárůst.

Jak jsme čekali, iPhone XR přichází s větší nabídkou barev. Máme tu černou, bílou, modrou, žlutou, korálově červenou a PRODUCT(RED) červenou – musíme uznat, že telefony vypadají skvěle. Od iPhonu 5c nebylo nikdy tolik barevných variant hned v den představení.

Důvodem k úspěchu však nebudou barvy ani relativně drobný výkonnostní rozdíl proti hlavním modelům, ale cena. Zatímco iPhone Xs Max se v s největším úložištěm dostává na astronomických 43.490 Kč (víte co, je to Max se vším všudy), vstupní cena iPhonu XR je na mnohem příjemnějších 22.490 Kč. Jsme přesvědčeni, že půjde o velice oblíbenou volbu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.