imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

apple chyby

Chyby, ze kterých se Apple poučil – část druhá


Pochopení, přiznání si a přijmutí zodpovědnosti za své chyby není normální jen pro lidi, ale také pro firmy. Obrovských chyb či přešlapů se přitom může společnost dopustit nezávisle na tom, jak velká nebo malá je. Otázkou je, zda se následně firmě podaří poučit a příště z neúspěchu těžit. Vypadá to, že si Apple ze svých chyb umí odnést hodně…

V první části článku jsme vypsali 5 chyb, ze kterých si vzal Apple patřičné ponaučení. Nyní si představíme 5 dalších chyb, jejich následky a co si z nich Apple odnesl.

Antennagate (2010)

Předobjednávky iPhonu 4 překonaly veškeré tehdejší rekordy. Apple tedy pochopitelně čekal obrovské prodeje a příjmy. Po prvních dodávkách začali ovšem uživatelé zaznamenávat opakující se problém. Telefonní hovory často padaly. Ukázalo se, že k výpadkům dochází zejména v případě, kdy uživatel drží telefon ve své levé ruce.

apple chyby

Apple našel odpověď okamžitě. Design iPhonu 4 byl natolik nešťastný, že jste mohli omylem zakrýt malý prostor pro anténu a tím ztratit signál. Není třeba dodávat, že hlavní vinu na tom nesl Jony Ive, který se z estetických důvodů zbavil malého plastového proužku, který pomáhal stabilizovat příjem antény. Dobrá práce!

Získaná zkušenost: Věci se daly do pohybu natolik rychle, že Steve Jobs musel přerušit svou dovolenou na Havaji a uspořádat tiskovou konferenci. Po ikonickém vysvětlení, že „telefon nesmíte držet špatně“, musel Jobs přiznat chybu. Apple následně rozeslal všem, kteří o to požádali, pouzdro zdarma. Po tomto fiasku si u dalších modelů dali na anténu a signál velký pozor. V Cupertinu se nicméně nejedná o žádnou výjimku, že věci vypadají lépe, než fungují.

Apple Mapy (2012)

Nikdo tehdy nečekal, že bude nově vydaná aplikace bez chybičky, i když jde o nativní aplikaci Applu po nekonečných hodinách testování. Tak chybnou a nepoužitelnou aplikaci ovšem nečekal opravdu nikdo.

apple chyby

Největší chybou podle nás nebyl uživatelský zážitek, ale Scott Forstall. Kvůli ní (a ne jen kvůli ní) přišel o vedoucí pozici, která přinášela na jeho stůl příjemný obnos peněz. I strýček Ben Peteru Parkerovi pravil:

S velkou mocí přichází velká zodpovědnost.

Získaná zkušenost: Tim Cook si prožil s tiskem několik nepříjemných okamžiků. Forstall byl poslán zpět do kuchyně loupat cibuli, dokud mu nevypadly oči, a Apple začal neprodleně pracovat na opravě a vylepšení Apple Map. Dnes se již jedná o slušný software. Sice ještě pořád používáme Google mapy, ale to jen protože lépe zobrazují dopravní situaci a veřejnou dopravu. I to je nicméně jen otázka času…

Plastový iPhone (2013)

Apple vydává v září vždy několik iPhonů. Tento zvyk započal v roce 2013 s kombinací iPhonů 5s a 5c. Myšlenka byla v podstatě správná: dostupnějším iPhonem by do ekosystému nalákali více lidí.

apple chyby

Jejich koncept měl nicméně několik problémů. Zaprvé, levný iPhone nebyl zase tak levný. Rozdíl 100 dolarů oproti lákavějšímu 5s širokému publiku nestačil. Zadruhé, Apple je Applem, protože prodává produkty vyrobené z prémiových materiálů za prémiovou cenu. 5c měl ovšem prémiovou pouze cenu, protože jeho plastové tělo se opravdu nemohlo rovnat kombinaci hliníku, safíru a skla ostatních telefonů.

Získaná zkušenost: Prodeje ovšem tak hrozné nebyly, očekávanému objemu se však ani nepřiblížily. Tim Cook musel chybu přiznat i před investory. Moc chvály se mu za to asi nedostalo. Není tedy překvapením, že první model „c“ se žádného nástupce nedočkal. Konceptu se nicméně drželi a vytvořili iPhone SE, který měl stejný cíl a se kterým uhodili hřebíček na hlavičku.

Bendgate (2014)

Již čtyři roky po Antennagate jsme se dočkali další „gate“. Světe div se, pokud si sednete na tenoučký plátek oceli, pravděpodobně se ohne. Na světě neexistuje telefon, který by na sobě neměl otisknut vnitřní stranu nějakého oblečení. Po začátku projede iPhonu 6 Plus začaly internetem okamžitě kolovat obrázky, na kterých byl znatelně ohnutý. Pro Apple to bylo vskutku ponižující, jelikož se jednalo o premiéru na trhu phabletů.

apple chyby

Tvůrci meme měli žně a za pomocí žurnalistů a blogerů si telefon náležitě podali.

Získaná zkušenost: Apple mohl situaci zamést pod koberec prohlášením, že se to stává jen barbarským uživatelům. Pro jistotu byla ovšem další série pod označením 7000 ze silnějšího hliníku a vyztužená na náchylných místech. Bez ohledu na tento skandál lidé kupovali iPhone 6 jako smyslů zbavení a investoři měli důvod k radosti.

Reklama s U2 (2014)

Kde začít? O hudebním vkusu se nemá cenu hádat, jelikož jde o naprosto subjektivní téma. A přesně z toho důvodu je nesmysl komukoliv nutit váš názor. Zejména, pokud jste technologická společnost s miliony uživatelů a zákazníků. Tak či onak, přesně to Apple udělal. Myslel to sice dobře, ale i tak…

apple chyby

Apple se dohodl na reklamní akci s kapelou U2 a její poslední album, Songs of Innocence, se záhadně objevilo na všech dostupných zařízeních. Bez zeptání. Samozřejmě se ukázalo, že ne všichni jsou fanouškové U2 a z nového alba v jejich iTunes měli cokoliv, jen ne radost.

Získaná zkušenost: Apple byl donucen vydat okamžitě návod na odstranění nechtěných písniček z iTunes a rozhodl se ponechat exkluzivní obsah pouze pro Apple Music. Tak snadno se z toho nevykroutil ani Bono. Vše musel odčinit v rozhovoru na Facebooku, ve kterém tento problém označil za megalomanskou egoistickou akci. Zvláštní.

Zdroj: Wired

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!