imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Chyby, ze kterých se Apple poučil – část první


Pochopení, přiznání si a přijmutí zodpovědnosti za své chyby není normální jen pro lidi, ale také pro firmy. Obrovských chyb či přešlapů se přitom může společnost dopustit nezávisle na tom, jak velká nebo malá je. Otázkou je, zda se následně firmě podaří poučit a příště z neúspěchu těžit. Vypadá to, že si Apple ze svých chyb umí odnést hodně…

Když jsme v naší čtyřdílné sérii procházeli historií iOS, narazili jsme i na několik rozhodnutí, která se ukázala být slepými uličkami nebo prostě katastrofami. To firmu pochopitelně žene do nepříjemné pozice, protože když si za svými špatnými kroky jako zodpovědná osoba (v tomto případě jako výkonný ředitel) stojíte, abyste si zachovali tvář, můžete společnost přivést až k bankrotu. Když na druhou stranu chybu uznáte, okamžitě to schytáte od Brouků Pytlíků, kteří vám společně zazpívají oblíbenou písničku: „Vidíte, říkali jsme vám to.“

Dobrý lídr zvládne přiznat chybu, pochopit kritiku a poučit se ze špatného kroku – když pak navíc zvládne své rozhodnutí i rozumně vykomunikovat, jeho kredibilita může být nedotknuta. Steve Jobs byl nepochybně skvělým lídrem (minimálně z tohoto pohledu), stejně tak je Tim Cook skvělým výkonným ředitelem (jinak by se nikdy nedostal tam, kde nyní je), ale oba si ve své kariéře prošli hned několika krizovými situacemi. Pojďme se na pět takových podívat!

Strašidelný předchůdce iPhonu (2005)

Víte, který telefon od Applu byl skutečně první? Pozor, je to trochu chyták, nejde totiž o iPhone, ale o ROKR E1. Není divu, že si ho prakticky nikdo nepamatuje, celý koncept byl špatný, úplný propadák.

Vše začalo, když se Steve Jobs po roce 2000 začal obávat o budoucnost iPodu, jelikož se na trhu objevovaly stále oblíbenější telefony, které byly také schopné přehrávat hudbu. Apple si trend nechtěl nechat utéct a dohodl se s Motorolou na společném zařízení. Mělo jít o nástupce velice populární série RAZR, telefon by v sobě měl navíc zabudovaný iPod.

Výsledek? Levná hrůza, kdy telefon vypadal jako čínská hračka s příšerným uživatelským rozhraním a schopností pojmout jen sto písniček. I Steve Jobs, který byl vždy po stránce marketingu zařízení obrovským profesionálem, se na keynote styděl o telefonu mluvit.

Získaná zkušenost: Apple si uvědomil, že nevzejde nic dobrého z toho, když svou technologii vloží do rukou jiné firmy. Rozhodl se tedy vzít otěže do vlastních rukou a vytvořit telefon sám. Kdyby k rozhodnutí nedošlo, nikdy bychom neslavili desáté výročí iPhonu.

iPhone ve slevě (2007)

Apple byl vždy dobře známý kvůli svému nastavování cen. Proto bychom si mysleli, že uživatelé snížení cenovek uvítají. Ukázalo se však, že je tomu přesně naopak – alespoň mezi těmi, kdo si své zařízení zakoupil za plnou cenu.

Přibližně po dvou měsících od uvedení prvního iPhonu byla jeho cena snížena o 200 dolarů, příjemný krok pro všechny zájemce. Firma se však dočkala obrovské vlny kritiky. Zájemci, kteří si telefony zakoupili mezi prvními, byli naštvaní. Kritika směřovala i na tuto agresivní a neetickou marketingovou strategii.

Získaná zkušenost: Situace se zvrtla natolik, že byl Steve Jobs donucen vrátit 100 dolarů všem, kdo telefon zakoupili za plnou cenu. Od té doby je firma ohledně slev velice obezřetná, což krásně pociťují naše peněženky.

Nepotřebujeme tu žádné aplikace (2007)

Situace kolem iOS nebyla vždycky taková, jakou ji známe teď skrze motto „There’s an app for that“. Poté, co Apple dokončil první iPhone, oznámil Steve Jobs skrz vedoucího zaměstnanců zásadní rozhodnutí – firma nepovolí vývojářům třetích stran, aby pro telefon dělali aplikace; nechtěl, aby iPhone zaplavily nekvalitní programy, které zničí uživatelský zážitek. Kdyby si Jobs své rozhodnutí záhy nerozmyslel, vývoj Applu a iPhonu by měl nepochybně značně odlišný směr.

Získaná zkušenost: Phil Schiller a další výkonní manažeři tlačili na Steva Jobse tak dlouho, dokud nakonec v březnu 2008 neposvětil možnost vytváření aplikací od vývojářů třetí stran. App Store byl spuštěn v červnu dalšího roku, bylo na něm tehdy jen 500 aplikací. Zůstala však myšlenka, že v obchodě uživatelé naleznou pouze kvalitní aplikace, dodnes tak probíhá velice striktní kontrola toho, co se na virtuálních pultech App Storu objeví.

Připuštění Androidu na trh (2008 – dodnes)

V srpnu 2006 nabídnul Apple pozici ve výkonné radě tehdejšímu CEO Googlu Ericu Schmidtovi. Tehdy byl v plném proudu výzkum a vývoj kolem iPadu, iPhonu a mobilního operačního systému. Přestože si Google najal svůj tým na vývoj Androidu již v roce 2005, vize Applu pravděpodobně udělala na Schmidta velký dojem. Dopad to mělo i na Android, v roce 2008 byl poté představen Android 1.0. Schmidt kompletně rozvázal spolupráci s Applem a od té doby jsou oba systémy hlavními konkurenty.

Apple bohužel v průběhu let udělal hned několik chyb – nechytil se Androidu včas a mnohokrát platformě dovolil, aby v některých aspektech nechala konkurenci za sebou (jen pomyslete třeba na OLED panely nebo bezdrátové nabíjení).

Získaná zkušenost: Steve Jobs byl natolik přesvědčený, že je Android pouze kopií jejich systému, že Googlu vyhlásil „jadernou válku“. Vše skončilo řadou unavujících soudních sporů a dalších právních tahanic. Musíme zpětně uznat, že asi nešlo o ideální řešení, přístup Tima Cooka je mnohem lepší – prostě uznal situaci, jak je. Místo zdlouhavého právního přetahování se soustředí na to, aby byl iOS nejlepším systémem. Ať uživatelé sami rozhodnou, co chtějí.

Ztracený prototyp iPhonu (2010)

Je na prd, když na baru ztratíte svůj telefon, zejména když jde o něco tak drahého jako iPhone. Jde ale o váš vlastní problém, přes který se člověk relativně lehce přenese. Co když vám ale telefon ani nepatří, ale jde o zařízení Applu? A navíc když jde o prototyp, který dosud na světě neviděl nikdo kromě několika vybraných lidí? A hlavně když je vaším bossem obávaný Steve Jobs, jenž nikdy nebyl známý pro svůj klidný charakter… no, zní to spíš jako rozsudek smrti než ztráta telefonu.

Přesně to se v roce 2010 stalo Grayi Powellovi, 27letému inženýrovi Applu, kterému se na baru nějak podařilo ztratit iPhone 4 – šest týdnů před plánovaným představením. Příběh bohužel nekončil ctihodným nálezcem, který by telefon firmě vrátil, ale někým, kdo nalezený telefon prodal magazínu Gizmodo. Technologický web pochopitelně rozebral zařízení ze všech stran a připravil tak pro všechny největší spoiler, jaký za dlouhou dobu pamatujeme.

Získaná zkušenost: Týden po události se redaktor Gizmodo vrátil domů a zjistil, že mu kalifornská „high-tech policie“ jménem Rapid Enforcement Allied Computer Team prohledala dům, aby našla iPhone. Celou operaci inicioval sám Apple a jak víme, od té doby nic nenechává náhodě. Tajné projekty mají extrémně přísná pravidla, firma dokonce na tento problém najala skupinu bývalých členů speciálních jednotek.

Zdroj: Wired

Pokud by vás zajímalo, jaké nástroje pro odhalení vynašečů z Applu používají bývalí členové NSA, FBI a dalších tajných služeb, připravili jsme pro vás speciální článek.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!