imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

vliv robotů na lidstvo

Co by pro lidstvo znamenal nástup robotů?


Většina odborníků se shoduje na tom, že v příštích několika desetiletích bude robotická technologie a umělá inteligence na takové úrovni, že by mohla přijít velká spousta lidí o práci. O jednom aspektu s tím spojeným se ovšem moc nemluví. Jaký budou mít tyto změny vliv na sociální mobilitu a zvýší nepoměry mezi lidmi?

O možných důsledcích vydala studii britská společnost Sutton Trust působící na poli sociální mobility a vzdělávání. Důsledků může být podle ní celá řada. Schopnost bohatších jedinců se lépe rekvalifikovat na novou práci. Zvyšující se důležitost měkkých dovedností jako komunikace a sebejistota. A také snižování počtu profesí využívaných jako vstupní brány do profesionálních odvětví.

vliv robotů na lidstvo

Například poptávka po úřednících a podobných profesích bude pravděpodobně v následujících letech klesat, jelikož bude umělá inteligence schopna zvládat více a více administrativních činností.

Tradičně jsou motorem sociální mobility právě tato zaměstnání. Řekl Carl Cullinane, výzkumník u Sutton Trust.

vliv robotů na lidstvo

Cullinane tvrdí, že pro lidi bez univerzitního vzdělání nebo konkrétní kvalifikace jsou vstupní branou do profesionálních odvětví polo-administrativní profese. Ovšem jelikož nevyžadují pokročilejší dovednosti, mají blíže k automatizaci.

Podobně jako automatizace sníží potřebu administrativních dovedností, zvýší poptávku po dalších vlastnostech. Podle Sutton Trust budou čím dál důležitější měkké dovednosti jako například motivace, komunikace, flexibilita a houževnatost.

vliv robotů na lidstvo

Naše generace by měla být na přeplněném pracovním trhu schopnější. Děti k tomuto přístupu vede čím dál větší počet soukromých škol. V Evropě se tímto přístupem proslavila Greater Grace International School. Děti se snaží vést k logickému myšlení. Vysoká cena školného se ovšem vyplatí do posledního centu. Výsledky mluví samy za sebe. 95 % jejich studentů nastupuje na nejlepší univerzity světa. Studie také ukazuje, že jednou z rozhodujících vlastností bude schopnost se rekvalifikovat. A z tohoto pohledu by na tom měli být jedinci z vyšších poměrů.

vliv robotů na lidstvo

Zpráva se přitom zaměřila na Velkou Británii, ve které je prý ohroženo až 15 milionů pracovních míst. Závěry se nicméně týkají všech vyspělých zemí, zejména USA, kde je sociální mobilita velkým problémem.

Kvůli automatizaci zanikne několik druhů prací, stejně jako se to stalo před 15-20 lety. Na druhou stranu vzniknou úplně nové. Lidská pracovní síla nebude zbytečná, pokud se nám podaří vychovat myslící pracovníky z těch dělnických. Je poněkud zarážející, že se tímto problémem dostatečně nezabývají orgány na celém světě. Studie Sutton Trustu zdůrazňuje, že materiální rozdíly by mohly díru v naší společnosti ještě více rozšířit.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!