imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

co můžeme čekat od nového mac pro

Co můžeme příští rok čekat od nového Macu Pro?


Apple nedávno odhalil, že hodlá přijít s úplně novým Macem Pro, který bude oproti aktuální generaci úplně jiný. Pokud tomu lze věřit, pak bude celý profesionální hardware předělán jak co se týče designu, tak priorit. Co od toho můžeme očekávat a na co opravdu dojde?

Článek Johna Grubera na blogu Daring Fireball s titulem „The Mac Pro Lives“ nás překvapil. Gruber nepatří mezi žurnalisty, kteří by zveřejňovali všelijaké zvěsti a patenty týkající se iPhonu a jen zřídkakdy o věcech teoretizuje. Jde spíše o podnikového zasvěcence, kterému stačí jediný telefonát, aby zjistil, zda jsou nějaké zvěsti pravdivé, nebo ne. Jeho články se tedy vyplatí sledovat, protože jsou většinou pravdivé. Z toho důvodu jsme začali být při čtení zmíněného článku opravdu nadšení, navíc 1. dubna už bylo, a pokud bychom tedy měli nějakému článku věřit, byl to právě tento.

co můžeme čekat od nového mac pro

Ačkoliv zpráva o tom, že si Apple sedl s Grugerem a dalšími novináři, aby se s nimi pobavil o produktech zaměřených na profesionály, se nezdála moc důvěryhodná a být vydána na jakékoliv jiné stránce, tak by působila poměrně komicky, po pár minutách začaly ostatní stránky zprávu potvrzovat: Apple přiznal, že se mu s profesionálními produkty nevedlo moc dobře, uživatelům nesloužily tak dobře, jak by mohly a vývoj je nyní úplně někde jinde. Kdy naposledy se Apple k něčemu takovému přiznal? Pravděpodobně nikdy. Proto jsme rádi, když společnost dostojí svým slibům a vydá produkt, který může sloužit zejména jako pracovní stanice pro tvůrčí uživatele. Prostor mohou dostat také osobní preference a dodatečné periferie vhodné pro nový počítač, jako nový monitor Applu, který kromě oku lahodícímu šasi odvede svou práci více než dobře. Aktualizace by tak mohly být pravidelné a uchovat Applu šarm, kvůli kterému si mnoho lidí Mac Pro koupilo.

Co vůbec Mac Pro znamená?

Abyste plně pochopili, co od Applu očekáváme a co se z těchto očekávání nakonec opravdu naplní, musíme se nejdříve podívat na požadavky profesionálů a přidat „faktor Applu“, který dokáže určité úhly pohledu posunout do pozadí. Nám všem je jasné, že tou nejdůležitější vlastností fungujícího zařízení, neboli v tomto případě pracovní stanice, je spolehlivost. Zařízení by mělo pracovat tak, jak od něj očekáváme a kdy to od něj očekáváme. Ať už jde o práci fotografickou, zvukovou, filmovou post-produkci nebo vývoj her, práce musí být hotová. Nepotřebujeme instalovat ovladače, nedochází k žádným neoprávněným automatickým aktualizacím a není se třeba starat o nastavení grafické karty – prostě ho zapnete a ono pracuje.

co můžeme čekat od nového mac pro

Pokud takové zařízení potřebujete, můžete přijít do obchodu a požadovaný počítač si objednat, nebo ještě lépe si ho s sebou ihned odnést domů, kde ho jen rozbalíte, nainstalujete software, který potřebujete ke své práci a začnete v klidu pracovat. Jednou z těch největších výhod produktů Applu je, že společnost pro ně vyvíjí spoustu profesionálního softwaru, například Final Cut Pro X pro střih videa nebo Logic Pro X pro editaci hudby. Kromě toho, že dokáží konkurovat ostatním stejně zaměřeným softwarům a dokonce ve svých oborech excelovat, jsou navíc dokonale optimalizovány přímo tvůrcem. Z toho důvodu je srovnávání hardwaru dvou různých počítačů jen na základě papírových čísel v mnoha případech zcela nepodstatné, stejně jako je tomu na trhu chytrých telefonů.

co můžeme čekat od nového mac pro

Pokud chcete mít silný hardware, budete potřebovat obě zařízení postavit proti sobě a nehledět na výše zmíněné otázky, aby vás nezmátla cena. Na YouTube najdete spoustu videí porovnávající sestavené herní PC za 2 000 dolarů, které je mnohem výkonnější než Mac Pro za 4 000 dolarů. Proti tomu se nedá v podstatě nic říct, protože čísla mluví sama za sebe, nicméně se bavíme o dvou různých kategoriích. Na jednu stranu je jasné, že dnešní grafické karty a procesory na tom budou daleko lépe než ty 3-4 roky staré, což je zároveň zřejmě největším problémem aktuálních high-end počítačů Applu. Důležitější ovšem je, že v případě Macu Pro nebo iMacu se nám dostane kompletně sestavený počítač, se kterým si můžeme dokoupit služby jako Apple Care Protection Plan s kompletní technickou podporou. Z tohoto pohledu opravdu nedává smysl porovnávat kompletně sestavené produkty Applu s počítači, které si sami postaví počítačoví nadšenci.

co můžeme čekat od nového mac pro

Pokud chcete Mac Pro srovnávat s něčím, co se blíží jeho úrovni, pak ho musíte srovnat s pracovními stanicemi HP. V této produktové linii naleznete zařízení bližší cenou i technickým pozadím. Přirozeně v ní tak naleznete procesory Intel Xeon a grafické karty Nvidia Quadro a AMD FirePro určené pro práci, které jsou z dlouhodobého hlediska trvanlivější než GPU určené pro hry a tudíž jsou mnohem dražší. Kromě toho HP nabízí, stejně jako Apple, kompletní pracovní prostředí se specializovanými monitory a periferiemi plně kompatibilními s jejich počítači.

Co můžeme od Applu očekávat a co jako uživatelé očekáváme?

Apple slíbil modularitu, díky které bude v budoucnosti možné pravidelně hardware aktualizovat, aby k podobné situaci už nikdy nedošlo. V rámci rychlého vývoje technologií očekáváme, že si budeme moci každý jeden až dva roky vyměnit stávající komponenty za novější a rychlejší. Apple v tomto směru nebyl u Maců Pro moc dobrý. Problém přitom není pouze v designu, který prostě žádné změny nedovoluje, ale chyběla také jakákoliv optimalizace nebo adekvátní softwarová podpora od ostatních společností. Vážně nemůžeme od Applu očekávat, že vytvoří počítač, u kterého budeme moci vyměnit, cokoliv chceme, jelikož by tím zhatil všechno, čím Mac Pro a iMac jsou. Zároveň ale musíme my všichni přiznat, že nemá žádný důvod uživatele škatulkovat a znemožnit jim veškeré možnosti se sami rozhodnout, z jakých komponent svůj počítač opravdu potřebují.

co můžeme čekat od nového mac pro

V následujících týdnech po upřímné prezentaci Applu přišlo několik dalších zajímavých prohlášení. Například Nvidia vydala nové ovladače pro macOS, což je pro nás skvělá zpráva. To, že jsme nemohli naše počítače využívat s jejich plným potenciálem, i když jsme si koupili plně vybavený MacBook Pro 2016 s Thunderbolt 3 USB-C porty, byl velký problém. Na trhu je spoustu alternativních externích grafických akcelerátorů, které by mohly drasticky navýšit výkon notebooků Applu, ale ani s nimi to nebyla žádná výhra, až do teď. Nvidia nyní podporuje karty Titan Xp a GTX 1080 Ti, ačkoliv Apple své stolní počítače většinou osazuje kartami AMD. Rozhodně nechceme produkty AMD nijak hanit, jelikož mají na trhu své vlastní místo a svou vlastní uživatelskou základnu, je ale pravda, že pokud přemýšlíme nad systémem založeným na grafické kartě, musíme si zvolit nějaký produkt z nejlepší kategorie Nvidia, jelikož se jim momentálně na trhu nic nevyrovná.

co můžeme čekat od nového mac pro

Z toho důvodu je pro Apple opravdu důležité vytvořit zcela nový Mac Pro s možností si zvolit karty Nvidia. Pravděpodobně všichni bychom byli radostí bez sebe, kdybychom si je mohli vyměnit v poklidu domova, včetně disků a pamětí. Před pár dny jsme psali o konceptu, který k tomuto účelu využíval možnost otočit vnitřek počítače do strany. Otázkou ale je, s jakými problémy by se designéři při tvorbě takového produktu potýkali. Z důvodu všech zmíněných věcí od Applu neočekáváme prázdnou skříň, kterou si budeme moci naplnit, čím chceme. Očekáváme ale různé alternativy, ze kterých si budeme moci zvolit, a pokud na to dojde, snadno si naše počítače zmodernizovat.

Jaké má Apple cíle a proč nadešla doba pro modernizaci nyní?

Mnozí lidé mluvili o rapidním poklesu prestiže Applu kvůli ignorování produktové řady, od které bychom očekávali opravdové inovace a ve které byla společnost vždy nejsilnější. Tento názor si možná vzal Apple k srdci, možná ne, ale podobné myšlenky o společnosti panovaly odjakživa. Jen si vzpomeňte, co řekl Phil Schiller v roce 2013: „A pak že už nejde nic inovovat.“ Je dobře, že Apple nechce zůstat společností vyrábějící pouze telefony, protože vyrábí i skvělé počítače. Pravděpodobně se toho týká i firemní politika. To jediné, co Phil Chiller a Craig Federighi o této produktové řadě řekli, je, že prodeje Maců Pro netvoří ani 10 % celkových příjmů Applu, ve skutečnosti se to bude blížit dokonce spíše nule.

co můžeme čekat od nového mac pro

Podle posledních zpráv IDC došlo poprvé po pěti letech v prvním kvartálu roku 2017 k nárůstu prodejů osobních počítačů (včetně Macintoshů). Důvodem je podle analytické společnosti to, že lidé začali své staré počítače vyměňovat. V dnešní době již nejsou počítače pro většinu uživatelů nezbytné, proto za ně neutrácí tak často jako dřív. Celý segment osobních počítačů, včetně těch přenositelných a stolních, ale mimo tabletů, zaznamenal ve sledovaném období nárůst o 0,6 %. Podle IDC se může toto číslo ještě navýšit, jelikož jsme teprve na začátku celého cyklu a Apple si tak zavčas uvědomil, že by měl něco s Macem Pro a iMacem udělat. iMac se modernizace dočká letos na podzim, Mac Pro si bude muset počkat na příští rok, nejhůře do roku 2019. Výměnou dostaneme také nový monitor přímo od Applu, jelikož společnost přiznala, že nebyl nejlepší nápad se spoléhat jen na monitory LG.

co můžeme čekat od nového mac pro

Je naprosto zbytečné od Applu očekávat, že by přišel s počítačem s konfigurací srovnatelnou s na míru postaveným Windows PC, mohlo by se nám ale dostat velice podobných vlastností, na které jsme zvyklí i v případě možností rozšíření. Na tom celém není nic špatného, hlavně přesně díky tomu tyto produkty tak rádi používáme, díky jejich kráse a skvělému ekosystému a optimalizaci. Doufáme, že Apple přijde s modernizací, která zasáhne co největší počet uživatelů, zejména poté ty, kteří potřebují opravdu výkonné počítače Mac. Jakmile se mu to podaří, světový pořádek bude obnoven a nebude třeba žádná kritika na hlavu společnosti, že se stará pouze o běžné zákazníky.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!