imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

co udělá apple s ipodem

Co udělá Apple s iPodem?


Apple se dostal do podvědomí široké veřejnosti díky svému hudebnímu přehrávači s názvem iPod. Společnosti se skrze iTunes a díky nezměrnému úspěchu produktu podařilo kompletně přetvořit hudební odvětví. Má ale iPod budoucnost i dnes, a pokud ne, proč se stále objevuje pultech obchodů?

Prvním výtvorem, který vytvořil kolem produktů Applu pověstnou auru, byl pravděpodobně iPod. Když jste ho drželi v rukách, věděli jste, že je mnohem lepší mít produkt s logem Applu než podobné zařízení od jakéhokoliv jiného výrobce. To samozřejmě nebyla žádná náhoda, v Cupertinu se soustředili na vytvoření produktu s uživatelsky přívětivým softwarem a unikátním designem. To zahrnuje i takové detaily, jako je pečlivě navržené balení, uživatelský manuál a přiložená samolepka – i když takovou samolepku nikdo nepoužívá, rozbalování nového produktu Applu by bez ní už nebylo ono.

co udělá apple s ipodem

iPod nebyl pouze prostým hudebním přehrávačem ani „em pé trojkou“, jak se digitální hudební přehrávače občas nazývaly. iPod byl postojem: ve své kapse jste měli 1 000 písniček a v uších sněhově bílá sluchátka. Ty s lesklými zády se sice snadno poškrábaly, za to jste ale poznali člověka používajícího iPod na kilometry daleko. Tento trend se pomalu dostával i za hranice USA, ale neměl kolem sebe vytvořený takový kult, jako ve své domovině. Nicméně rychle se do celého světa rozkřikly zprávy o iPhonu. Lidé si začali uvědomovat, že nemusí být žádnými znalci informačních technologií, aby mohli být součástí tohoto postoje.

co udělá apple s ipodem

Většina z nás má na iPod velice příjemné vzpomínky. Stačí si uvědomit, že šlo v podstatě o nápad, který Apple navedl na ten jeho vůbec nejlepší, na iPhone, který má nyní odpověď na milion problémů, které nás mohou potkat, ne jen přehrávání hudby. Situace byla naprosto jasná: pokud budou mít lidé telefony, které jim nabídnou stejný, nebo dokonce ještě lepší hudební zážitek než iPod, pak se iPody stanou zbytečností. A přesně to se také stalo. Způsob, jakým nyní konzumujeme obsah, se po čase naprosto změnil od toho, jak jsme nad hudbou, filmy, seriály a televizí přemýšlely před 5 lety.

co udělá apple s ipodem

Apple k dnešnímu dni nabízí tři modely iPodu: iPod shuffle, iPod nano a iPod touch. Bohužel musíme přiznat, že ani jedno z těchto zařízení nevyhovuje poptávce dnešní doby, tedy streamování hudby a bezdrátovým sluchátkům. I přesto je iPod stále „cool“ a ti, kteří ho měli, si zajisté po čase koupili i iPhone. Dokonce stále existuje pár lidí, kteří raději poslouchají svou oblíbenou muziku na svém iPodu nano než na iPhonu, většinou při sportování nebo v situacích, kdy by hrozilo jejich milovanému telefonu nebezpečí. Používání iPodů je naprosto opodstatněné.

co udělá apple s ipodem

Naprosto neopodstatněná situace ovšem nastane, když se začneme bavit o ceně nových iPodů. Ta se pohybuje v rozmezí od 1 590 korun do 9 690 korun, což se může zdát poněkud překvapivé, když za cenu 64GB iPodu touch si můžete koupit iPad nebo dokonce iPhone SE, i když ne s tak velkým úložným prostorem. Ani zmíněných 1 590 za iPod shuffle nevypadá moc lákavě. Vypadá to, že se ve vývojovém oddělení pro iPod zastavil život, pokud ještě nějaké takové samozřejmě existuje. Nepředpokládáme, že by Apple iPody stále vyráběl, kdyby se mu to nevyplatilo, i tak je ale jejich dnešní význam opravdu malý, ačkoliv to kdysi býval hlavní zdroj příjmů společnosti.

co udělá apple s ipodem

Co ale dělat, když máte celou výrobní linku jen na výrobu iPodů, váš produkt má skvělé jméno a stal se charakteristickým produktem a odkazem pro vaši společnost? Vše zavřete a ukončíte prodej? Samozřejmě, že ne. Na tomto specifickém trhu není až taková konkurence a Apple pravděpodobně prodává každý rok tak akorát, aby nebyl ve ztrátě. To může být také důvodem, proč se za ty roky ceny nevyrovnaly. Vyrábí a prodává jich totiž jen pár, ale výrobní náklady jsou stejně velké jako před 5-10 lety.

co udělá apple s ipodem

Apple pravděpodobně pro iPod žádné dlouhodobé plány nemá. Otázkou zůstává, jak dlouho aktuální modely v na pultech obchodů zůstanou, přičemž zajímavějšími modely jsou v tomto případě iPod shuffle a nano, i když má 6. generace iPodu touch stále softwarovou podporu, která ovšem nemusí trvat dlouho. I tak se ale iPodu v jeho malém světě daří dobře, děkujeme za optání.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!