imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Čtyři tipy, co udělat před instalací macOS High Sierra


Rychle se blíží moment, kdy Apple vydá svůj nejnovější desktopový operační systém macOS High Sierra. Aby celý update proběhl zcela bez problémů, mohli byste zvážit níže uvedené tipy.

1. Potřebujete bezpečnostní zálohu!

Ano, chápeme, že to opakujeme prakticky u každého většího updatu, ale radu si k srdci bere stále jen zlomek uživatelů. Skutečně nám věřte, když říkáme, že je to důležité. Pokud bychom měli vybrat jeden moment, kdy je zálohování zcela nejdůležitější, je to právě před instalací velkých updatů systému. Nezabere to mnoho času a můžete si ušetřit pěknou řádku nepříjemností a ztracených dat. Stačí jen před updatem použít Time Machine.

2. Mějte nejnovější verze svých aplikací!

Nová verze macOS se nového jména a velké změny v číslování nedočkává jen tak, v systému se odehrála celá řada velkých změn. Tentokrát se dočkáváme třeba představení nového APFS správce souborů. Více detailů si o něm můžete přečíst zde. Podobně velké změny mohou způsobit problémy hned na několika úrovních.

Jednou z nich je pochopitelně kompatibilita. Vývojáři naštěstí dnem i nocí pracují na tom, aby jejich aplikace fungovaly bez problému už od představení systému na WWDC. Systém se má na naše stroje dostat v prvních týdnech září. Proto je skutečně důležité, abyste své aplikace aktualizovali a případné změny se tak projevily i u vás. Když pak poprvé spustíte macOS High Sierra, nebude na vás čekat žádné nepříjemné překvapení.

3. Vypněte automatické zapínání aplikací při spouštění systému

Jde o doporučení částečně spojené s tím předchozím, nekompatibilní aplikace totiž mohou způsobit slušnou neplechu. To se ještě zhorší, když se budou spouštět zároveň se systémem. Redaktor AppleWorld.Today to zjistil tou nejtěžší cestou, konkrétně když instaloval osmou betu High Sierra. Jedna z automaticky se spouštějících aplikací způsobila zamrznutí instalace a počítač se tak kompletně zasekl.

Po vynuceném restartu sice počítač v pořádku naběhl, ale některé aplikace měly problém i po přihlášení do systému. Klávesnice a trackpad dokonce vůbec nereagovaly, celou obrazovku navíc překrývala částečně průhledná šedivá plocha. Jak se ukázalo, problém byl u aplikace, která dlouhé roky nebyla aktualizována, ale automaticky se spouštěla se systémem.

Podobným problémům je snadné předejít, stačí jít před updatováním do System Preferences > Users & Groups > Login Items a vypnout všechny automaticky spouštěné aplikace, které na seznamu nejsou již od Applu. Jakmile bude instalace hotová, můžete samozřejmě všechno zpátky povolit, jen před tím doporučujeme mrknou na kompatibilitu.

4. Buďte v klidu

Chápeme, každý se teď těší na novou verzi systému, ani my nejsme výjimkou. Nicméně je dobré být při updatování trochu trpělivý – v den vydání pojedou všechny servery naplno, nikdy jindy stejné množství žádostí najednou servery Applu nedostanou. Nový systém se tak může stahovat i několik hodin.

Tříměsíční testování a betaverze pak sice slouží k eliminaci problémů, ale i tak se občas může stát, že se do finální verze nějaký ten bug protlačí. Už jsme to viděli v případě telefonů, kdy se jeden po druhém dostávaly do nepoužitelného stavu. Apple tyto chyby opravuje skutečně rychle, takže pokud není update na novou verzi systému otázkou vašeho života a smrti a nepotřebujete macOS High Sierra hned od první vteřiny, doporučujeme klidně i několik dní počkat. Do té doby se s jistotou opraví všechny zásadní chyby. Jako bonus pak nebudete muset čekat dlouhé hodiny než se systém stáhne. Nezapomeňte, chytří uživatelé se učí z chyb ostatních!

Zdroj: AppleWorld.Today

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!