imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apple rekordní kvartál

Další rekordní kvartál pro Apple


Rok 2016 nebyl pro Apple tím nejlepším. Společnost nicméně konečně zveřejnila čísla za období Vánoc. Podívejte se s námi, jestli se Applu podařilo na konci roku zvrátit klesající tendenci.

Jako již tradičně, Apple zveřejnil své výsledky za první fiskální kvartál, který se pro investory počítá od října do prosince. Pojem „první kvartál“ může být poněkud zavádějící, jelikož v Cupertinu zahrnuje období Vánoc a druhý kvartál značí první tři měsíce roku. Analytikové sice tvrdili, že společnosti se nepodaří překonat loňská ohromující čísla, mýlili se ale: veškeré předchozí rekordy byly pokořeny. Tim Cook se v tiskovém prohlášení vyjádřil následovně:

Jsem velice šťastný, že se s vámi mohu podělit o prosincový kvartál Applu. Podařilo se nám vygenerovat největší příjmy v historii Applu, společně s rekordy pro zařízení a příjmy z iPhonů a Apple Watch a absolutní rekord příjmů za služby a Mac. Šlo o nejlepší kvartál pro naše služby v historii. Zákazníci App Storu pokořili v rámci svátečního kvartálu absolutní rekord. Taktéž jsme opravdu nadšení z našich nadcházejících produktů.

Příjem a zisk

Apple utržil v posledních třech měsících roku 2016 na příjmech 78,3 miliard, což znamená 3% nárůst oproti předchozímu roku. Tyto příjmy si produkty rozdělily následovně: iPhone 69 %, iPad 7 %, Mac 9 %, služby 9 % a ostatní 5 %. 41 % příjmů pochází z USA, 24 % z Evropy, 21 % z Číny, 7 % z Japonska a 7 % ze zbytku Ásie. Čístý zisk činil 17,9 miliard dolarů, což představuje 39% míru zisku a 3% pokles v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.

iPhone

iPhonu se opět dařilo nad míru dobře. Apple zvládl prodat v posledních třech měsících, včetně Vánoc, ohromujících 78,2 milionů jednotek, tedy 5% nárůst oproti roku 2015. V jednom jediném kvartále nebylo nikdy před tím prodáno více iPhonů. Za celý rok to dělá 215 milionů prodaných telefonů, což je jen o něco málo méně než aktuální roční rekord ve výši 234 milionů.

iPad

Jak jsme očekávali, prodeje iPadu jsou stále nízké a nepomáhá ani chybějící aktualizace z podzimu. Od října do prosince se tak prodalo celkem 13 milionů iPadů, což představuje 19% pokles. Prodeje za celý rok se zastavily na čísle 42,7 milionů oproti 49,5 milionům za rok 2015.

Mac

Prodeje počítačů Mac zaznamenávají v posledních letech pomalý, ale stabilní růst. Poslední kvartál nicméně vypadal na další propad, který byl ovšem tak tak zvrácen vydáním MacBooků Pro s Touch Barem. Apple tak celkem prodal během tří měsíců 5,4 milionů Maců, o 1 % více než předchozí rok.

Služby

Do kategorie služeb spadají iCloud, App Stores, Apple Music atd. Ty zaznamenaly kvartální prodeje v hodnotě 7 miliard dolarů a nárůst o 18 % oproti stejnému období předchozího roku. Nejvíce se o to pravděpodobně zasloužil iOS App Store (Pokémon GO!); i Apple Music má zvyšující se základnu předplatitelů a rozšiřuje se i Apple Pay. Tato kategorie v posledním kvartále vyrostla a stává se ještě důležitější součástí celkových příjmů společnosti.

Ostatní

V této kategorii nalezneme sluchátka Beats, různé příslušenství a samozřejmě Apple Watch, u kterých jsme se žádných přesných prodejních dat nedočkali, jako obvykle. Ačkoliv se hodinkám od Applu v obdoví Vánoc tolik nedařilo, pravděpodobně se jich za sledované období prodalo 4 miliony kusů. Kategorie zaznamenala příjmy ve výši 4 miliard dolarů a 8% pokles.

Tim Cook a CFO Luca Maestri vysvětlovali v rámci telefonní konference investorům tato data a poté odpovídali na jejich dotazy. Pro ty z vás, kdo mají rádi grafy, přinášíme kompletní výsledky za Q1 2017, včetně porovnání s předchozími kvartály:

apple rekordní kvartál apple rekordní kvartál apple rekordní kvartál apple rekordní kvartál apple rekordní kvartál apple rekordní kvartál apple rekordní kvartál apple rekordní kvartál
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!