imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

další velká věc apple rozšířená realita

Další velká věc od Applu: Rozšířená realita


Zařízení s podporou rozšířené (AR) a virtuální reality (VR) by měla být podle trendů čím dál více oblíbenější, což pro Apple představuje důležitou otázku, jakým směrem se na dalších 10 let vydat. Co by měli lidé očekávat od iPhonu? Co by udělalo brýle pro rozšířenou realitu od Applu skvělými? V dnešním článku si tato témata probereme.

Když se bavíme o rozšířené realitě, většina lidí si představí brýle na virtuální realitu, protože mezi těmito dvěma pojmy nevidí rozdíl. Virtuální realita je v podstatě jasný koncept a dá se snadněji zažít, i když ne každý má doma Oculus Rift nebo HTC Vice a patřičný počítač. VR headsety ještě nepatří mezi mainstreamové produkty, ačkoliv se v posledních letech objevila spousta experimentálních mobilních řešení. Nicméně ne zas tak velkou část populace by napadlo si nasadit brýle, které nás rázem přenesou do úplně jiné dimenze. I když by mohla virtuální realita stavět na hráčích a dalších IT fanoušcích, analytikové předpovídají slibnější budoucnost právě rozšířené realitě.

další velká věc apple rozšířená realita

Od doby, co převzal Apple Tim Cook, mluvil o velké řadě projektů, které (zatím) nebyly cupertinskou společností dokončeny. Jen si vzpomeňte na autonomní automobily nebo reformu televizního vysílání: všechny tyto věci jen čekají na na svůj začátek, i když se ho dočká jen menší část z nich, jestli vůbec. Kromě toho se Cook v otázce AR vs. VR zaměřil spíše hlavně na rozšířenou realitu. Analytikové a technologičtí žurnalisté vidí jednomyslně budoucnost Applu v rozšířené realitě. V jejich nejdivočejších snech vidí konec éry chytrých telefonů, které nahradí jeden úplně nový produkt.

Ohledně rozšířené reality jsem skutečně nadšený, protože na rozdíl od virtuální reality, jež uživatele odstřihne od světa, umožňuje AR být uživatelům přítomní v realitě a snad jim i pomůže k lepšímu prožitku aktuálních momentů. Většina lidí se nechce před zbytkem světa uzamknout na dlouhou dobu, dnes to ani navíc úplně nejde, protože se řadě lidem dělá špatně. S AR nemusíte být zabraní do jedné věci, ale můžete být součástí světa a konverzací. To je hlavní, co ve mně rezonuje.

Beru to jako stejně velký nápad jako smartphone. Smartphone je pro každého, nemyslíme si, že by byl iPhone pouze pro určitou demografickou skupinu, stát nebo vertikální trh: je pro každého. AR je na tom svou velikostí podobně, je obrovská. Na AR se dívám stejně jako na křemík ve svém iPhonu – není to konečný produkt, ale je to klíčová technologie. Musí se toho ale ještě spousta objevit, než se technologie stane dostatečně dobrou pro mainstream. Myslím si, že je tu velké množství věcí, jež by člověku skutečně pomohly v každodenním, reálném životě. Proto jsem kolem toho tak nadšený.

– řekl Tim Cook v dřívějším rozhovoru pro Independent

Často se mluvilo o tom, že funkce částečně založené na rozšířené realitě dostanou pouze iPhony, není ale vůbec jisté, že je to právě to, co má Apple s technologií značící začátek nové éry v plánu. K tématu zařízení, které by učinilo za pomocí nových technologií všechny ostatní chytré telefony včetně iPhonu zastaralé, lze přistupovat různě. Nejlogičtějším sloučením by byl příchod AR brýlí. Ačkoliv o ničem takovém ještě nejsou žádné konkrétní plány a novinky tento nápad nepotvrzují, ani nevyvracející. Apple stále bude muset do tohoto vlaku naskočit jako první, aby mohl trhu ukázat směr, jakým by se měl ubírat, stejně jako se mu to povedlo v roce 2007 s iPhonem.

další velká věc apple rozšířená realita

Minulý rok bylo vydáno spoustu analýz trhu, podle kterých se letos může jednat o poslední rok pro Apple, ve kterém může svým prodejem telefonů překonávat rekordy, jelikož je trh každou minutou naplněnější a v dnešních dnech už se jen zřídka najde někdo, kdo chytrý telefon nevlastní. Nepomáhá mu ani víra v modernizování starších iPhonů a vzkvétající trh s použitými iPhony. Applu ani investorům by rozhodně nepomohlo, kdyby se zákazníci ze dne na den rozmysleli, k čemu si kupovat nový iPhone, když starší generace funguje stejně tak dobře. Klesající prodeje jsou pro společnost ohromně nebezpečné. Bez pochyb bude potřebovat nějaký nový produkt, jelikož téměř všichni už nějaký chytrý telefon mají a největší příjmy Applu pochází právě z prodeje iPhonů.

Apple má proti své přímé konkurenci dvě silné zbraně. Jednou z nich je neustále se rozrůstající tým inženýrů, které se mu daří přetahovat z ostatních velkých vývojářských týmů, jako například z Oculus Rift nebo Microsoft HoloLens. Podle anonymních zdrojů má Apple ve svých řadách veterány profesionály na slovo vzaté, kteří mají vynikající znalosti hardwaru i softwaru pro AR a VR. Kvůli kouzlům s rozšířenou realitou dokonce přeběhlo pár umělců z Hollywoodu a Apple převzal pár menších společností zabývajících se 3D hrami. Podle některých zpráv pracuje v oddělení AR až tisícovka lidí. Priority Applu se tak bez pochyb změnily: zatímco oddělení počítačů očekávaných prodejů nedosahuje, iPhone se prodává nejvíce za celou svou historii. Apple má reálnou šanci se udržet v čele i na tomto trhu, pokud bude při příchodu éry AR spoléhat na iPhone.

další velká věc apple rozšířená realita

Dříve nebo později budou AR používat všichni. Podle analytiků bude mít AR větší dopad na společnost a spojení mezi lidmi, než tomu bylo s rozvojem chytrých telefonů, což nám nepřipadá nijak nepravděpodobné. Plocha, která se nám otevře po zmáčknutí tlačítka Home, se může kdykoliv přesunout před naše oči pomocí nějakého optického zařízení, které by mohlo nahradit iPhone. Kromě toho bychom s ní mohli začít okamžitě pracovat a prodleva by byla daleko menší, což by mohlo vyústit ve spojení našich osobních životů s kyber prostorem. To může znít opravdu děsivě, nicméně stejně tak děsivě může působit úpadek komunikace mezi přáteli na úplné minimum, protože se všichni (podvědomě) věnují spíše tomu, co se děje na displeji, na Facebooku, na fotkách a celkově na internetu.

Tim Cook k tomuto problému přistupuje podobně. Několikrát zmínil, že Apple vůbec neuvažuje nad možnostmi virtuální reality, protože ta snižuje komunikaci na osobní úrovni. Kromě toho vytváří kolem uživatele jakousi bublinu, přes kterou se lze dostat do snového světa. Když se technologie dostane tak daleko, že byste umělý svět virtuální reality nemuseli vůbec opouštět, ten opravdový svět se vám může značně odcizit. Nikdo samozřejmě nedokáže vidět do budoucnosti a nelze tedy jasně tvrdit, jakým směrem se bude virtuální realita ubírat. Co jisté ale je, tak se virtuální realita stane podstatnou součástí našich životů, ať už chceme, nebo ne.

další velká věc apple rozšířená realita

Další velkou výhodou, kterou Apple kromě svých inženýrů má, je jeho světovost (nebo ošklivěji řečeno obchodní politika), kterou kolem svých produktů vybudoval. Ačkoliv je ekosystém zakořeněný v produktech Applu velice příjemný, pokud máte všechna zařízení právě od něj, na druhou stranu vás k této značce přiváže. Když se vrátíme trochu zpět v čase, lze jasně vidět, že to není poprvé, kdy Apple vydělal hromadu peněz vytvářením produktů závislých na sebe samých, jako když se staví hrad z karet. Například jsme měli iPod, který nešlo synchronizovat nijak jinak, než přes iTunes, přes které jste mohli nakupovat písničky. Poté přišel iPhone, který způsobil pro všechny, kterým se iTunes nelíbil, spoustu problémů a program navíc po nějakou dobu ani nefungoval správně na PC.

Apple TV je zařízení určeno exkluzivně pro iOS, ke svým Apple Watch si musíte koupit iPhone a čip W1 používaný u sluchátek Beats nebo AirPods spolupracuje pouze s iPhonem, tudíž zde vždy platí pravidlo „iPhone plus jeden další produkt“. Pokud tomu bude obdobně i u AR headsetů, zruinuje to naše peněženky. Je tedy naprosto logické, že zpočátku bude za všechny výpočty zodpovědný iPhone a brýle budou jen zobrazovací zařízení se senzory a k jejich provozu tak bude iPhone opět potřeba. A kdyby veškerý aktuální humbuk kolem iPhonů nestačil, mohl by Apple vydělat jmění dobře promyšleným zařízením pro rozšířenou realitu.

další velká věc apple rozšířená realita

Podle tržní analýzy vyroste tento trh do roku 2024 na 165 miliard dolarů a všichni si budou chtít uzmout svůj kousek koláče. Na tomto trhu bude pravděpodobně ještě větší konkurenční boj než na dnešním trhu chytrých telefonů. Analytik pro Loup Ventures Gene Munster tvrdí, že Apple v podstatě nemá na výběr a dříve nebo později bude muset samostatné AR zařízení vytvořit. Podle Munstera brzy kompletně nahradí AR zařízení iPhony, stejně jako se pomalu odvracíme od velkých počítačů a po iPodu už skoro neštěkne ani pes.

Vytvořit dobré AR zařízení bude pravděpodobně těžší, než bylo vytvořit iPhone, zejména pokud si bude chtít Apple zachovat dobře známý štíhlý a uživatelsky přívětivý design, který nalezneme u všech jeho produktů. Taktéž není jisté, zda bychom se měli zaměřovat pouze na fyzickou stránku brýlí, jelikož u nich je problémem to, že kromě toho, že může jít o příslušenství zlepšující náš zrak, jde také o módní doplněk a lidé nebudou chtít nosit to samé jako všichni ostatní.

další velká věc apple rozšířená realita

I když vytvořit dokonalé zařízení nebude snadné, Apple pravděpodobně již použitelný software pro rozšířenou realitu vlastní a pravděpodobně bude pomalu implementován do iPhonu a vytvoří tak základní kámen pro přechod do nové éry. Nicméně mohou uběhnout leta, než Apple vydá skutečný produkt a navíc bude potřeba dostatečný čas na úpravy, jelikož půjde o něco úplně jiného, než na co jsme doposud zvyklí. Klíčovými vlastnostmi budou adekvátní displej, dostatečná výdrž baterie a dostupný obsah. Ne že bychom se museli o Apple strachovat, jelikož nejde o překážky, které by nešly překonat. Na druhou stranu musí přijít s něčím, o čem pořád nevíme, zda to bude mít na naše životy pozitivní, nebo negativní dopad.

Také budeme pravděpodobně potřebovat zcela nový operační systém a aplikace, jelikož jde o něco úplně jiného, než Apple kdy postavil. Kromě designu bude dalším důležitým aspektem vhodné uživatelské prostředí a navíc nás bude muset zařízení přinutit k tomu, abychom ho chtěli používat místo našich telefonů. To byl případ i prvního iPhonu. Apple nevynalezl znovu kolo, jen ho zabalil do takového balení, po kterém všichni touží a kupuje si ho stále více a více lidí. Kritická bude také přístupnost a různorodost služeb: Apple se tomuto odvětví bude zajisté v budoucnosti více věnovat, vzhledem k tomu, že příjmy ze služeb minulý rok překvapivě vzrostly.

další velká věc apple rozšířená realita

Je opravdu těžké předpovídat, co pro nás budoucnost chystá. Aktuálně to vypadá slibně, nicméně na poli rozšířené reality se toho ještě pořád musí spoustu vynalézt. Pokud Apple zvládne přechod do nové éry nějakým dobře navrženým produktem, mohl by se na vrcholu technologického odvětví udržet další 3-10 let. Čekají nás vzrušující roky, boje na trhu se přiostřují a většinou díky tomu vyhraje uživatel. Od Applu očekáváme stejně jako vždy vydání dokonalého přístroje, který bude úplně jiný než dnešní AR zařízení, jak designem, tak funkcionalitou.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!