imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Displej, který se po rozbití zvládne sám opravit!


Bohužel nejde o patent Applu, ale samotná technologie vypadá tak zajímavě, že si rozhodně zaslouží zmínku. Kdo ví, třeba Motorola jednou řešení Applu prodá a uvidíme jej u iPhonů…

Motorola je skutečným odborníkem přes patenty. Není divu, že Google v roce 2012 odkoupil divizi Motorola Mobility za 12,5 miliard dolarů (což je dosud největší nákup amerického giganta) v období patentové války. Důvod byl jednoduchý – s mobilní sekcí firmy totiž Google získal i 17 tisíc různých patentů.

O dva roky později Google prodal divizi Lenovu jen za 2,91 miliardy dolaru, nechal si však většinu patentů. To však Motorolu nezastavilo od toho, aby přicházela s dalšími patenty i nadále. Jedním z velice zajímavých řešení je technologie, kterou Motorola předložila patentovému úřadu v roce 2016.

Popis samotné technologie zní jako úplné sci-fi. Telefon bude schopný rozpoznat, když se displej rozbije, a následně ho pomocí tepla sám opraví. Aby vše fungovalo, musí mít v sobě displej již od výroby speciální složku polymeru s tvarovou pamětí. V magazínu Materials Today se pokusili co nejlépe popsat fungování tohoto polymeru:

Polymer s tvarovou pamětí je vznikající kategorií aktivních polymerů, které mají schopnost duálního tvaru. Umí změnit svůj tvar předem definovaným způsobem z tvaru A do tvaru B, pokud jsou vystaveny vhodným stimulantům. […] Dosud známé polymery s tvarovou pamětí používají jako stimulanty teplo nebo světlo.

To v podstatě znamená to, že pokud je na tyto materiály aplikované dostatečné množství tepla, navrátí se jim původní tvar – tím by byl pochopitelně nerozbitý displej. Technologii nedělá problém ani to, když je pod ní kapacitní LCD nebo LED vrstva. Dostatečné množství tepla by navíc zvládlo poskytnout už jen teplo těla uživatele, takže byste pro opravu nemuseli rozdělávat táborák.

Ač však patent zní sebelépe a jde o jakýsi svatý grál displejů, telefony se samoopravovatelným displejem bohužel v blízké době trh nezahltí. Zaprvé proto, že plast nebude nikdy navozovat stejně luxusní dojem jako sklo (s přechodem na polymer by proto Apple asi nesouhlasil). Zadruhé není úplně v zájmu výrobců telefonů, aby vytvářeli telefony, které se sami zvládnou opravovat.

Technologie by ale našla skvělé uplatnění třeba u levnějších telefonů nebo zařízení pro děti.

Zdroj: The Verge, ScienceDirect

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!