imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Dnes je iPhonu deset let


Před deseti lety představil Steve Jobs první iPhone. Přestože tento telefon změnil svět, obrovské množství lidí první iPhone nikdy nedrželo v ruce.

Mnoho čtenářů našeho článku je možná tak mladých, že si vůbec představení prvního iPhonu nevybavuje. Jsme si také jisti, že jen skutečně málokdo tento přelomový telefon držel v ruce a mohl si ho na vlastní oči prohlédnout. Každý fanoušek značky by však jednou za život měl, jde přeci jen o telefon, který změnil nejen technologický svět.

Na 9. ledna 2007 byla naplánována klasická keynote Applu. Každý leden podobná konference probíhala, nikdo tak neočekával cokoliv speciálního. Fanoušci značky se těšili na OS X Leopard, iLife 07, iWork 07, Photoshop pro OS X s Intelem a iTV. A v ideálním případě ještě nějaké to překvapení na konec. „One more thing“, tak podobná překvapení Steve Jobs označoval. Jobs však mobilní novinku stejným souslovím nepředstavil.

Dnes je den, na který jsem se těšil dva a půl roku. Dnes Apple znovu vynalezne telefon, a tady je.

Těmito větami Steve Jobs odstartoval jedno z nejlépe napsaných a přednesených představení produktu v historii. Dost pravděpodobně jste někdy za posledních deset let samotnou konferenci viděli, ale kdyby náhodou ne, rozhodně stojí za zhlédnutí:

V době, kdy byl iPhone představen, jste keynoty Applu nemohli sledovat v přímém přenosu. Jediné, co vám tedy zbývalo, bylo číst textové komentování. Mnoho lidí bylo během čtení novinek či případně zpětného zkouknutí samotné prezentace šokováno. Představení iPhonu každého zaskočilo, jelikož si nikdo nic podobného nedokázal představit ani ve snu. Pochopitelně do momentu, než jej Steve Jobs ukázal.

01_iphone_10_years_old_today
Tohle byla pochopitelně jen legrace, reálná verze pak vypadala o dost jinak.

První iPhone měl své mouchy. Například nedokázal fungovat na 3G sítích, neměl GPS modul, nemohli jste posílat MMS, foťák měl jen 2 megapixely, neuměl nahrávat video, iOS navíc nepodporoval tehdy klíčový Flash. Neměl žádné aplikace ke stažení, nemohli jste změnit své vyzvánění nebo pozadí plochy.

Polovina technického světa iPhone okamžitě zavrhla, druhá si stála za tím, že Apple přišel s nejlepším telefonem na světě.

02_iphone_10_years_old_today

Navzdory všem nevýhodám byl první iPhone magickým zařízením. Není pro to lepší označení. Řada uživatelů byla uchvácena designem telefonu a způsobem, jakým iOS fungoval. Bylo z něj cítit, kolik práce do něj vývojáři vložili a kolik lásky mu Steve Jobs a jeho tým věnovali. Každý milimetr a pixel měl své místo, použitelnost iOS byla skvělá. Přes všechnu krásu systému nás však naprosto ohromilo to, když jsme objevili, co dokážeme dvěma prsty. Nezapomínejte na to, že v té době byly smartphony teprve v plenkách. Na trhu v tu chvíli byly třeba Nokia N95 nebo Sony Ericsson P990. iPhone byl, jako bychom poskočili hned o několik let dopředu.

03_iphone_10_years_old_today

Kdyby nepřišel iPhone, žádný ze současných smartphonů bychom neměli. Rozhodně ne v aktuální podobě. Dost jistě by se telefony držely původní linie a byly dost hloupější a méně stylové.

04_iphone_10_years_old_today

iPhone byl prostě rozhodujícím faktorem pro to, jakým směrem se posledních deset let trh vyvíjel – každý telefon, který od té doby vyšel, byl srovnávaný s iPhonem, u řady z nich to trvá dodnes. Nehledě na to, že se na trhu objevilo velké množství smartphonů, které telefon od Applu technicky překonávaly. Mnoho recenzentů i v současnosti lpí na konkrétních specifikacích a dávají je do porovnání s iPhonem. Nový produkt před deseti lety jednoduše měl to kouzlo, jež z něj udělalo úspěšný produkt.

05_iphone_10_years_old_today

Steve Jobs tehdy prohlásil, že by byl rád, pokud by iPhone dokázal získat jedno procento na mobilním trhu, čili nějakých 10 milionů prodaných kusů. No, dařilo se mu trochu více, do dnešního dne iPhone prodal přes 200 milionů zařízení ročně, na což tehdy ani nepomysleli.

06_iphone_10_years_old_today

Když se podíváme na přiložený graf, iPhone se dostal na kýžených 10 milionů prodaných kusů ročně hned rok po vydání, prodeje pak ještě raketově narostly. Růstu pomohlo zvětšování trhu a situaci neztěžovali ani dlouho zkostnatělí konkurenti.

Je zajímavé se zamyslet nad tím, jak by mohl vypadat iPhone za dalších deset let. Jen si pomyslete, jak obrovský pokrok udělal iPhone 7 proti původnímu kousku s 2mpx kamerou. Jak bude iPhone vypadat v roce 2027? Jak bude vypadat displej? Jak bude fungovat Siri? Jaké aplikace na svém telefonu budeme mít? Seznam otázek bychom mohli prodlužovat donekonečna, odpovědí se však dočkáme jen tak, že počkáme.

07_iphone_10_years_old_today
Koncept iPhonu

Jedna věc je však jasná – ať už budou iPhone a další telefony na trhu za deset let vypadat jakkoliv skvěle, můžeme za vše poděkovat prvnímu iPhonu, který vyšel před deseti lety. Všechno nejlepší, iPhone!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!