imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Dokonce i Facebook si myslí, že je Facebook škodlivý


S příchodem smartphonů a sociálních sítí se absolutně změnil život tak, jak ho velká část populace žije. Dokonce i Facebook si myslí, že je nejvyšší čas, abychom začali sledovat, kolik času na které sociální platformě strávíme.

Jestliže tento článek čtete na mobilním telefonu, je velká šance, že jste se sem dostali přes Facebook. To není nic překvapujícího, gigant mezi sociálními sítěmi vedle propojení miliard lidí zprostředkovává i řadu zpráv. Největší akce našich přátel, naše oblíbené webové stránky, novinky, obrázky, videa… to vše je spojeno a namixováno každému dle chuti. Zní to dobře, že?

Ve skutečnosti tak skvělé není, zejména, když si uvědomíme, kolik času na Facebooku strávíme. Výzkumy zjistily, že Facebook ovlivňuje samotné sociální pilíře společnosti, bývalý viceprezident společnosti tento fenomén okomentoval. Chamath Palihapitiya, který byl zodpovědný za zvětšování uživatelské základy Facebooku, se nedávno vyjádřil následovně:

Naše životy formujeme podle toho, co považujeme za dokonalost, protože nás odměňují krátkodobé signály, jako jsou lajky nebo srdíčka. Vnímáme to upřímně a s hodnotou, přitom jde jen o falešný záchvěv popularity, který je krátkodobý a stále více prázdnější a zbytečnější.

To na svět sociálních sítí nevrhá nejlepší světlo, že? Bylo by zvláštní, kdyby společnost Marka Zuckerberga nechala celé vyjádření bez povšimnutí. Překvapivě k tomu však přistoupili jiným způsobem. Na základě výzkumu zjistili, že lidé, kteří tráví více času na Facebooku, mají často izolovanější životy (takže jsou osamělejší) než ti, kteří tráví víc času na Messengeru.

Podle výzkumu Facebook tyto dvě uživatelské skupiny odlišuje. Jedna skupina jsou ti, kteří tráví velkou část času pasivním sledováním informací a vstřebávají zprávy bez interakce. Takový uživatel příspěvky nekomentuje, ale raději jim dává lajky. Výzkum, který vznikl na půdě University of Michigan, ukazuje pokus na studentech – ti, kteří své desetiminutové přestávky trávili čtením místo interakcí, měli horší náladu než předtím.

Podle dalšího průzkumu z University of California San Diego mají obecně lidé, kteří lajkovali dvakrát více než je obvyklé, horší zdravotní stav. Facebook tak možná naznačuje, abyste přestali číst a začali interagovat. Společnost ve spojení s těmito studiemi zdůrazňuje tři funkce, jednou z nich je Snooze. Funkce ztlumí přátele, skupiny a stránky ve vašem přehledu na 30 dní.

Pokud třeba znáte přátele, kteří rády prozradí všechno z příběhu nových Star Wars, možná je ideální čas funkci vyzkoušet. Facebook zdůraznil i funkci Take a Break, kterou lze zapnout po změně vztahu. V podstatě si tak můžete dát pauzu od příspěvků a fotek vašich ex. Zatřetí pak Facebook zdůraznil dlouhodobou snahu regulovat fake news a clickbaity.

Výsledkem argumentace Facebooku je tedy to, že pokud vám ničí život přehled příspěvků, začněte více komunikovat na Messengeru. Tam dost reklam najdete taky. Problematika je ale trochu komplikovanější, generace již začínají mít Facebook jako hlavní formu sociální interakce. Jenom proto, že vám někdo řekne, že jste se kvůli závislosti na sociálních sítích stali necitlivou a prázdnou skořápkou člověka, nezmění se to ze vteřiny na vteřinu, i kdybyste na to přistoupili.

Každý by měl rozhodnout sám za sebe, kolik času je sociálním sítím ochoten věnovat. Patří mezi ně pochopitelně i Instagram nebo YouTube. O dětech pak mají plné právo rozhodnout jejich rodiče, jako ve všech dalších případech. Ve stejnou chvíli však řekl na Twitteru Jeremy Hunt, státní tajemník pro zdravotnictví, že by si měl Facebook od dětí udržovat odstup a chovat se zodpovědně. Bylo to v přímé návaznosti na vydání dětské verze Messengeru.

Zdroje: Facebook Newsroom, CNBC, BBC a Axios

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.