imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Dokonce i magazín TIME používá iPhone pro focení na titulní stranu


Další ze známých časopisů se rozhodl použít iPhone k vytvoření titulní fotografie k aktuálnímu číslu. Každá portrétová fotka tohoto čísla, věnovanému významným ženám, byla pořízena na smartphone od Applu. A to nejen na iPhone 7…

Nikoho asi nepřekvapí, když třeba v městském zpravodaji najde fotografie pořízené chytrým telefon. Nicméně fakt, že si známé magazíny vybírají fotky z iPhonu na své titulní strany, říká o vývoji mobilního focení opravdu hodně. Týdeník TIME byl založen roku 1923 a stal se jedním z nejprestižnějších časopisů vůbec.

Samotný úkol byl velice náročný, i kdyby nešlo o fotografování na mobilní telefony – v aktuálním čísle se totiž setkáváme s ženami, které různými způsoby formují svět. Podle všeho nebylo na pořízení každé s fotografií více než několik minut, všechny účastnice mají totiž extrémně nabité diáře (nejkratší focení trvalo dvě minuty, nejdelší pak dvacet minut). To je důvod, proč se focení na iPhone ukázalo jako perfektní volba – hlavní výsadou mobilního fotografování je fakt, že nepotřebuje dlouhé nastavování před samotným výkonem. Dokonce není potřeba ani profesionálního studia. Magazín požádal 27letou brazilskou fotografku Luisu Dörrovou, aby vytvořila sérii fotek pod názvem „Firsts: Women Who Are Changing The World“. Samotná autorka se o zkušenost také podělila.

Líbí se mi jednoduchost, s jakou byly fotografie pořízeny. Nejlepší z pohledu fotografa je, že se cítíte extrémně lehcí a volní. Skoro jako bych mohla dělat obrázky vlastní rukou. Není tu žádný hluk, pomůcky, nástroje nebo zástrčky – jen cíl fotografie a já.

 

Pravděpodobně nejzajímavější částí výpovědi fotografky je to, jak dlouho již iPhony zvládnou více než si myslíme. Tvorba této série ve skutečnosti zabrala dlouhé měsíce (bylo velké množství lidí, u nichž byla potřeba udělat portréty) a Luisa začala ještě před tím, než se vůbec iPhone 7 objevil. U aktuálního modelu už jsme věděli, že je schopný tvořit skvělé fotky na titulní strany.

Na první sérii schůzce s Mary Barraovou jsem použila iPhone 5, následně jsem přešla k iPhonu 6, poté k iPhonu 6S. V průběhu projektu vyšel iPhone 7, takže jsem s iPhonem 7 zvládla vyfotit celkem 36 lidí.

Používám klasický fotoaparát ve čtvercovém formátu. Jelikož navíc ve FIRSTS pracujeme s přirozeným světlem a bylo náročné si jakkoliv pohrávat i jen s trochou světla, jsem začala využívat automatického HDR.

A co si focené dámy pomysleli, když k nim přišla 27letá fotografka pouze s iPhonem v ruce?

Focení lidí na ulici a mých přátel pomocí iPhonu je jedna věc. Fotografování mocných a známých žen je zcela něco jiného. Zprvu to bylo obtížné. Dámy byly překvapené, že vidí někoho jako mě. Měla jsem pocit, že očekávali někoho staršího, s několika asistenty a řadou kamer a světel.

Zdroj: 9to5mac

Nejvyšší úroveň fotografování pomocí iPhonu nyní reprezentuje iPhone 7 Plus. Už jsme viděli titulní fotografie, dokonce pomocí něj vznikl krátký film.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!