00_a_tiny_ios11_change_you_will_love_cover

Drobná změna v iOS 11, kterou si zamilujete

#Novinky
2017. 06. 08.

Nejnovější verze operačního systému dorazila s hromadou nových funkcí. Vedle hlavních updatů jsme pro vás posbírali seznam 17 různě velkých novinek, o nichž Apple nemluvil. Teď pro vás máme něco, co je oproti ostatním novinkám skutečná drobnost, ale čekali jsme na ni hodně dlouho.

Vzpomenete si na situaci, kdy na svém iPhonu sledujete video, ale chcete o trochu změnit hlasitost. Jakmile kliknete na tlačítko pro úpravu, objeví se před vámi obrovský kontrolní panel, který tam vydr[VOLUME……]ouho? Asi to znáte, protože jde o součást systému již dlouhé roky. Není na tom v zásadě nic strašného, samotný panel vypadá krásně, během úpravy hlasitosti kdykoliv jindy vůbec nepřekáží. Ale během sledování videa? Někdy jde o tak skvělý moment, že z toho málem dostanete infarkt.

twitter

Nicméně od teď…! Jde o jednu z nejdůležitějších drobných změn, která si nezískala vůbec žádnou pozornost – Apple konečně předělal design HUDu pro ovládání hlasitosti a změnil jej do diskrétnější podoby. Od teď už nepřijdete o moment, kdy váš oblíbený fotbalista střílí gól nebo když máte skočit v Chameleon Run. Žádná nutnost posouvat video o kousek dozadu, abyste znovu zhlédli kousek, co vám unikl; už žádné zkažené momenty během hraní; prostě jen krásný a diskrétní indikátor v pravém horním rohu. Apple, se slzou v oku ti děkujeme!

Tato změna byla na seznamu přání uživatelů hodně vysoko, těsně následovala touhu po příchodu Dark Modu a upravitelného Kontrolního panelu (ten již máme). Aplikace, jako třeba YouTube, si naštěstí problém uvědomily mnohem dříve a vytvořili vlastní systém, jenž nezakrývá videa. Tentokrát jde ale o změnu napříč celým systémem. Jasně, nový HUD se v současné beta verzi sytému nezobrazuje všude, ale ve finální verzi pravděpodobně převezme roli všude.

Před změnou
Před změnou
Po změně
Po změně

Ve spojení s touto teorií by se nemusel indikátor během poslechu hudby zobrazovat vůbec. Je na tom něco logického, protože se sluchátky v uších snadno určíme správnost hlasitosti, nepotřebujeme vizuální zpětnou vazbu.

A pak že Apple není inovativní, že?

Zdroj: The Verge

Přidejte komentář
 • Honza Maixner

  S celým textem naprosto souhlasím, ale ta poslední věta mě rozesmála. Označovat tento otravný detail za inovaci je k smíchu.

  • Antonín Vodička

   To bude ironie.

   • Honza Maixner

    Ne, to je myšleno zcela vážně. Apple je dojná kráva pro akcionáře. Nabízí sice perfektní systém, ale inovace jsou na bodu mrazu.

    • Ex1tus

     Je to ironie. ;)

    • Antonín Vodička

     Já jsem nemyslel váš komentář, ale tu větu v článku.

     • Honza Maixner

      Omlouvám se, přeji hezký den.

 • http://esperas.eu Sandra Abigail

  Mě to nějak nevadí, hlasitost si nastavím (pokud ji vůbec musím změnit) při spuštění videa a pak na to nemusím sáhnout, takže o žádné důležité momenty nepřicházím.

  • Ex1tus

   Je to tak, ale člověk občas zapomene, změní se podmínky nebo video/hra nemá konzistentní hlasitost. Prostě drobnost, která udělá radost a zpříjemní používání, pokud na to dojde. :)

   • http://esperas.eu Sandra Abigail

    To je pravda, občas se to změní. Uvidíme, jak to bude vypadat, asi to bude ze začátku trochu nezvyk, ale většinou má Apple změny k lepšímu :-)