imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Exkluzivní fotografie z Apple Parku


Perfektní křivky, pečlivě zpracovaný hliník, nekonečné skleněné plochy a silně oplocený park. Exkluzivní rozhovor o nové centrále Applu přímo z Apple Parku s Timem Cookem a Jonym Ivem.

Z pohledu nákladů na výstavbu prostředí nebo zájmu médií o během výstavby centrály neexistuje podobná firma jako Apple. Apple Park (dříve nazývaný jako Apple Campus 2) byl tématem zpráv od roku 2011 a již zanedlouho se na jeden ze snů Steva Jobse budeme moci podívat. Za posledních šest let se toho mnoho změnilo, ale od Stevova úmrtí se Tim Cook držel géniem nastavené cesty: naplnění Jobsovy vůle bylo vždy hlavním cílem.

01_exclusive_photos_from_apple_park

Každý měsíc jsme se poslední dobou dostávali pár novinek a videa natáčená dronem, pravidelně jsme o nich informovali i u nás na iMagazínu. Dnes tu však máme nejdelší článek na toto téma. Pod vedením Stevena Levyho z Wired můžete nasednou na speciální cestu Apple Parkem, kde se dozvíte řadu drobností kolem výstavby.

One more thing

Ve svém historickém projevu roku 2011 řekl Steve Jobs před radou City of Cupertino, že firma „roste jako tráva.“ Od roku 1997 firma zažívá enormní růst, stejně tak tomu bylo u Apple Parku. Půjde o perfektní příklad grandióznosti Applu. Sami bychom byli ohromeni ohromností celého komplexu a plochami dveří či oken. Sloupkař Wiredu se cítil při první návštěvě Apple Parku stejně:

02_exclusive_photos_from_apple_park

Projeli jsme vstupem, který nás před výjezdem zavedl pod samotnou budovu a na nádvoří. Jelikož jde o prstenec, pochopitelně zde nenajdeme žádné lobby, ale devět vstupů. Ive se nabídl, že mě provede skrz restauraci – jde o obrovské atrium, jež prostupuje všemi čtyřmi patry budovy. Jakmile bude hotova, pojmou obrovské přízemí a stravovací balkóny až čtyři tisíce lidí najednou. Po stranách restaurace jsou masivní skleněné dveře, které mohou být v případě příznivého počasí otevřeny dokořán, lidé tak budou jíst na čerstvém vzduchu.

„Mohlo by to znít jako hloupá otázka,“ řekl jsem. „Ale proč potřebujete čtyřpatrové skleněné dveře?“

Ive zdvihnul obočí. „No,“ začal. „Záleží na tom, jak definujete potřebu, že?“

03_exclusive_photos_from_apple_park

Během tour se dokázalo, že chce být Apple Park opuštěným ostrůvkem klidu a míru. Jony Ive přitáhl Levyho pozornost ke každému detailu a ukázal, s jakým entusiasmem a odhodláním celý komplex navrhli. Stejně tak, jak tomu bývá v případě jejich zařízení. Nová centrála má více než 260 tisíc metrů čtverečních a nabízí prostor pro 12 tisíc zaměstnanců.

Je frustrující mluvit o této budově z pohledu absurdně velkých čísel. Sice jsou to zajímavá statistická data, ale vy nežijete v zajímavé statistice. Přestože je vytvoření skla v takovémto měřítku technologickým zázrakem, rozhodně nejde o cíl. Cílem je vytvořit budovu, kde může být mnoho lidí v neustálém kontaktu a kde mohou spolupracovat, chodit a mluvit spolu. – řekl Jony.

04_exclusive_photos_from_apple_park

Historie Prstence

Nešlo o Stevův první nápad. Ive vzpomínal, že mu tehdejší CEO firmy začal vyprávět o nové centrále již v roce 2004; tehdy spolu vytvořili celý koncept. Myšlenka přišla od Hyde Parku v Londýně. Až do roku 2009 se však nic nedělo, tehdy ale koupili odpovídající pozemek nedaleko od stávající centrály. Až pak se Steve se svým plánem obrátil i na Normana Fostera.

Norman je celosvětově známým architektem. Jde o držitele Pritzkerovy ceny a mezi jehož díla patří třeba přestavba budovy Říšského sněmu v Berlíně, hongkongské letiště či proslulá londýnská věž Gherkin. O dva měsíce později dorazil architekt do Cupertina a nakreslil několik návrhů Jobsova snu. Nakreslil obrovská okna, gigantické kovové prvky, parky a rostliny.

05_exclusive_photos_from_apple_park

Jobs chtěl pouze jednu restauraci a mnoho zákoutí, kam lidé mohou zamířit, když spolu chtějí probírat nápady. Teď jsou nuceni pro vzájemnou komunikaci využívat obrovské komunitní prostory. Krok po kroku architekt nalezl cestu, jak uskutečnit centralizovanou vizi výkonného ředitele. Podle Fostera byli myšlenkou nadšení. Množství rostlin také není zanedbatelné. Kolem centrály Applu naleznete přibližně 9 tisíc stromů vypěstovaných v okolí.

Práce v přírodě

„Dokážete si představit, že byste pracoval v národním parku,“ zeptal se Tim Cook, který po Stevu Jobsovi převzal roli CEO v roce 2011. Říká, že jakmile dojdou nápady, uteče do přírody a hledá řešení tam. A podle všeho to funguje. Od teď budou všechny kanceláře, designové stoly a 12 tisíc zaměstnanců neustále blízko přírody.

06_exclusive_photos_from_apple_park

Nebude to ani trochu vypadat jako Silicon Valley.

Steve prozradil, že zrealizování tak obrovského projektu bylo mnohem složitější, než si představovali. V případě takto obrovských investic bylo složité najít odpovídající dodavatele a adaptovat se prostředí. Museli všechna obrovská okna vybavit cloněním, jelikož v Cupertinu je prakticky pořád slunečno, a jelikož v okolí není nic, co by budovu před slunečním svitem chránilo.

Šlo vlastně o poslední moment, kdy jsem s ním mluvit. Pátek před jeho úmrtím,“ řekl Cook. „Sledovali jsme film Vzpomínka na Titány. Miloval jsem ten film, ale byl jsem překvapený, že se líbil i jemu. Vzpomínám si, jak jsme se tehdy o výstavbě bavili. Šlo o něco, co mu dodávalo energii. Vtipkovali jsme o tom, že jsme se občas báli, že něco bude složité. To nejdůležitější jsme si však neuvědomovali, největší výzvu ze všech.“

Co to bylo?

„Rozhodnutí, kteří zaměstnanci se přesunou do hlavní budovy a kteří budou muset pracovat v okolních budovách. Pořádně jsme se tomu spolu zasmáli.

07_exclusive_photos_from_apple_park

Zajímavost

Apple vždy dbal i na ty nejmenší detaily a často žádal o patenty i na ty nejdrobnější nápady. V tomto případě si dávali pozor i na design krabic, aby pizza s sebou neztratila svou křupavost. I tohle je v Apple Park Café možné. Vymysleli obal, který jídlu dodává dostatečné množství vzduchu, pokud si je chce člověk vzít s sebou. My bychom určitě neváhali, kdybychom mohli navštívit restauraci Applu, kde bychom dostali pizzu perfektně navrženou samotným Ivem a odnesli si ji v iPizzaboxu.

08_exclusive_photos_from_apple_park

Zdroj: Wired

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!