imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Externí disky a Windows


Světu nevládne pouze jediná počítačová platforma, a tak dříve nebo později budete řešit problém, jak nejlépe přenášet data na externích discích mezi Macy a ostatními operačními systémy.

1. Souborové formáty

Základní problém spočívá ve faktu, že každý z operačních systémů používá jiný souborový systém. Vinou toho je přenos dat jinak, než prostřednictvím internetu výrazněji ztížen. Zatímco systémy Windows používají vlastní NTFS, jablečné počítače ukládají svá data pod dohledem formátu HFS+. Ovšem Mac vinou licenčních omezení umí NTFS disky pouze číst a Windows pro jistotu HFS+ ani nepřečtou.

Jistým řešením může být formát FAT32, který je však kvůli svému stáří omezen na maximální velikost souboru 4 GB a znemožňuje tak přenášení velkých souborů.

bod 02 - 1
2. Naučte Maca NTFS

První možností je naučit Maca zapisovat na NTFS disky. Pokud pomineme nebezpečný postup s hackováním vaší instalace Mac OS X, budete muset použít některý z externích doplňků. Zde bych vám doporučil ovladač jménem Tuxera NTFS (www.tuxera.com), se kterým budete moci na tyto disky zapisovat v podstatě plnou rychlostí. Jeho nevýhodou je fakt, že za něj zaplatíte 25 EUR. K dispozici je však i zdarma dostupná časově omezená zkušební verze.

bod 02 - 2
3. Naučte Windows HFS+

Druhou možní je naučit Windows číst HFS+ disky. Přestože existuje několik komerčních doplňků, v reálném použití si ve většině případů vystačíte se zdarma dostupným ovladačem, který je součástí aplikace Boot Camp. Případně můžete použít komerční aplikace MacDrive 10 společnosti Mediafour (www.mediafour.com/products/macdrive).

4. Jeden formát pro všechny

Nebylo by pěkné, kdyby jeden formát disku mohly přečíst různé operační systémy? Od nepaměti jím byl již zmíněný FAT32 a stejné ambice si činí také jeho nástupce. Jedná se o souborový systém ExFAT. Ten rozšiřuje starý FAT například právě o podporu velkých souborů. Rozumí mu jak Mac OS X od verze 10.6 nahoru, tak i operační systém Windows 7 a novější (pro starší verze Vista a XP je k dispozici podpora ve formě aktualizace) a zvládnou jej také počítače s Linuxem. Takto zformátovaný disk zkrátka mohou použít všechny počítače a již dokonce i některé multimediální přehrávače.

bod 04

Mac však umí tyto disk nejenom číst a zapisovat, ale i formátovat. Provedete to nejlépe v nástroji Disková Utilita, ve kterém po zvolení příslušného disku klepnete v pravé části okna na položku Smazat. Z rozbalovací nabídky Formát pak již zvolte pouze volbu ExFAT a vše potvrďte klepnutím na tlačítko Smazat.

5. Bezpečné odpojení

Nyní můžete s externími disky pracovat na obou počítačích bez jakýchkoli omezení. Mějte však na paměti, že právě v případě přecházení mezi různými platformami je více než jindy důležité před vytažením disku z počítače je nejdříve odpojit softwarově. Na Macu tak učiníte kliknutím na malou ikonu trojúhelníku v postranním panelu Finderu.

bod 05
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!