imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

ForkLift 3 pro Mac je venku


Zkušenější uživatelé Macu si jistě dobře znají jméno ForkLift, protože šlo dlouhé roky o nejpopulárnějšího správce souborů. Na světlo světa se nyní dostává nová verze!

ForkLift je skvělý hned z několika důvodů – kromě samotné správy souborů jde také o FTP klienta. Aplikace z dílny BinaryNights si zažila obrovskou vlnu slávy s neskutečnou řadou stažení. S novou verzí se však správce souborů stává ještě lepší, ForkLift 3 je tady.

ForkLift je ve své podstatě dvoupanelový správce souborů, může tak jít o šikovnou variantu pro lidi, kteří si na něco podobného zvykli třeba u Windows (nebo dokonce ještě u DOSu či Norton Commanderu). Je snadné se rychle přeorientovat na fungování Finderu, ale jestliže chcete získat přístup ke vzdáleným serverům, je praktické použít více panelů. Právě v tomto směru se nový ForkLift zlepšil nejvíce. Pojďme se podívat na novinky.

Nebo ještě se zastavme u něčeho, co zase tolik nové není – můžete se kromě místních souborů propojit se vzdálenými servery skrze protokoly SFTP, FTP, WebDAV, Amazon S3, Rackspace CloudFiles, AFP, SMB a NFS. Je navíc možné připojit se na více serverů najednou, díky dvěma panelům pak přesouvat soubory mezi nimi. Novinkou pak je, že se ForkLift mini objevuje i v menu, svá oblíbená místa tak můžete otevírat snadno, stejně tak na ně třeba nahrávat soubory.

01_forklift3_released_on_mac

Najdeme zde možnost synchronizace, a to jak u jedné, tak u více složek najednou se stejnými soubory nalezenými na serverech. Rychle dostupný je i přístup ke složkám, jenž vám umožní udělat z jedné místní a ze druhé vzdálenou. V tomto rozhraní je možné navíc i upravovat textové dokumenty (txt, html, csv apod.). U komprimovaných složek funguje prohlížení úplně totožně, protože se chovají jako klasické složky.

Novou funkci Quick Open bychom mohli pojmenovat jako „Spotlight pro ForkLift“ a můžete pomocí něj dělat hned několik věcí, aniž byste museli zvednout ruce z klávesnice. Pochopitelně to bude chtít trochu cviku, než objevíte všechny skryté schopnosti. Jakmile tomu přijdete na chuť, funkcemi, jako třeba vícenásobné přejmenování, si ušetříte hromadu práce.

Vzhled se příliš nezměnil, stal se jen trochu čistším a hezčím. Jestliže jste ale s předchozími verzemi vyrůstali, nebudete muset nic složitě objevovat. S designem však přichází i šikovný temný režim. Bohužel nesedí s nastavením macOS (předpokládáme, že ani tato možnost neexistuje), ale vše můžete během několika kliknutí předělat v nastavení. Aplikace vám tak nebude do očí vypalovat dálnice, když ji otevřete v temnějším prostředí. V nastavení mimochodem najdete i tlačítka pro správu komprese nebo ForkLift mini.

03_forklift3_released_on_mac

Mohli bychom pokračovat ještě hodně dlouho, než bychom všechny funkce nového ForkLiftu vyjmenovali (pracovní plochy, mazání aplikací, podpora git, porovnávání souborů, správa záložek…), takže se tady prostě zastavíme. Aplikace je díky vydání ve slevě, licenci pro jednoho uživatele nyní na oficiálním webu naleznete za 20 dolarů (oproti klasickým 30 dolarům), dosavadní uživatelé ForkLiftu pak za upgrade zaplatí pouze 15 dolarů (místo 20). Jestliže jste navíc pořídili ForkLift 2 až po 5. červenci 2016, upgrade získáte zcela zdarma. Kdybychom měli na Macu doporučit nějaké aplikace třetích stran, ForkLift by byl rozhodně jednou z nich.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!