imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Fotky v iOS 11 zaberou méně místa


O nové funkci jsme se zmínili jen krátce, přestože půjde o relativně velkou změnu – s iOS 11 byly představeny dva nové formáty médií. HEIF bude pro fotky, HEVC bude zase pro videa. Nové formáty nám pak mohou ušetřit skutečně hodně místa.

V posledních letech byla pro videa pořízená v iOS standardem komprese pomocí H.264, u fotek byl pak roky používán JPG. Během té doby však s kvalitou kamery rostla i kvalita pořízeného obsahu, tím pádem i jeho velikost. Problémem se tak stával prostor, protože jste ho potřebovali zásadně víc na iPhonu či na svých cloudových službách.

Nicméně je tu i jedno mnohem efektivnější řešení – lepší procesy komprese. To je moment, kdy na řadu přichází dvojice High Efficiency Image File Format (HEIF) a High Efficiency Video Coding (HEVC). Oba formáty patři mezi čerstvé novinky, vývojáři dokončili technické specifikace až ke konci roku 2015. Vývojáři však nepatřili pod Apple čili nejde o vlastní řešení, jež by se vymykalo běžným standardům. Firma se jednoduše připravuje na budoucí trendy konzumace a tvorby médií.

01_photos_will_take_up_less_space_in_ios11

Co to znamená pro uživatele? V podstatě to, že pokud budou používat zmíněné dva formáte, jejich videa a fotky zaberou ani ne polovinu toho, co dříve – vše samozřejmě při zachování původní kvality. To je, co efektivnější procesy pro konzumaci dělají.

Asi to mnoho lidí neví, ale Apple používá ke kompresi HEVC již nějakou dobu, konkrétně u FaceTime. Ano, od iPhonu 6 a novějších probíhají videohovory pomoci této technologie, díky čemuž získáváte slušnou kvalitu obrazu i s horším signálem. A to ani nemluvíme o tom, kolik dat díky tomu ušetříte.

02_photos_will_take_up_less_space_in_ios11

Jestliže se dostanete k betě iOS 11 (o tom, jaká úskalí to skrývá jsme psali v tomto článku), můžete kouzlo vyzkoušet na vlastní prsty. Vše, co pro to musíte udělat, je přepnutí formátu, a to skrze Settings > Camera > Formats. Pod High Efficiency naleznete HEIC a HEVC, pod Most Compatible pak JPG a H.264. Na 9to5mac tyto možnosti vyzkoušeli.

Autor článku vyfotil noční New York – fotka pořízená pomocí JPG měla 2 MB, pomocí HEIF pak jen 1,2 MB. Podobných výsledků dosáhl i u videí. H.264 vytvořil video o velikosti 61,2 MB, zatímco H.265 (čili HEVC) video jen ve velikosti 33 MB. Jen si představte, jak obrovské rozdíly to jsou, zejména pokud natáčíte na svůj telefon ve 4K, které dělá skutečně obrovská videa.

03_photos_will_take_up_less_space_in_ios11

Otázkou je pak pochopitelně kompatibilita, ne všechny programy či zařízení formáty podporují. Očekáváme však, že pokud tento způsob komprese bude skutečně tak skvělý, brzy se podpora rozšíří všude možně. Zejména ve chvíli, když Apple pomůže s tímto procesem díky 1 miliardě pořízených fotografií denně u svých kompatibilních zařízení, jak jsme se na WWDC dozvěděli.

Více si o nových funkcích v iOS 11 můžete přečíst v následujícím článku.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!