imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

fotografie applu z jeho začátků

Fotografie Applu z jeho začátků


Dva staří zaměstnanci Applu se rozpovídali o jeho začátcích a práci se Stevem a Stevem. V článku najdete exkluzivní výběr starých fotografií.

Apple je oficiální společností již 40 let a z garáže Jobsovy rodiny se přesunula do prvního sídla na Stevens Creek Boulevard v Cupertinu. Na tomto místě je zajímavé, že zde Apple stále využívá kancelářských prostor. Nicméně od roku 1977 se změnilo spoustu věcí, včetně samotného Applu. Dalo by se to říci i takto: nikdo ani uvnitř společnosti popravdě netušil, čím Apple ve skutečnosti je. Co je cílem této společnosti?

To platilo po mnoho let, až Phil Schiller se rozmluvil o tom, jak moderní Apple lidem ukázal, čeho je opravdu schopný vydáním iPodu, díky kterému mohly miliony lidí po celém světě jeho produkty milovat. Počítač Apple I bez pochyb cílil na úplně jiné uživatele než iPhone dnes.

fotografie applu z jeho začátků steve jobs
Úsměv Steva Jobse po přestěhování do nových prostor v Cupertinu.

Od samých začátků Applu pracovali po boku Steva Jobse a Steva Wozniaka Bob Martinengo a Mark Johnson. Jde o přesně ten typ lidí, kteří se s námi mohou v tom nejlepším podělit o historii Applu z 80. let, ze kterých mají také dobové fotografie nevyčíslitelné hodnoty.

Ze začátků Applu příliš fotografií neexistuje, mnoho jich nebylo tehdy a mnoho jich není ani teď, což může být zapříčiněno bezpečnostní politikou Applu. Ačkoliv týdenní kolekci fotografií Tima Cooka nebo něčeho takového bychom asi neodolali…

fotografie applu z jeho začátků
Mládež sestavující počítače.

Na této fotografii můžeme vidět Chrisann Brennanovou, Marka Johnsona a Roberta Martinenga před zabalenými počítači Apple II. Všichni jsou na těchto fotografiích velice mladí, stejně jako byl Jobs.

Samozřejmě to byla fakt ohromná zábava.

– Vzpomíná bývalý zaměstnanec Martinengo. Ten se od své původní práce moc daleko nevzdálil, jelikož pracuje pro AMAC Accessibility vyrábějící produkty a služby pro postižené děti, čemuž se blíže věnoval i Apple.

Úplně vlevo stojí Chrisann Brennanová, které v té době bylo pouhých 22 let a již od svých 17 let byla Jobsovou přítelkyní. Jejich životní cesta se rozdělila, když Brennanová otěhotněla. Jobs otcovství popřel, ačkoliv po dítěti pojmenoval v roce 1978 další počítač, Apple Lisa. Jobs uznal, že je otcem Lisy až o mnoho let později, když už z ní byl teenager.

fotografie applu z jeho začátků
Kompletní tým po založení Applu.

Na této fotografii stojí zleva: Elmer Baum, Mike Markkula, Gary Martin, Andre Sousan, Steve Jobs, Sue Cannabisová, Mike Scott a Don Breuner. Za nimi pak stojí Mark Johnson, který byl i na předchozí fotografii. Johnson pracoval na sestavování počítače Apple II, stejně jako Martinengo. Johnson si fotografii vybavuje následovně:

Tato fotka byla vyfotografována v pátek. Čekali jsme na UPS, kteří měli vyzvednout 57 sestavených počítačů Apple II. Důvodem pro vznik fotky bylo, že to bylo poprvé, co jsme během jednoho pracovního týdne otestovali, sestavili a odeslali 57 jednotek. Tehdy šlo pro tým o velký úspěch.

Na fotografii lze vidět Steva hádajícího se s Mikem Scottem. Scott byl prvním prezidentem společnosti a jeho prací bylo držet Jobse na uzdě. „Šlo o typickou situaci“ říká Johnson.

Vlevo na fotografii stojí Elmer Baum, který v Applu pracoval jako inženýr. „Byl to senior, zodpovědná osoba“, říká Johnson. „Pracoval v produkci a jako inženýr. Byl to docela mrzout, takový ten typ, co křičí na děti, aby mu nešlapaly po trávníku.“

Podle Baumova synovce, Jesseho Bergera, „měl Baum úžasný smysl pro humor, zejména sám o sobě, a měl radost, že může pracovat se všemi těmi počítačovými machry… Poté, co se stal průkopníkem bezdrátové komunikace při práci na tajných programech během druhé světové války, měl ohromnou radost, že mohl opět razit cestu novým technologiím.“

fotografie applu z jeho začátků jobs markulla
Steve Jobs a Mike Markkula s prvním šekem na 250 000 dolarů.

Mike Markkula byl investorem, který jako první v historii Applu poskytl společnosti nemalé finanční prostředky a vzal Apple pod opravdový profesionální management. Byl to opravdu pohodář a jednou povolil Johnsonovi, který byl tou dobou ještě teenager, řídit jeho Corvettu. Markkula investoval do společnosti 250 000 dolarů. Dnes již víme, že to bylo nejlepší rozhodnutí v jeho životě.

fotografie applu z jeho začátků
Tým Apple II Elmer Baum a „počítačoví machři“.

Na další fotografii je celý tým Apple II s Baumem a „počítačovými machry“. Za nimi můžeme vidět dané počítače. Na pravé straně vidíme mladého Daniela Kottkeho, což byl hardwarový technik. Ten se bohužel slavné kariéry nedočkal a momentálně pracuje u Applu jako archivář.

Na Johnosově fotografii si lze všimnout, jak malá společnost tehdy byla. Na fotografii vidíme i první sídlo, kanceláře Stevens Creek.

Šlo o poměrně malé kancelářské prostory. Tato jedna kancelář zahrnovala chodbu a prostor kanceláře bez rozdělovací zdi. Když se otočíte doprava, vstoupíte do výrobního prostoru. Mimochodem, Apple zabíral sousedící kancelářský prostor se soupravou C. Menší prostory, ve kterých Bill Fernandez navrhoval plošné spoje.

fotografie applu z jeho začátků půdorys
Půdorys prvních kanceláří Applu a fotografie kanceláří.

Zde sedí dva zakladatelé stále naproti sobě. To se změnilo po přestěhování Applu s 30 zaměstnanci do mnohem větších prostor. Dva snílci se od sebe vzdálili co nejdál to bylo možné.

Za tu krátkou dobu, co jsem tam byl, se to posunulo z praštěného startupu na plně fungující výrobní linku. Ze zábavného místa se stala každodenní podniková mašinérie. Mou jedinou výhodou bylo, že moje máma měla jakýsi vztah se Stevem. Steve měl moji mámu rád. To bylo léto před tím, než jsem začal v Applu pracovat. Dělal rozhovor v televizi v Oaklandu a já ho měl odvézt v mém VW broukovi. Steve, i v tu chvíli, byl pěkné kvítko, velice intenzivní člověk.

fotografie applu z jeho začátků půdorys
Půdorys druhých kanceláří Applu v Cupertinu.

Počítač Apple II byl tím produktem, který dostal společnost tam, kde byla: domácí počítač s klávesnicí a obrazovkou pro všechny.

Andre Sousan byl manažerem prodeje pro Evropu, Sue Cabannisová pracovala jako manažerka kanceláře, Gary Martin byl účetní a Don Bruener byl technik hardwaru. Jednalo se o méně známé postavy Applu, které tou dobou stály za jeho úspěchy a pomohly se mu dostat tam, kde je dnes.

fotografie applu z jeho začátků
První záhlaví Applu, které přikládal k oficiálním dokumentům.

Když byl v létě 1977 vydán Apple II, měl na sobě barevné jablíčko. Duhově zbarvenou siluetu jablka tehdy vytvořil Jobs. Barvy postupně zmizely a logo se zjednodušilo, zejména u lístku.

Steve Jobs pověřil místní dílnu vytvořením  nášivky v podobě nového korporátního loga. Nášivky pak Steve rozdal všem zaměstnancům. Ptal jsem se na Facebooku ostatních dřívějších zaměstnanců Applu a nikdo si na ně nepamatuje. Pokud nějaká další nášivka přežila, rád bych o tom věděl. Může se jednat o opravdu unikátní artefakt ze začátků Applu.

– řekl Johnson.

fotografie applu z jeho začátků nášivka
Vyšívané logo Applu s duhovými barvami.

Gene Carter si to pamatuje úplně jinak. Šlo o jednoho z prvních manažerů Applu a pracoval společně s Markkulou.

Vyšívané logo Applu jsem udělal já. Jeli jsme na počítačovou přehlídku do Anaheimu – jak si vzpomínám – a chtěli jsme rozlišit lidi Applu od ostatních. Má dcera byla vlajkonoškou na střední škole Saratoga High a na jejich svetry jsem nechal vyšít písmeno „S“. Stejnou společnost jsem pak nechal vytvořit logo i nám. Mike Markkula a já jsme v obchodě koupili pro každého bílý svetr na přehlídku a nechali na ně vyšít logo. To bylo v roce 1978.

fotografie applu z jeho začátků vizitky
Vizitky Steva Jobse z jeho nejúspěšnějších let.

Na těchto vizitkách můžete vidět novou adresu Applu po přestěhování se z prvních kanceláří do nových a větších. Tyto tři vizitky byly loňský rok vydraženy na aukci. Tato trojice je velice důležitá, protože pochází z nejúspěšnější éry Steva Jobse z let 1984 až 1990, kdy založil novou společnost Next a poté koupil Pixar.

Zdroj: Business Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!