imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Francouzský umělec sází kytky do starých Maců


Současná technologie je klíčovým tématem, zaměřením i nástrojem pro moderní umělce. Je tu několik umělců, kteří vidí svět v úplně jiném světle a ukazuje to mnoha protitechnologickými a protimodernizačními instalacemi. Tito lidé dokážou třeba opět využít staré počítače, jež dříve mnohým změnily životy.

Co se stane se starým počítačem, když se jejich čas naplní a majitel jej již nepotřebuje? Jednou z lepších možností je, když vezme uživatel své PC do některé z opraven, kde jej nějakým způsobem opět využijí. Horší možností je, když vlastník své zařízení vyhodí do popelnice – a to nejen z ekologického pohledu, přestože řada podobných zařízení stejně nakonec najde nějaké uplatnění díky prohledávačům skládek.

01_french_artist_putting_plants_in_apple_products

Co se stane se starým Macem? Buď zamíří ke sběrateli, nebo z něj lidé vytvoří předměty běžného využití. Někdo do nich dokonce sází kytky. Dnes představovaný umělec je známý zejména pod svým pseudonymem Monsieur Plant a myšlenku Applu „Myslete jinak“ vyzdvihnul na úplně novou úroveň. Přestože uprostřed instalací stojí počítače, které definovaly své éry, v celkovém vyznění nejsou tím hlavním. Jen tu vedle kytek mírumilovně jsou a fungují v symbióze.

02_french_artist_putting_plants_in_apple_products

Série fotografií „Plant your Mac“ od Christopha Guineta bere ikonické stroje Applu a dělá z nich květináče pro kaktusy, vodní květiny nebo bonsaje. Když člověk na fotky kouká, má pocit, že hledí na starou továrnu, kde nad třiceti opuštěnými auty přebírá příroda pomalu moc zpátky. Auta rezaví a jejich karoserie nahrazuje tráva a mech. Stejný pocit má člověk, když roste kaktus z myši.

03_french_artist_putting_plants_in_apple_products

Guinet říká, že svůj pohled na svět získal během mládí, kdy se svou rodinou bydlel na půl cesty mezi velkoměstem a vesnicí, kde příroda přebírala slovo nad urbanizací podobným způsobem. Orchideje začal sbírat v 15 letech a po přestěhování do města měl problém s jejich sázením. Chtěl tedy využít nejběžnější věci, co doma najde – jednou třeba zasadil svou květinu do boty od Nike. Jeden ze zajímavých kousků jménem „Just Grow it“ vyšel právě z této historky.

04_french_artist_putting_plants_in_apple_products

Guinet vysvětluje, že chce pomocí své série „Plant your Mac“ poukázat na slábnoucí roli přírody. Jde zároveň o protest proti industrializaci, komercializaci, silnému vlivu médií a nepřiměřenému konzumu.

Svůj první Mac získal před třemi lety, když od své agentury dostal dosloužilé stroje. V tom momentu měl jasno, jak s nimi naloží.

Rád si hraju s protiklady a využívám symboly kapitalismu s přírodní a etičtější zápletkou. Snažím se tím vyjádřit, že příroda vždy vyhraje nad člověkem a jeho způsoby spotřeby.

05_french_artist_putting_plants_in_apple_products

Výroba každého kousku zabrala přibližně tři dny. Do všech počítačů navíc umístil i systém automatické závlahy. Guinet tento projekt odstartoval proto, že zná Macy velice dobře – vždy na nich pracoval. Mezi použitými počítači najdeme iMac G4, starý PowerBook nebo třeba iMac G5.

06_french_artist_putting_plants_in_apple_products 07_french_artist_putting_plants_in_apple_products 08_french_artist_putting_plants_in_apple_products 09_french_artist_putting_plants_in_apple_products 10_french_artist_putting_plants_in_apple_products 11_french_artist_putting_plants_in_apple_products 12_french_artist_putting_plants_in_apple_products 13_french_artist_putting_plants_in_apple_products 14_french_artist_putting_plants_in_apple_products

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!