imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Fungující Apple I v perfektním stavu


Na výstavě v Londýně můžeme vidět perfektně pracující Apple I, alespoň podle nového videa na YouTube. Tento počítač ručně sestavil už v roce 1976 Steve Wozniak se svým přítelem Stevem Jobsem, čímž započal život nejcennější firmy na světě – Applu.

Je super čas od času mrknout na kousek historie. Většina z nás používá iPhone nebo MacBook a je skvělé vidět, co stálo na úplném počátku jejich příběhu. Evoluce počítačů, a později i chytrých zařízení, úplně změnila náš každodenní život. Jen když se podíváme na úplné základy našeho života – najdeme je v práci, při komunikaci s přáteli, ve sportu, v zábavním průmyslu; všechno tohle jsou území, které příchod počítačů zásadně změnil. Nic z toho by nebylo v současné podobě možné, pokud by na začátku neodstartovali dva géniové ve své garáži malou revoluci. První počítač Applu, Apple I, byl hotový v roce 1976 a šlo na tři roky o jediný produkt této firmy.

01

Původní hodnota 666,66 dolarů, za které se počítač prodával, se postupně vyšplhala až ke kategorii „k nezaplacení“, jelikož počítač ve slušném stavu má neskutečnou hodnotu. Nezaujatý člověk by se na přístroj na videu mohl dívat jako na kus šrotu, spíš než na historický artefakt, ale nezapomeňte, že počítač stále drží a funguje. Je v perfektním stavu, a to i po 40 letech od svého složení. Zařízení se navíc stalo základem pro další přístroje z dílny Applu. Je složité určit přesnou hodnotu podobných strojů, ale nefunkční Apple I byl před nedávnem prodán za 815 tisíc dolarů (něco přes 20 milionů korun) – sami tak vidíte, o jakou vzácnost jde.

Dalším faktem, který cenu počítače extrémně zvyšuje, je počet kusů. Na celém světě bylo vyrobeno jen 200 kusů, všechny pochopitelně ručně. Jak se hodnota Applu zvyšovala, a bylo jasné, že se v závodech v technologickém průmyslu jen tak neztratí, se začal kult Apple I formovat a růst. Před 10-15 lety jste mohli tyto přístroje nakoupit jen za zlomek dnešní ceny. Dnes už ani tak nezáleží na ceně, ale spíš na tom, zda je vlastník počítače vůbec ochotný přístroj prodat. Cena pochopitelně roste každým rokem stále rychleji.

Apple I nebyl mezi tehdejšími zákazníky příliš úspěšný, to se povedlo až o tři roky mladšímu Apple II. Ten můžeme brát jako první osobní počítač na světě, což může být zvláštní, protože při vyslovení zkratky PC se nám vybaví jiná zařízení než Macintosh. Jde o zajímavou otázku, jejíž odpověď se skrývá v tom, jak se zkratka PC (osobní počítač) zažila, přestože není technicky správně. Jak můžeme vidět ve videu, funkční Apple I se nachází ve Victoria & Albert Museum v Londýně. Jestliže tak budete mít cestu kolem, rozhodně do muzea neváhejte zajít.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!