imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Google chystá androidí iPhone


Google je jednou z mála firem, které si mohou vyrobit vlastní telefon jako iPhone, a vypadá to, že do toho jdou. Proč je to dobře? Proč je iPhone natolik jiný od ostatních smartphonů? V dnešním článku se pokusíme na tyto otázky odpovědět.

Už od prvních spekulací kolem Google Pixelu jsme mohli odhadovat, že technologický gigant přemýšlí o tom, že by vytvořil něco podobného jako iPhone. Telefon, který by byl kompletně nadesignovaný a vyrobený samotnou firmou, od níž přichází i software. Telefon, který by byl po stránce hardwaru i softwaru jedním celkem, ne dvě oddělené části – stejně jako v případě iPhonu.

Chief Executive Officer of Apple, Steve

Všichni v Applu pravidelně slyšeli od Steva Jobse jednu z nejdůležitějších částí jejich filosofie: „Musíme vyrobit celý produkt sami.“ A je to tak! Jen pro vyloučení jakéhokoliv zmatení, Apple nevytváří úplně každou část svého telefonu, dokonce je ani neskládá dohromady. Apple ale koordinuje celý proces, hardware dává do jím navržených zařízení a software optimalizuje tak, aby perfektně doplnil hardwarovou stránku a přinesl nejlepší možný uživatelský zážitek.

Designed by Apple in California. Assembled in China.

02_google_creating_an_android_iphone

Apple s dodavateli uzavřel velmi výhodné dohody a vytvořil tak mezi nimi konkurenci, jež tlačí ceny dolů. Hledal nejlepší možné partnery pro skládání telefonů, aby z nich měl nakonec co největší zisk. Stovky milionů zákazníků kupují iPhony, protože je to příjemný produkt. Otázkou tedy je, co z telefonu dělá tak pohodlné zařízení a jak se Applu podařilo tohoto uživatelského zážitku dosáhnout.

Myšlenka celistvosti

Nikdo jiný něco podobného nedělá. Nikdo na jednom místě netvoří hardware a software. Samsung je největším rivalem Applu a mysleli jsme si, že Galaxy S8 je opravdu famózní zařízení, dokud jsme si jej nevyzkoušeli na vlastní kůži. Kouzlo okamžitě zmizelo. Bylo jedno, jak nádherný bezrámečkový displej je, případně jak skvělé jsou možnosti navíc (které nakonec stejně většinou ani nepoužijeme), po chvíli jsme byli zklamaní. Necítili jsme tu úroveň komfortu, kterou přináší iPhone – a rozhodně ne proto, že bychom byli nějací přehnaní fanoušci Applu – bylo to proto, že je systém tvořený z jednotlivých částí, ne jednoho provázaného celku.

03_google_creating_an_android_iphone

Google odstartoval vlastní cestu na podzim minulého roku, kdy pod hashtagem #MadeByGoogle představil Google Pixel. Pixel se od předchozí značky firmy Nexus zásadně lišil, protože už nebyl tvořen v partnerské firmě jiného výrobce. Jednou Nexus pro Google dělalo HTC, jindy LG či Huawei. Google však promyslel více do hloubky, jak by mohl vytvořit produkt ještě podobnější iPhonu.

V této hře hrají největší roli dva aspekty: procesor a dodavatelé. Nemá smysl se nějakou hlouběji pouštět do rozborů procesorů. Apple vytváří každý rok nový kousek ze své série A, díky čemuž kontroluje rychlost vývoje svých telefonů. Podívejme se, co se stalo u nových MacBooků. Na podzim představil nové MacBooky Pro a každý byl vcelku zklamaný, protože neměly nejnovější procesor od Intelu – jen pro pořádek, procesor v tu chvíli ještě ani nebyl v prodeji, ale použitá šestá generace byla na trhu již dlouhou dobu.

04_google_creating_an_android_iphone

Pokud by Apple dovolil, že by ve svých telefonech používal procesory od Samsungu či Qualcommu, nikdy by nemohl vytvořit systém, kterému by na pokoření současné konkurence stačila pouze dvě jádra (jako v případě iPhonu 7). Neměli by pod kontrolou všechno od přehřívání až po různé kompromisy v dalších částech telefonu. To je důvod, proč je Apple neustále o krok napřed proti konkurenci – přesně totiž věcí, co potřebují.

Hodně naznačuje fakt, že Google začal pracovat na vlastních procesorech – a co víc, dokonce již najal jednoho z vedoucích inženýrů z Applu, Manu Gulatiho. Minulý rok jsme měli zajímavé porovnání, kde se jako jasně nejlepší telefon ve výkonu na jedno jádro stal iPhone 7 Plus, zatímco Google Pixel absolutně propadl. Kdyby se Googlu podařilo tento problém vyřešit, otevřela by se mu hromada nových příležitostí. Dokonce by mohl konečně vyrovnat tempo Applu a Samsungu.

05_google_creating_an_android_iphone

Otázka dodavatelů je mnohem komplexnější. Na jedné straně je mezi nimi jasná a velká konkurence. Dodavatelé nemohou prodávat svůj produkt za vyšší cenu, dokud neukážou, co dovede – nicméně pokud se snaží držet jistý technologický pokrok a neměli by z něj dostatečný zisk, mohlo by to vývoj dost zbrzdit nebo zastavit. Také nezapomínejme, že Google Pixel není na trhu v každé zemi, protože prostě nestíhají pokrývat rostoucí poptávku, jakkoliv divně to může znít. Nakonec je úplně jedno, kolik telefonů uživatelé chtějí, když firma nedokáže dostatečně naplňovat tyto požadavky.

Dokonce i Apple má tyto problémy. Mnohokrát se stalo, že firmě došly zásoby (třeba v případě iPhonu 7 Plus), přestože továrna ve Foxconnu zvládne vyrobit půl milionu telefonů denně. Nicméně Apple dalších 250 milionů iPhonů každý rok – není tedy překvapením, že není času na oddych. Google bude mít co dělat, aby se na podobnou situaci připravil, a to je jeden z důvodů, proč se ne každá firma může s Applem porovnávat a proč nemůže vyrábět podobně dobré telefony. Ano, s optimalizovaným softwarem.

Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek.

Aktuální situaci můžeme brát tak, že Google právě dělá první krůčky směrem k něčemu, co by v budoucnu mohlo dopadnou jako něco skutečně velkého a krásného. Jestliže chce Google vytvořit dobrý telefon, může. Microsoft se v minulosti o něco podobného pokoušel, ale absolutně zklamal. U Googlu něco podobného neočekáváme, stejně tak ale nečekáme, že by v dalším dvou třech letech přišel se zařízením, jež by smázlo všechnu konkurenci. Pro celý byznys je ale zdravá konkurence vždy vítaná – zejména, když se bavíme o skutečné konkurenci.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!